Sześć sposobów na wyciszenie migreny

Migrena potrafi być bardzo uciążliwa, lecz nie musisz być bezsilna w walce z nią.

Zastosuj nalewkę z czarnuszki
Zastosuj nalewkę z czarnuszki123RF/PICSEL

1. Wyciąg z ziela złocienia maruny

Do 1/2 litra wody dodaj 2 łyżki suszonego ziela. Doprowadź do wrzenia, a potem gotuj 2-3 minuty na małym ogniu. Przykryj i odstaw na kwadrans. Pij po pół szklanki 3-4 razy na dobę. Złocień maruna ma udokumentowane działanie przeciwbólowe i antymigrenowe. Z tego powodu jest w Anglii najczęściej stosowanym naturalnym preparatem na bóle głowy. Łagodzi je i zwalcza towarzyszące  migrenie nudności oraz światłowstręt.

2. Pasta z cynamonu

Czubatą łyżeczkę miodu wymieszaj z płaską łyżeczką cynamonu (najlepiej cejlońskiego, bo mocniej działa). Zażyj miksturę, gdy czujesz się słabo i masz wrażenie, że to początek bólu głowy. Powtarzaj zabieg  jeszcze 2-3 razy w odstępach 30-minutowych. Cynamon działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo, ponieważ zawiera leczniczą substancję o nazwie kumaryna. To ona jest w stanie zastopować migrenę.

3. Nalewka z czarnuszki

Szklankę zmielonych nasion czarnuszki wymieszaj ze szklanką płynnego miodu pszczelego i zalej dwoma szklankami czystej wódki. Odstaw na 10 dni. Po tym czasie przecedź miksturę przez gazę, a papkę wyciśnij. Przechowuj płyn w lodówce. Gdy wyczuwasz, że zbliża się atak migreny, dodaj 5-10 kropli nalewki do szklanki wody.  Wypij porcję mieszanki 3 razy w odstępach co 10 minut. Po kilku godzinach ponów kurację. Związki czynne, które znajdują się w czarnych ziarenkach, potrafią skutecznie powstrzymać nasilający się ból głowy.

4. Szałwia lekarska

Łyżeczkę suszonego zioła zalej szklanką gorącej wody. Przykryj i odstaw na 10 minut, a potem przecedź. Sięgaj po ciepły napar nawet 4 razy w dniu, w którym przytrafiła ci się migrena. W liściach szałwii znajdują się substancje wpływające korzystnie na organizm. Pomagają uporać się z dolegliwościami trawiennymi, które - jak  wykazały badania - przyczyniają się do wystąpienia ataku bólu głowy. Poza tym napar z szałwii korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu hormonalnego i w ten sposób chroni przed migreną towarzyszącą np. menopauzie.

5. Olejek lawendowy

Kiedy zbliża się bolesny atak, weź 5 kropli olejku lawendowego i wymieszaj z kilkoma kroplami zwykłego oleju jadalnego, np. słonecznikowego, z pestek winogron. Wmasuj w skronie, czoło oraz czubek głowy. Powtarzaj zabieg co 30 minut. Zapach lawendy potrafi skutecznie uśmierzyć ból, dodatkowo relaksuje i przynosi ukojenie. Pomoże ci również zasnąć, co w przypadku migreny jest doskonałym sposobem na jej przetrwanie.

6. Filiżanka czarnej kawy

Gdy wiesz, że rozpoczyna  się atak migreny, napij się kawy. Tylko pamiętaj, nie dodawaj do niej mleka czy cukru. Taki mocny, gorzki napój zawiera czystą  kofeinę o przeciwbólowych właściwościach. Dlatego jest ona składnikiem wielu leków. Skuteczność małej czarnej zwiększa dodanie do niej 3-4 łyżeczek świeżego soku wyciśniętego z cytryny. Pamiętaj jednak, aby nie  przesadzać z ilością kawy, ponieważ może spowodować bezsenność i... wywołać ból głowy. Pij nie więcej niż 3 filiżanki dziennie.

Na Żywo
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas