Gdy rośnie słupek rtęci

Dlaczego gorączkę należy obniżać? Jakie są na to domowe

Temperatura do 38°C nazywana jest stanem podgorączkowym. Gdy zaś słupek rtęci wskazuje ponad 38,1°C, mamy już do czynienia z gorączką
Temperatura do 38°C nazywana jest stanem podgorączkowym. Gdy zaś słupek rtęci wskazuje ponad 38,1°C, mamy już do czynienia z gorączką123RF/PICSEL

Kiedy leki

Jeśli gorączka u dorosłej osoby trwa ponad 2 dni (a u niemowląt i dzieci dobę), należy skonsultować się z lekarzem. Zbyt duża ciepłota ciała może być niebezpieczna dla mózgu, który staje się wówczas bardziej wrażliwy na uszkodzenia, np. na niedokrwienie. Bardzo wysoka gorączka to wręcz zagrożenie dla życia! O ile powyżej 39°C tylko męczy i osłabia, to przy 40-41°C występują już zaburzenia świadomości i upośledzenie mózgowego mechanizmu kontroli, który traci panowanie nad ciepłotą ciała. Utrzymujące się 41,5°C grozi nieodwracalną destrukcją białek w komórkach nerwowych mózgu.

Zmiany temperatury przekraczające normalny jej poziom o 4°C uszkadzają wszystkie jego komórki. Dlatego już przy gorączce 38°C trzeba sięgnąć po przeciwgorączkowe środki farmakologiczne z apteki. Najszybciej działają preparaty w formie czopka, wolniej w tabletce czy syropie. Warto też wykorzystać naturalne sposoby na obniżenie gorączki: zimne okłady, przeciwgorączkowe mikstury i zioła. Najskuteczniejsze? Kwiat bzu czarnego, słonecznika, tawuły, lipy, kora wierzby, ziele fiołka trójbarwnego, owoce maliny i berberysu. Picie takich naparów wywołuje poty, obniża gorączkę i hamuje rozwój choroby.

Obowiązuje lekka dieta

Przy gorączce nikt nie ma ochoty na jedzenie. Organizmowi potrzebne są jednak siły do walki z infekcją. Dlatego warto raz dziennie wypić ziółka "na apetyt": napar z mniszka, majeranku, mięty, owoców anyżu, kolendry, kopru ogrodowego. Dieta chorego powinna być lekkostrawna: mleko, ser biały, jaja na miękko, gotowana cielęcina i kurczak, chuda ryba, gotowane warzywa. Ze względu na silne poty, trzeba pić 2,5 l płynów dziennie. Najlepiej przyswajalne witaminy znajdziemy w sokach ze świeżych warzyw i owoców. Soki z marchwi, buraka, selera i pietruszki działają też przeciwgorączkowo. Pożywienie powinno być podawane w małych ilościach co 3 godziny. Doskonałym posiłkiem wzmacniającym jest zupa z ziemniaków, marchwi, selera, pietruszki, kalafiora, brokułów i pomidorów z dodatkiem soku z kiszonych ogórków, koperku i żółtka (przed zjedzeniem zmiksować!).

Przepisy ludowe

Czosnek: obierz całą główkę, zmiażdż ząbki i zalej szklanką chłodnej, przegotowanej wody. Odstaw na 12 godzin. Zażywaj 3-4 łyżki kilka razy dziennie.

Mieszanka soków: zmieszaj pół szklanki soku z marchwi, po ćwierć szklanki soku z selera i z buraka. Rozcieńcz taką samą ilością wody. Pij szklankę dziennie.

Sok jeżynowy: wlej 2 łyżki do szklanki przegotowanej wody. Pij 3 razy dziennie.

Kasza jęczmienna: gotuj 50 g w 2 l wody, aż odparuje połowa płynu. Przypraw miodem i sokiem z cytryny. Pij porcjami cały dzień.

Chłodne okłady

Zmocz 3 ręczniki, wykręć. Przyłóż do czoła, owiń łydki, przedramiona. Krew płynąca w naczyniach pod skórą odda ciepło tkaninie i temperatura spadnie. Z lodu: utłucz kostki, w torebce przyłóż na chwilę do miejsc przebiegu dużych naczyń krwionośnych (pachwiny, doły podkolanowe, szyja).

Herbatki na trzy sposoby

Ziołowa: łyżeczkę wybranych ziół przeciwgorączkowych zalej szklanką wrzątku, parz 15 minut. Pij 2-3 szklanki dziennie.
Z sokiem: do czarnej herbaty dodaj dla smaku sok malinowy i sok z czarnego bzu. Smaczna i działająca napotnie jest też posłodzona miodem czerwona herbata (afrykańska) z sokiem cytrynowym.
Z przyprawami: do szklanki z gorącą herbatą wrzuć szczyptę kardamonu, czarnego pieprzu, chili czy świeżo startego imbiru i jeden goździk. Posłodź miodem.


Propozycje dla dorosłych

Grzaniec: pół kubka grzanego wina (lub piwa) z dodatkiem przypraw przyspieszających krążenie obniży nieco gorączkę. Przepis: weź pół szklanki czerwonego wytrawnego wina, 2 kostki cukru, ćwiartkę pomarańczy, 3 goździki, krążek świeżego imbiru i kawałeczek cynamonu. Pomarańczy nie obieraj, tylko wyszczotkuj pod wodą. Wykrój ćwiartkę i naszpikuj skórkę goździkami. Do garnuszka wlej wino, dodaj pozostałe składniki. Podgrzej do stanu wrzenia i przelej napój do kubka. Nalewka propolisowa (z apteki): zażywaj 2 razy dziennie po 30 kropli nalewki na łyżeczce cukru (przepis dr Jadwigi Górnickiej). Przepis cypryjski: 10-20 kropli propolisu nakropl na kromkę chleba i jedz bardzo powoli, żując dokładnie każdy kęs.

Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas