Reklama

Ortoreksja: Co to takiego?

Prowadzenie zdrowego stylu życia, a więc stosowanie racjonalnej diety i regularnej aktywności fizycznej, jest ważne, jednak okazuje się, że można również przesadzić w drugą stronę... Popadając w obsesję na punkcie tego, ile oraz co jemy narażamy się na ortoreksję, która jest zaburzeniem odżywiania.

XXI wiek to czas, w którym pewnych rzeczy jesteśmy bardziej świadomi, niż kiedykolwiek wcześniej i dlatego próbujemy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby maksymalnie wydłużyć nasze życie. 

Prowadzimy zdrowy tryb życia, uprawiamy sport, szukamy technik, które pomogą nam się zrelaksować po stresującym dniu w pracy, ale czasem popadamy ze skrajności w skrajność.

Okazuje się, że ciągła obsesja na punkcie tego, co jemy i liczenie kalorii przez całe dnie, również może skończyć się dla nas przykrymi konsekwencjami. 

Słyszeliście kiedyś o zaburzeniu odżywiania określanym jako ortoreksja

Reklama

Ortoreksja: Co to takiego?

Czy, nie będąc kucharzem, często planujesz swój dzień w oparciu przygotowanie posiłków oraz inne czynności z tym związane, a twoje myśli przez cały dzień krążą głównie wokół tego tematu? 

Obawiasz się, że jeśli np. od czasu do czasu usmażysz dany produkt, a nie ugotujesz go, to pogorszy to znacznie twój stan zdrowia, bo sposób obróbki jedzenia był nieodpowiedni? Uważasz, że twoja dieta jest znacznie lepsza od sposobu, w jaki odżywiają się inne osoby, a każdą chęć zjedzenia czegoś mniej zdrowego traktujesz jako osobistą porażkę i dlatego, np. odwołujesz spotkania ze znajomymi? Jeżeli tak, to możesz mieć ortoreksję! 

Zdiagnozowanie ortoreksji nie jest łatwe, ponieważ panuje moda na zdrowe odżywianie i piękną sylwetkę, a faktem jest, że odpowiednie nawyki żywieniowe w życiu i chęć namawiania innych do takiego stylu życia, są przecież godne pochwały. 

Problem pojawia się w momencie, kiedy nasze życie "kręci się" już tylko wokół tego, ile zjedliśmy i, czy na pewno było to zdrowe, a za każdą drobną wpadkę żywieniową ganimy się niemal tak, jakbyśmy popełnili przestępstwo.

Jeśli kolejny raz z rzędu odmawiamy sobie wyjścia z domu z powodu liczenia kalorii, a nasze życie wyraźnie zaczyna być podporządkowane "byciu fit" za wszelką cenę, to znak, że prawdopodobnie dzieje się z nami coś złego. 

Nie możemy tracić radości z życia przez naszą dietę, odczuwać wstydu i mieć zaniżonej samooceny tylko dlatego, że zjedliśmy odrobinę więcej.  Kiedy widzimy, że sprawy zaszły za daleko, zgłośmy się po pomoc. 

Bardzo często osobom z ortoreksją poleca się psychoterapię, która dopierana jest indywidualnie, w zależności od danego przypadku, ale stosuje się również inne metody leczenia. Do możliwych powikłań tego zaburzenia zalicza się m.in. depresję, kwasicę, nadciśnienie, ustąpienie miesiączki, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć.

Czytaj również: 

Te składniki kosmetyków mają fatalną reputację. Czy słusznie?

Tak ochronisz skórę przed szkodliwym działaniem smogu i niebieskiego światła

Ekspertka podpowiada, jak dbać o rzęsy, aby stały się gęste i długie

Zobacz także: 

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: ortoreksja | diety
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy