Reklama

Sposoby na lepszą pamięć

Regularny trening szarych komórek zwiększa liczbę neuronów i pozwala zachować sprawność umysłu na długie lata.

Powiedz komuś

Jeśli chcesz coś zapamiętać, np. słówka lub zwroty w obcym języku, powtarzaj je głośno. Efekt będzie jeszcze lepszy, gdy wypowiedź skierujesz do innej osoby. Ta metoda działa nawet wtedy, gdy nie słucha cię uważnie. Wystarczy, że jest w pobliżu. Utrwalanie wiedzy wyłącznie w myślach jest o wiele mniej skuteczne, niż uczenie się na głos. Jeśli opiekujesz się starszą osobą, której pamięć słabnie, poproś ją, aby powtarzała głośno to, co ma zrobić, np.: o której powinna zażyć lek, gdzie leżą klucze do mieszkania, na kiedy zaplanowana jest wizyta u lekarza itp.

Reklama

Tylko minuta

Zdarza ci się, że po obejrzeniu filmu lub przeczytaniu książki szybko zapominasz treść? Wystarczy minuta, by to zmienić. Jeśli streścisz akcję w myślach, a jeszcze lepiej na głos, nie zapomnisz jej tak szybko. Tę metodę warto wykorzystać do trenowania szarych komórek. Zrób np. listę zakupów, w skupieniu przeczytaj, a potem odłóż kartkę i powtórz. Uczenie się na pamięć pobudza neurony do tworzenia nowych połączeń. I to niezależnie od wieku. Może więc być lekiem na demencję. 

Regularnie ćwicz

Ruch to lekarstwo na wiele dolegliwości, także na kłopoty z pamięcią. Aktywność fizyczna poprawia przepływ krwi, dzięki czemu do mózgu dociera więcej tlenu. Podczas ćwiczeń organizm wytwarza również hormony szczęścia (endorfiny), które chronią przed depresją. Staraj się gimnastykować na świeżym powietrzu, aby lepiej i szybciej dotlenić mózg. Jeśli uczysz się czegoś nowego, ćwicz dopiero 3-4 godziny po zakończeniu nauki. Z badań wynika, że mózg wtedy najlepiej przetwarza zdobytą wiedzę, a ruch mu w tym pomaga.

Spójrz przez okno

Pamięć nie lubi pośpiechu. Jeśli chcesz utrwalić jakiś dłuższy materiał, podziel go na części i w czasie nauki co pół godziny rób przerwę. Wystarczy na 10 minut oderwać się od pracy. Najlepszy jest relaks na świeżym powietrzu, ale pomoże również wyglądanie przez okno. Widok natury wspomaga pamięć.

Słuchaj i rysuj

Gdy słuchasz wykładu (np. na uniwersytecie trzeciego wieku) albo lektora języka obcego, rysuj na kartce esy floresy. Okazuje się, że bazgranie poprawia efekty nauki. Pomaga bowiem w koncentracji i ułatwia utrzymanie potrzebnego poziomu skupienia. Jeśli robisz notatki z wykładu, staraj się zostawiać odstępy w tekście i wprowadzać wyróżniki (podkreślenia, wielkie litery). Mózg łatwiej zapamiętuje różnorodność. Monotonny tekst szybko go nudzi. Wprowadź do notatek kolory. Uaktywnisz w ten sposób prawą półkulę odpowiedzialną za wyobraźnię i postrzeganie przestrzenne.

Nakarm mózg

Zdrowe odżywianie jest ważne dla całego organizmu. Także dla mózgu. 

« Witamina B12 chroni przed utratą szarych komórek. Z wiekiem jej poziom się obniża, co może spowodować kłopoty z pamięcią, uczucie ciężkości umysłu, a nawet depresję. Witaminę B12 znajdziesz w mięsie, wędlinach i żółtkach jaj. 

« Kwasy omega-3 odmładzają mózg. Najwięcej jest ich w tłustych rybach, olejach, oliwach i awokado. 

« Likopen chroni przed udarem mózgu. Zawierają go dojrzałe pomidory oraz przetwory z nich. W przetworach jest nawet 10 razy więcej likopenu niż w świeżych warzywach. 

Zobacz także:



Rewia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama