Cukinia: Właściwości i zastosowanie

Cukinia jest chętnie spożywanym warzywem. Jest źródłem witamin oraz minerałów. Wykazuje wiele właściwości zdrowotnych. Jak wpływa na organizm?

Po cukinie zdecydowanie mogą sięgać osoby próbujące zrzucić zbędne kilogramy
Po cukinie zdecydowanie mogą sięgać osoby próbujące zrzucić zbędne kilogramy123RF/PICSEL

Dlaczego warto jeść cukinie?

Cukinia jest bogata we wspomagającą narząd wzroku witaminę A, wspierającą odporność witaminę C oraz witaminy z grupy B, które korzystnie wpływają na pracę układu nerwowego. Cukinia to także cenne źródło fosforu, wapnia, żelaza, potasu oraz jodu. 

Po cukinie zdecydowanie mogą sięgać osoby próbujące zrzucić zbędne kilogramy. Jest ona niskokaloryczna oraz lekkostrawna, więc powinna pomóc w odchudzaniu. 

Ponadto może być spożywana przez diabetyków. Przez to, że cukinia ma niski indeks glikemiczny, poziom glukozy po jej zjedzeniu nie powinien gwałtowanie wzrosnąć. 

Cukinię powinny jeść kobiety w ciąży. Głównie przez kwas foliowy, który wpływa na prawidłowy rozwój płodu. 

Uznaje się, że cukinia może wykazywać właściwości antynowotworowe. Ponadto spożywanie cukinii może zapobiegać zakwaszaniu organizmu. Wszystko przez to, że cukinia ma działanie alkalizujące. 

Cukinia to także źródło przeciwutleniaczy, które mają wpływ na opóźnienie procesów starzenia. 
Jak zrobić placki z cukinii?

Cukinia znalazła zastosowanie w kuchni. Można ją śmiało jeść na surowo jako dodatek do sałatek. Do tego cukinia świetnie smakuje pieczona, smażona lub prosto z grilla. Cukinia jest też często wykorzystywana do przygotowywania placków. 

Do przygotowania placków z  cukinii potrzebujemy jednej małej cukinii, trzech łyżek mąki, jednego jajka, dwóch łyżek mleka oraz jedną małą cebulę lub pół dużej, a także sól i pieprz. 

Pierwszym krokiem jest dokładne roztrzepanie jajek. Następnie dodajemy do nich mąkę, mleko oraz sól i pieprz. Składniki powinny być dokładnie wymieszane. Powinno z nich wyjść jednolite ciasto.

Cukinię oraz cebulę należy zetrzeć na tarce, a następnie dokładnie odcisnąć z nadmiaru wody. Kolejnym krokiem jest dodanie warzyw do wcześniej przygotowanego ciasta i wymieszanie wszystkich składników. 

Placki należy smażyć przez dwie minuty z każdej strony na oliwie lub oleju. 

Czytaj więcej:

Dioksyny: Czym są i dlaczego są tak groźne?

Najgorsze połączenia pokarmów. Czego nie jeść razem?

"Wzmacniacze" smaku, które mogą być groźne dla zdrowia. Lepiej je omijać

Zobacz także:

„Ewa gotuje”: Paluchy drożdżowePolsat
Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas