Objawy cukrzycy widoczne na skórze

Skóra diabetyka różni się od skóry zdrowego człowieka. Najczęściej jest bardziej podatna na zranienia, infekcje grzybicze i inne choroby. Warto obserwować swoje ciało, a w razie niepokojących objawów natychmiast reagować.

123RF/PICSEL

Objawy cukrzycy widoczne na skórze

Problemy skórne takie jak suchość, świąd czy trudno gojące się rany nieczęsto łączone są z cukrzycą. Lekarze jasno stwierdzają, że to błąd. Ludzka skóra to miejsce, na którym powinniśmy się doszukiwać pierwszych objawów wielu chorób.
Jak wygląda skóra diabetyka? 

Przede wszystkim jest cienka i bardziej wrażliwa. Nietrudno o jej uszkodzenie, a nawet najmniejsze rany dłużej się goją. Chorzy na cukrzycę częściej zmagają się z powracającą grzybicą skóry, świądem oraz nadmierną suchością, powodującą również spory ból.
Sucha, pozbawiona łoju skóra powoduje silny świąd. Gdy drapiemy delikatny naskórek ten mocno się kaleczy, co może prowadzić nawet do poważnych infekcji. Ze względu na gorsze ukrwienie skóry młode osoby zmagające się z cukrzycą mogą doświadczyć rumieńca cukrzycowego. To czerwone plamy pojawiające się na stopach czy twarzy.
Skóra diabetyków podatna jest również na zakażenia grzybicze. Wahania poziomu cukru we krwi znacznie ułatwia drobnoustrojom rozrost. Skutkiem jest poważniejszy przebieg infekcji, który może przerodzić się nawet w ostry stan zapalny. Szczególnie narażone są na te konsekwencje stopy i paznokcie chorego.

Jak poradzić sobie z widocznymi na skórze skutkami cukrzycy?

Przede wszystkim należy skonsultować się z lekarzem, a następnie rozpocząć leczenie. Odpowiednia dieta i pielęgnacja pomoże uporać się z nieprzyjemnymi objawami choroby.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas