Jaka dieta przy wrzodach?
Nudności, bóle brzucha, wymioty, kwaśne odbijanie, zgaga... Gdy wrzody dają się we znaki, z pomocą przyjdzie dieta, która pomoże złagodzić uciążliwe dolegliwości.
Wrzody często dają o sobie znać właśnie teraz - wczesną wiosną. Wytwarzany w nadmiarze kwas solny atakuje błonę śluzową przewodu pokarmowego i uszkadza ją powodując wrzody. To zaś wywołuje ból, pieczenie lub dys komfort, uczucie pełności i odbijanie. Dolegliwości pojawiają się zwykle 2-3 godziny po spożyciu pokarmu, nocą lub wkrótce po obudzeniu. Ustępują po zjedzeniu posiłku lub zażyciu tabletek na nadkwaśność.
Przy nasilonych objawach przez 1-3 dni warto stosować ścisłą dietę, a wtedy potrawy powinny być lekkostrawne, gotowane, dobrze rozdrobnione, nie za zimne i nie za ciepłe, by nie podrażniały błony śluzowej przewodu pokarmowego. Bezwzględnie należy pić 2,5 litra płynów w ciągu dnia, najlepiej między posiłkami. Lepiej nie pić w czasie posiłku i godzinę po jedzeniu, bo może to nasilać dolegliwości. Zaleca się ciepłe napoje, np. słabą zieloną liściastą herbatę, kawę zbożową z mlekiem, słabą herbatę z mlekiem, herbatki ziołowe (z rumianku i dziurawca) oraz owocowe (np. z owoców leśnych).
Dobre będą też napoje mleczno-owocowe i mleczno-warzywne oraz woda niegazowana. Oprócz tego włącz do menu produkty, które pomagają w leczeniu wrzodów: pszenne czerstwe pieczywo, banany, siemię lniane, gotowaną marchewkę, cukinię i buraki. Ważne jest też, by nie obciążać żołądka, jeść 5-7 niewielkich porcji w ciągu dnia. Oprócz diety jakościowej i ilościowej, ulgę przyniesie kisiel z siemienia lnianego oraz migdały (mają odczyn zasadowy, zobojętniają kwas solny w żołądku). Unikaj tłustych, słodkich, pikantnych i smażonych potraw. Po jedzeniu natomiast zrezygnuj z gimnastyki i ciężkiej pracy fizycznej.
Buraki
Łagodzą objawy nadkwaśności i zgagi, wspomagają leczenie wrzodów. Takie właściwości ma burak gotowany i starty w formie koktajlu, jarzynki. Wymieszaj sok z czerwonego buraka z jogurtem naturalnym - szklanka takiego koktajlu wypijana na czczo zapobiega zaparciom, łagodzi dolegliwości.
Banany
Są lekkostrawne i dobrze tolerowane przez wrzodowców. Zawierają sporo węglowodanów (skrobi), które dodają energii i wzmacniają w czasie zaostrzenia objawów choroby. Banany neutralizują kwasy żołądkowe, zmniejszając ból. Banana obierz ze skórki, zmiksuj go z 20 g chudego twarogu i 2-3 łyżkami jogurtu naturalnego.
Marchew gotowana
Ma sporo pektyn, te zaś w czasie gotowania chłoną wodę, tworząc galaretowaty żel. Działa on osłaniająco i łagodząco na błonę śluzową przewodu pokarmowego. Dzięki temu nie tylko łagodzi objawy choroby, ale także pomaga leczyć wrzody. Gotowaną marchewkę najlepiej jadać pół godziny przed każdym posiłkiem, dokładnie ją gryząc.
Cukinia
To warzywo nie podrażni przewodu pokarmowego, a urozmaici menu. Cukinia jest lekkostrawna, można nią zagęścić zupę i sos, nie zmieniając smaku dania. Nie trzeba wówczas zasmażki do zagęszczania zupy (sosu) śmietaną czy mąką. Pokrojoną w kostkę i obraną ze skórki cukinię wystarczy dodać do gotującej się zupy (sosu). Przed podaniem wystarczy zmiksować.
Czerstwe pszenne
Jasne czerstwe pieczywo ma znacznie mniej błonnika niż pieczywo razowe. Jest łatwo przyswajalne i dobrze tolerowane przez chorych nawet w okresie zaostrzenia choroby. Czerstwa pszenna bułka namoczona w chudym mleku lub słabej herbacie to podstawa jadłospisu w zaostrzeniu choroby, gdy przez 1-3 dni trzeba stosować ścisłą dietę.
Siemię lniane
Zawiera duże ilości śluzu, który działa osłaniająco. Powleka cienką warstwą błony śluzowe żołądka i dwunastnicy, chroniąc je przed działaniem kwasów trawiennych. Łyżeczkę zmielonego siemienia zalej 1/2 szklanki gorącej wody. Energicznie mieszaj dłuższą chwilę, aż zgęstnieje. Przestudzony kisiel pij dwa razy dziennie.
Zobacz także: