Detoks dla zdrowia i talii
Jeśli na trwałe nie zmienisz swoich niezdrowych nawyków dietetycznych, rezultat odchudzania nie ma szansy utrzymać się długo. Mało tego! Możesz stać się jedną z wielu ofiar efektu jo-jo.
Złe samopoczucie Karoliny nie pozwalało jej cieszyć się kwitnącym bzem i słonecznymi dniami. Zaledwie 36-letnia mama dwójki dzieci czuła się ociężała i słaba – po wejściu na schody dostawała zadyszki. Na dodatek wciąż te bóle głowy... Czyżby przyczyną złego samopoczucia były nadprogramowe kilogramy, które nie wiadomo skąd pojawiły się zimą? Karolina postanowiła szybko się ich pozbyć. – Ale jak to zrobić? – zastanawiała się. – Po prostu idź do lekarza. Może potrzebny ci detoks, czyli dieta oczyszczająca z toksyn – radziła koleżanka.
Zanim zastosujesz nową dietę, skontroluj stan zdrowia.
Lekarz przejrzał ostatnie wyniki badań Karoliny i nie znalazł niczego niepokojącego. – Może pani bez przeszkód zastosować dietę przyspieszającą przemianę materii. Pobudzi ona oczyszczanie organizmu ze szkodliwych substancji, dzięki czemu poczuje się pani lepiej, a bóle głowy miną. Radzę jeść w ściśle określonych porach. Może pani wspomagać się suplementami.
Zasady diety oczyszczającej
Pij dużo wody. Eksperci zalecają, by podczas detoksu wypijać ponad 3 litry! Od czasu do czasu możesz pozwolić sobie na szklankę herbaty czy kawę, ale woda powinna przeważać.
Ogranicz pieczywo, wybieraj chleb z pełnego przemiału. Błonnik pokarmowy działa jak miotła usuwająca niepotrzebne substancje z jelit. Chleb trzymaj w zamrażalniku – obniża jego indeks glikemiczny (jest mniej tuczący i zdrowszy).
Mleko zastąp maślanką lub kefirem. Dostarczysz sobie w ten sposób bakterii probiotycznych ważnych w procesie oczyszczania organizmu.
Polub zupy krem. Dostarczają mnóstwa składników odżywczych. Możesz je gotować z kabaczka, cukinii, brokułów i kalafiora. Nie tuczą, jeśli nie dodajesz bulionu czy masła.
Zamiast soli używaj ziół. Oregano, majeranek, kminek, cząber i bazylia sprawią, że poprawisz trawienie i przyspieszysz usuwanie toksyn.
Gotuj al dente. Ta zasada dotyczy nie tylko warzyw, ale również kasz, makaronu i płatków.
Nie rezygnuj z mięsa. Zapewnia ono odpowiednią ilość białka niezbędnego mięśniom. Wybieraj chudy drób, cielęcinę i wołowinę (porcja mięsa powinna mieścić się w garści).
Ćwicz pół godziny dziennie. Najważniejsze są ćwiczenia stymulujące mięśnie brzucha (pobudzasz perystaltykę, przy okazji spalasz tkankę tłuszczową z brzucha i bioder).
Zażywaj specjalistyczne środki. Pomóc mogą preparaty zawierające dużo błonnika i inne substancje naturalne usprawniające przemianę materii i sprzyjające szybszemu oczyszczaniu organizmu, np. ekstrakty brzozy, mniszka lekarskiego, kopru włoskiego.
Ostrożnie z tabletkami!
Nie ufaj reklamom promującym np. środki z L-karnityną czy innymi substancjami pozwalającymi uzyskać szybki efekt. Wiele z nich nie zostało do końca sprawdzonych. W żadnym wypadku nie kupuj środków odchudzających na bazarze czy w Internecie ( w ich skład może wchodzić amfetamina lub jej pochodne).
Bezpieczniejsze są zioła wspomagające trawienie oraz suplementy zawierające błonnik roślinny, ekstrakty ziół i substancje mineralne (mangan i cynk ważne dla dobrego oczyszczania organizmu). Zanim zaczniesz zażywać suplementy, skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem.
Na żywo 19/2011