Wybierz mleko dla siebie
Wzmacnia kości, chroni przed osteoporozą, miażdżycą, udarem i zawałem. Mleko jest także potrzebne mięśniom. Poprawia również naszą pamięć.
Najpopularniejsze jest mleko krowie, ale nie każdy je lubi i powinien pić. Na szczęście, są produkty, którymi można je zastąpić.
Krowie
Jest źródłem wapnia. Zawiera magnez (reguluje pracę układu nerwowego), potas (wspomaga mięśnie) i cynk (wzmacnia odporność). Są w nim również wit. A, D, z grupy B i E.
Dla kogo? Dla osób... zdrowych. Mleko krowie jest ciężko strawne i często wywołuje alergię. Zawiera tłuszcze podnoszące poziom cholesterolu.
Kozie
Zawiera dużo wapnia, potasu, fosforu, a także witamin A1, B1, B2, PP i C. Nie nadaje się jednak do karmienia niemowląt. Ma mało kwasu foliowego i witaminy B 12.
Dla kogo? Powinny je pić osoby z wysokim poziomem cholesterolu (bo obniża), starsze, rekonwalescenci, chorzy na astmę, schorzenia płucne i owrzodzenia żołądka, a także dzieci uczulone na białko mleka krowiego.
Sojowe
Jest bogate w białko oraz wit. z grupy B. Zawarte w nim kuleczki tłuszczu są mniejsze niż w mleku krowim, co przyśpiesza trawienie.
Dla kogo? Dla uczulonych na białko zwierzęce i kobiet w czasie menopauzy. Jest doskonałe w profilaktyce osteoporozy i nowotworowej.
Jeśli nie mleko, to:
- w 100 gramach deserów i lodów mlecznych jest 150-160 mg wapnia, ale też sporo cukru i tłuszczu. Odstaw te produkty, gdy masz kłopoty z wagą
- sery żółte zawierają do 10 razy więcej wapnia niż twarogi. Mają jednak dużo tłuszczu (30-80 proc.), nie powinny być więc spożywane przez osoby z podwyższonym cholesterolem
- napoje mleczne fermentowane (jogurty, kefiry) są polecane osobom, które cierpią na nietolerancję laktozy
- sery topione są bogatym źródłem fosforanów, niezbędnych do wchłaniania wapnia.
Jolanta głodowska