Jak leczyć zawiane ucho?
Wystarczy posiedzieć chwilę przy otwartym oknie albo wyjść na mróz bez czapki - i już po kilku godzinach pojawia się dokuczliwy ból.
Zawiane ucho nie boli cały czas, tak jak przy stanie zapalnym. Objawy nasilają się podczas jedzenia, picia albo ziewania. Ale dokucza tak samo mocno. Możesz też z tego powodu gorzej słyszeć. Na dodatek czujesz się źle: masz dreszcze lub gorączkę i jeszcze narzekasz na ucisk w skroniach. Jak temu zaradzić?
Rozgrzej się
Wirusy mnożą się w niskiej temperaturze, a giną w wysokiej. Dlatego rozgrzej się, aby im to uniemożliwić. Dolegliwości szybciej miną.
Gorąca kąpiel
Wlej do wanny 15-20 kropli olejku sosnowego lub eukaliptusowego (mają działanie bakteriobójcze). Posiedź w kąpieli 10-15 minut. Potem połóż się do łóżka i dobrze wygrzej.
Herbata z alkoholem
Zrób herbatę, dodaj do niej dwa plasterki cytryny oraz dolej dwie łyżki alkoholu. Napój rozgrzeje cię od środka.
Pozycja do spania
Staraj się położyć bolącym uchem do góry. Pod głowę podłóż miękką poduszkę, obniżając nieco ciśnienie w uchu. Podciągnij wysoko kołdrę, tak aby przykryć chory narząd. To na pewno przyniesie ci ulgę.
Usuń ból
Ciepło z suszarki. Ustaw w niej strumień ciepłego powietrza na niską moc i dmuchaj w ucho przez około trzy minuty. Pamiętaj, aby trzymać suszarkę ok. 40 cm od głowy, aby nie poparzyć ucha.
Masaż
Masuj okolice ucha i mieszczących się wokół niego węzłów chłonnych. To oczyszcza ucho z nadmiaru płynu, który znajduje się w obrzękniętym kanaliku (spłynie on do gardła).
Domowe sposoby
Codziennie przez kilka dni zjadaj cztery ząbki czosnku, np. na kanapce. Zadziała tak samo, jak tabletka przeciwbólowa.
Ugotuj cebulę z łupinką. Jeszcze ciepłą rozgnieć i przełóż na czystą ściereczkę. Kompres przykładaj do ucha przez pięć minut. Powtarzaj dwa razy dziennie.
Zobacz także: