Właściwości lecznicze aronii
Aronia jest w smaku cierpkim owocem, dlatego nie cieszy się sporym zainteresowaniem. Jednak przygotowane z niej przetwory to źródło witamin i substancji odżywczych. Aronię rzadko można spotkać w przydomowych ogródkach. Mimo to warto ją posadzić, by cieszyć się jej właściwościami. Jak przygotować sok z aronii?
Jakie właściwości ma aronia?
Aronia jest przede wszystkim bogata w witaminy z grupy B oraz witaminę C. To także źródło błonnika oraz przeciwutleniaczy. Dodatkowo aronia zawiera magnez, potas, wapń, mangan oraz cynk.
Uznaje się, że aronia może wykazywać właściwości przeciwdziałające występowaniu miażdżycy, a także może obniżać poziom glukozy we krwi. Do tego aronia wspiera pracę trzustki i wątroby, a także łagodzi dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego takie jak bóle brzucha lub nudności.
Właściwości antynowotworowe aronia wykazuje dzięki zawartym w niej flawonoidom. Ponadto może korzystnie wpływać na serce, minimalizować ryzyko zawału oraz obniżać ciśnienie. Aronia ma działanie przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe oraz przeciwbakteryjne, a do tego pozytywnie wpływa na odporność organizmu. Spożywanie aronii może opóźniać proces starzenia organizmu.
Mimo że aronia jest łatwa w uprawie i nie ma wielu wymagań, to decydując się na posadzenie aronii w przydomowym ogrodzie, warto pamiętać o kilku kwestiach. Aronię najlepiej sadzić późną jesienią lub wczesną wiosną. Koniecznie musi rosnąć w nasłonecznionym miejscu.
Aronia lubi podłoże żyzne, próchnicze i lekko kwaśne. Mimo że susza jej nie przeszkadza, istotne jest podlewania aronii podczas dojrzewania owoców. Aronia nie jest narażona na choroby i szkodniki, a do tego jest odporna na mróz.
Ponadto aronia stanowi ozdobę każdego ogrodu. Jesienią jej liście nabierają pomarańczowo-czerwonej barwy i w ten sposób wyróżnia się na tle innych roślin swoim intensywnym kolorem.
Mimo że owoce aronii na surowo są cierpkie, to są chętnie wykorzystywane do przygotowywania nalewek, soków oraz dżemów.
Do przygotowania soku z aronii potrzebujemy kilograma owoców aronii, 150 gramów cukru oraz wody.
Owoce aronii należy dokładnie umyć i pozbawić szypułek. Tak oczyszczone owoce wsypujemy do garnka i zalewamy szklanką wody.
Aronię należy podgrzewać na dużym ogniu. To sprawi, że owoce puszczą sok. Bardzo ważne jest ciągłe mieszanie. Gdy sok zacznie się gotować, ogień należy zmniejszyć i podgrzewać go przez jeszcze pół godziny. Po tym czasie tak przygotowany sok z aronii należy przecedzić w celu pozbycia się skórek owoców.
Następnie dodajemy do niego cukier. Sok z aronii należy ponownie zagotować i przelać do słoików lub butelek.
Czytaj więcej:
Siedem naturalnych syropów, które warto mieć w domowej apteczce
Kakao poprawia ostrość widzenia
Kawa zmniejsza ryzyko chorób wątroby
Zobacz także: