Sprawdź, czy masz cukrzycę

To jedna z bardziej podstępnych chorób. Zazwyczaj dowiadujemy się o niej bardzo późno, gdy jest już zaawansowana.

 
 
Ciągle czujesz się głodna? Zmierz poziom cukru we krwii
 © Panthermedia

Cukrzyca to najczęściej występująca choroba układu wydzielania wewnętrznego. Cierpi na nią ponad 2,5 miliona Polaków, a drugie tyle ją ma, zupełnie nie zdając sobie z tego sprawy. Tymczasem nieleczona cukrzyca może powodować m.in. miażdżycę, zawał, udar mózgu, ślepotę lub owrzodzenia.

Ważne przyczyny

Niestety, bardzo często cukrzycę fundujemy sobie sami! Amerykański raport wykazał, że ryzyko zachorowania aż w 80 proc. zależy od stylu życia. Sprzyja jej nadwaga i nadciśnienie. Skłonności rodzinne mają drugorzędne znaczenie. Cukrzyca często pojawia się pomiędzy 24 a 28 tygodniem ciąży. Po porodzie powinna ustąpić.

To cię powinno zaniepokoić

Ponieważ cukrzyca długo nie daje o sobie znać, jeśli odczuwasz wzmożone pragnienie i masz wilczy apetyt, a także często (nawet co godzinę) oddajesz mocz, boli cię brzuch lub masz zaburzenia widzenia, wybierz się do lekarza. Nadmierna senność, gdy nie jest związana ze zmęczeniem, niewyspaniem lub brakiem powietrza, bywa jednym z objawów zaburzenia gospodarki węglowodanowej. Jeżeli nie masz gorączki i nie przebywasz w wysokiej temperaturze, a wciąż chce ci się pić, sprawdź poziom cukru we krwi.

Odmiany choroby

Najczęściej mamy do czynienia z cukrzycą typu 2 (85 proc. wszystkich przypadków). Jest ona związana m.in. z niezdrowym stylem życia, w tym nadwagą oraz brakiem ruchu. Cukrzyca typu 1 występuje głównie u dzieci i młodzieży. Jest spowodowana zbyt małą produkcją insuliny przez organizm bądź jej zupełnym brakiem na skutek uszkodzenia komórek trzustki.

Zmierz swój cukier

Cukrzyca znalazła się w Narodowym Programie Przeciwdziałania Chorobom Cywilizacyjnym. Do końca grudnia w wybranych ośrodkach są prowadzone specjalistyczne badania i konsultacje.

JOG

Tele tydzień 45/2011

Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas