Słodkie, słone - bez cukru i soli

Banany, daktyle i figi dodadzą słodyczy ciastom i deserom, a dzięki odpowiednim ziołom nikt się nie domyśli, że nie posoliłaś dania na obiad lub kolację.

Syrop z agawy nie podnosi szybko poziomu glukozy we krwi
Syrop z agawy nie podnosi szybko poziomu glukozy we krwi123RF/PICSEL

Dodaj daktyle

W słodkich wypiekach daktyle z powodzeniem zastąpią cukier, a są od niego znacznie zdrowsze. Zawierają bardzo dużo potasu oraz magnez, wapń i fosfor. Są też bogate w błonnik przyspieszający trawienie. Przygotuj z nich mus, który będziesz dodawać do ciast i deserów zamiast cukru. Zalej suszone daktyle bez pestek gorącą wodą (tak, aby je przykryła) i odstaw na noc. Odcedź i zmiksuj. Przechowuj w lodówce.

Agawa w kawie

Jeśli nie lubisz gorzkiej kawy i herbaty, dodawaj do nich syrop z agawy, ponieważ ma niższy indeks glikemiczny niż cukier. Nie podnosi więc tak szybko poziomu glukozy we krwi. Białe kryształki możesz zastąpić również syropem klonowym albo miodem. Zawierają wiele cennych dla zdrowia składników, m.in. witaminy, cynk, magnez, wapń. Pamiętaj jednak, że zarówno syropy, jak i miód mają sporo kalorii. Lepiej więc zachować umiar.

Babeczki z bananem

Popularne muffiny będą słodkie bez grama cukru, jeśli dodasz do mąki zmiksowane banany i drobno pokrojone suszone daktyle oraz figi. Bananami i suszonymi owocami możesz "słodzić" także płatki śniadaniowe, twaróg do naleśników, omlety.

Posól koprem

Sól jest potrzebna dla zdrowia, ale nie więcej niż łyżeczka dziennie. Aby nie przekroczyć normy, dodawaj jej jak najmniej, a resztę uzupełniaj ziołami.

Brak soli w potrawach świetnie maskują:

- drobno posiekany koperek (do wieprzowiny, zup, sosów),

- suszona bazylia (do pizzy, sosów, zapiekanek, makaronów),

- majeranek (do strączkowych, kapusty, tłustych mięs),

- natka pietruszki (do dań z ziemniaków, warzyw, do serów i twarogów),

- świeża kolendra (do ryb i owoców morza),

- cząber suszony (do bobu, jaj, twarogu).

Wykorzystaj inaczej

Ogranicz cukier i sól w diecie, ale miej je zawsze pod ręką. D Papka z wody i cukru usuwa ślady z trawy na ubraniach (pozostaw ją na 15 minut, a potem spłucz i upierz ubranie).

Sól pomoże pozbyć się plam z błota na dywanie (posyp je nią, a gdy wchłonie wilgoć i błoto wyschnie, odkurz dywan).

Kostki cukru włóż do pojemnika z żółtymi serami. Dzięki temu sery nie wyschną i nie spleśnieją zbyt szybko.

Łyżka soli wymieszana z żelem pod prysznic zastąpi gotowy peeling do ciała. Skutecznie oczyszcza i ujędrnia skórę.

Gdy oparzysz się w język, weź do ust łyżeczkę cukru, a ból szybciej minie.

Zdrowe słodziki

Ksylitol to cukier brzozowy. Ma wiele zalet: niszczy bakterie wywołujące próchnicę zębów, stabilizuje poziom glukozy we krwi i jest niskokaloryczny. W większych ilościach (powyżej 3 łyżek dziennie) działa przeczyszczająco. Ostrożność powinny zachować osoby z zespołem jelita drażliwego, u których ksylitol może powodować wzdęcia.

Stewia jest znacznie słodsza od cukru, ale praktycznie nie ma kalorii. Łyżeczka sproszkowanych liści stewii może zastąpić szklankę cukru. Słodzik nie jest jednak najlepszym zamiennikiem cukru w wypiekach. Drożdże na nim nie urosną. Lepiej więc używać go do słodzenia napojów.

Cukier kokosowy staje się coraz popularniejszy wśród zwolenników zdrowego odżywiania. Przypomina cukier trzcinowy i świetnie nadaje się do słodzenia kawy oraz herbaty. Jest równie kaloryczny jak biały, ale ma niższy indeks glikemiczny (IG 35, biały - 68, brązowy - 70).

Zobacz także:

Rewia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas