Kromka zdrowia
Nawet jeśli jesteś na diecie, nie musisz rezygnować z jedzenia pieczywa. Wystarczy wybierać odpowiednie. Bo dobry chleb tylko służy zdrowiu.
Kupując chleb, warto zwrócić uwagę na etykietę (mała karteczka naklejona na skórce). Znajdziemy na niej informację o tym, co jest w środku. A co powinno być? Ziarna, drożdże, woda i zakwas, sól, ewentualnie cukier (w śladowych ilościach) i mąka. Najlepiej żytnia lub mieszanka mąk.
Wybierzmy chleb upieczony z tej o oznaczeniu numerycznym co najmniej 1850. Te o wyższej numeracji są bogate w składniki odżywcze, takie jak błonnik, magnez, cynk, żelazo i witaminy z grupy B. Mąka z pełnego przemiału zawiera znacznie więcej błonnika niż z ziarna pozbawionego osłonek nasiennych. To właśnie one są źródłem cennego błonnika, który w jelitach działa jak szczotka, wymiatając zalegające resztki pożywienia. Ponadto błonnik zmniejsza wchłanianie tłuszczu.
Chleb z mąki z pełnego przemiału ma niższy indeks glikemiczny (IG) niż zwykły biały. Co to znaczy? Że zawarte w nim węglowodany uwalniają się wolniej i dają poczucie sytości na dłużej. Ma też mniej kalorii. Ziarenka, m.in. siemienia lnianego, słonecznika, dyni, dodatkowo obniżają indeks glikemiczny oraz dostarczają cennych kwasów omega. Unikamy chlebów z konserwantami, jedynym dopuszczalnym jest zakwas - źródło tzw. dobrych bakterii regulujących pracę jelit.
Na liście składników nie powinno być spulchniaczy i emulgatorów. Uwaga, nieuczciwi piekarze używają karmelu, by imitował wygląd chleba razowego. Unikajmy również pieczywa z miodem, ponieważ będzie to miód sztuczny, czyli syrop cukrowy. Chleb dobrej jakości po naciśnięciu wraca do wcześniejszej formy, nie kruszy się podczas krojenia, a jego skórka nie odchodzi od miąższu. Jest gruba i twarda, natomiast miąższ powinien mieć gliniastą konsystencję.
Ile kalorii w chlebie?
- żytni na zakwasie - 193 kcal, 45 IG,
- żytni razowy - 196 kcal, 50 IG,
- żytni z ziarenkami - 198 kcal, 45 IG
- mieszany - 203 kcal, 65 IG,
- bagietka - 217 kcal, 70 IG
- zwykły pszenny - 238 kcal, 90 IG,(podane wartości dotyczą 100 g)
Paweł Gulina
PANI 5/2012