Prawdy i mity o leczeniu stawów

Kłopoty z bolącymi, puchnącymi, skrzypiącymi stawami ma tylu z nas, że prawie każdy zna jakąś receptę na ich chorobę zwyrodnieniową. Które z tych metod są dobrze oceniane i polecane przez naszego eksperta?

Przy tego typu dolegliwościach ważny jest ruch, jednak taki, który nie obciąża chorego stawu
 © Panthermedia
Przy tego typu dolegliwościach ważny jest ruch, jednak taki, który nie obciąża chorego stawu
 © Panthermedia

Nadwaga to jedna z ważnych przyczyn zmian zwyrodnieniowych. Po jej utracie będzie lepiej!

PRAWDA

Każdy zbędny kilogram pogłębia chorobę!
- Nadmierny nacisk na chrząstkę wyściełającą stawy powoduje, że ulega ona dużo szybciej "zużyciu", bo jest mocniej mechanicznie ścierana.
- Gdy mamy zmiany w stawach, np. uszkodzoną chrząstkę, wyrostki, torbiele, to nie działają już one prawidłowo, ruch w nich nie jest płynny. Jeśli stale obciążamy je dodatkowo (bo mamy nadwagę), łatwiej o kolejne niedobre zmiany w budowie. Np. wyrostek kostny mocniej trze niż u lekkiej osoby, więc bardziej uszkadza chrząstkę.

Lepiej za intensywnie się nie ruszać, jeśli czujemy ból, bo to nam tylko zaszkodzi.

MIT

Robimy błąd, gdy staramy się ograniczać aktywność!
- Brak ruchu powoduje, że stawy produkują za mało m.in. mazi stawowej. Bez niej chrząstki ocierają się mocniej o siebie i… staw boli z czasem coraz bardziej.
- Stawy muszą się poruszać, by być odżywione, "nasmarowane". Unieruchomione stają się sztywniejsze.
- Wskazany ruch to taki, który nie obciąża chorego stawu. Ćwiczenia powinien dobrać rehabilitant i pokazać, jak je prawidłowo wykonywać. Potem można już ćwiczyć samemu.

Stosując specjalną dietę, możemy przyspieszyć kurację.

PRAWDA

Wyleczyć stawów się nie da, ale można polepszyć ich stan. Pomogą w tym:
- kwasy omega 3 - źródła: łosoś, makrela, sardynka, pstrąg;
- wit. A i beta-karoten - źródła: wątróbka, marchew, brokuły, morele;
- wit. C - źródła: papryka, czarna porzeczka, cytrusy, natka;
- wit B. - źródła: pełnoziarniste pieczywo, białe mięso, nabiał;
- wit. D - źródła: nabiał, ryby.
Lepiej unikać czerwonego mięsa, alkoholu, cukru, słodyczy, napojów gazowanych, soli. Produkty te mogą bowiem nasilać stany zapalne.

Nalewki i napary działają podobnie jak leki.

PRAWDA

Walkę z chorobą mogą wspomóc te rośliny, które zawierają składniki przeciwzapalne. Polecany jest zwłaszcza imbir.
- Można pić codziennie herbatkę ze świeżego kłącza. Kilka cienkich plasterków zalewamy szklanką wrzątku, parzymy 10 minut, słodzimy miodem i leczniczy napój gotowy.
- Warto też przygotować nalewkę: 3 łyżki startego kłącza imbiru, łyżeczkę cynamonu, 5-10 goździków i 5 łyżek cukru mieszamy i zalewamy 1/4 litra wódki. Odstawiamy w ciemne miejsce na 10 dni (codziennie mieszamy). Następnie przecedzamy do ciemnej butelki. Pijemy 20 kropli nalewki raz dziennie.

Ciepło pomoże ukoić ból.

PRAWDA

Warto ogrzewać stawy, używając do tego termoforu, poduszki elektrycznej albo ciepłych suchych okładów, np. z nasion gorczycy białej. e Bawełniany woreczek napełniamy nasionami (10-15 dag) i zszywamy. Podgrzewamy woreczek na kaloryferze, przykładamy go do stawu i owijamy bandażem. Zostawiamy do 6 godzin. Możemy też użyć kompresów:
- Płaty torfu na folii (Borowina do zabiegów, 15-20 zł, plastry Biochem, 10 zł) nagrzewamy w wodzie i przykładamy na staw na 30 minut. Taki kompres będzie skuteczniejszy, gdy owiniemy go kocem albo grubym szalem.
- 3 łyżki siemienia lnianego zalewamy taką ilością wody, by przykryć nasiona. Gotujemy 5 min od zawrzenia. Bolący staw przykrywamy gazą, okładamy ciepłym siemieniem, obwiązujemy folią i bandażem. Pozostawiamy na 3 godz.

Lepiej unikać częstego moczenia się w wannie

MIT

Kąpiele, zwłaszcza ziołowe, mogą zmniejszyć dolegliwości. Pod wpływem ciepła rozszerzają się naczynia krwionośne i skóra wchłania składniki przeciwzapalne z ziół. Zabiegi warto stosować co 2-3 dni.
- Robimy mieszankę: bierzemy po 2 łyżki igieł jałowca i sosny, macierzanki, słomy owsianej, kłącza tataraku i kory wierzby oraz łyżkę ziela tymianku.
- Wsypujemy 3 łyżki mieszanki do garnka, zalewamy 3 litrami wody. Po 2-3 godz. zagotowujemy, przecedzamy i wlewamy do wanny. Uzupełniamy ciepłą wodą.
- Podczas kąpieli masujemy stawy.

Chrząstkę można odbudować, zażywając preparaty w tabletkach dostępne bez recepty.

PRAWDA/MIT

Chrząstka nie regeneruje się, nie może się "zagoić". Raz uszkodzona jej powierzchnia może tylko wypełnić się blizną tzw. chrząstkopodobną. Żadne lekarstwa więc nie odbudują samej chrząstki. Ale to nie znaczy, że wcale nie pomagają chorym stawom! Specjalistyczne preparaty mogą wpływać korzystnie na ogólną kondycję stawu, a to zmniejszy odczuwane dolegliwości. Dobroczynne składniki to m.in. kwas hialuronowy (np. Hyalgan, Synvisc, Synocrom) i glukozamina (np. Zinaxin, ArthtoStop, Arthryl, Arthresan, Glucosamine).

Anna Wolanin, konsultacja Hanna Więcławek-Wassermann, ortopeda

Kobieta i życie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas