Zadbaj o zdrowe stopy
Gdy poświęcisz im trochę czasu, nigdy cię nie zawiodą.
Lekceważymy je przez większą część życia. Muszą znosić wysokie obcasy, niewygodne obuwie, nadmierne kilogramy. I pewnie nigdy nie dowiedziałabyś się, jak ważne są w twoim życiu, gdyby nie to, że pewnego dnia mówią: Dość! Ani kroku więcej!
Płaskostopie to nie tylko choroba przedszkolaków
Nie ma krzty przesady w stwierdzeniu, że stopy to podstawa, bo niosą nas przez całe życie. Sporą część dnia spędzamy przecież w pozycji stojącej, a wtedy cały ciężar opieramy właśnie na stopach. Nie tylko podtrzymują one nasze ciało, ale także pozwalają zachować prawidłową postawę. Nieustannie zmuszamy je do wysiłku, zapominając, że czasem potrzebują wytchnienia.
Wbrew pozorom płaskostopie to nie tylko schorzenie dzieci. U nich po prostu częściej jest wykrywane, ponieważ lekarze częściej zwracają na to uwagę. Jednak płaskostopie może pojawić się w każdym wieku. Nadmierny ciężar ciała, osłabiony układ mięśniowo-więzadłowy, niewłaściwe obuwie czy długotrwałe obciążanie stóp - to wszystko prowadzi do płaskostopia. Schorzenie polega na tym, że sklepienie stopy jest znacznie obniżone lub spłaszczone.
Efekt? Stopa całą powierzchnią przylega do podłoża. Czasem jest to tylko niewielkie spłaszczenie, ale może też być bardzo zaawansowane. Wtedy jego skutki są groźne - bóle kręgosłupa, a także bóle stóp i stawów kolanowych, szczególnie podczas chodzenia i długiego stania.
Jak możesz sobie pomóc? Niektórzy lekarze zalecają noszenie specjalnych wkładek do obuwia, które podtrzymują sklepienie. Należy pamiętać, że wkładki ortopedyczne u osób dorosłych nie leczą trwale deformacji. Jednak ich noszenie często zmniejsza dolegliwości bólowe poprzez podparcie łuku. Odnośnie stosowania wkładek u dzieci i tego czy mogą wyleczyć płaskostopie, zdania są podzielone. Należy zaznaczyć, że wkładki ortopedyczne powinny być zawsze wkładkami wykonanymi indywidualnie, dopasowanymi do danej stopy. Wielu lekarzy uważa, że u części dzieci dochodzi do samoistnego wycofania deformacji. Dopiero w przypadku braku poprawy do wieku 7-8 r. ż. należy rozważyć leczenie operacyjne. Nowoczesną metodą leczenia płaskostopia podłużnego u dzieci jest zastosowanie tzw. implantów podskokowych. Jest ona mało inwazyjna - nacięcie skóry ma 1,5- -2 cm, cała operacja trwa ok. 20 min.
Sama ostroga piętowa nie jest przyczyną powstawania bólu. Dolegliwości te spowodowane są zmianami zapalno-zwyrodnieniowymi przyczepu rozcięgna podeszwowego. Dopiero na tle długotrwałego stanu zapalnego wtórnie powstaje wyrośl kostna, tzw. ostroga.
Ostroga piętowa powstaje na skutek stanu zapalnego
Efekt? Każdy krok sprawia niewyobrażalny ból. Ale nie tylko. Czasem czujesz go nawet wtedy, gdy siedzisz lub leżysz. Zwykle pojawia się już z samego rana. Ostroga piętowa to dolegliwość, której początki biorą się z nadmiernego przeciążenia rozcięgna podeszwowego stopy. Często dotyczy ludzi, którzy wykonują pracę stojącą oraz osób z nadwagą. Czasami dotyka ludzi aktywnych sportowo, np. biegaczy długodystansowych. Winą za dolegliwość można obarczyć również szpilki i niewygodne buty.
Jak możesz sobie pomóc? Leczenie jest długie i żmudne. Pomocne są zabiegi fizykoterapeutyczne - ultradźwięki, jonoforeza i krioterapia. Ulgę mogą przynieść także specjalne wkładki do butów, odciążające piętę. Jednak podstawowym leczeniem jest prawidłowo prowadzona terapia manualna - ćwiczenia rozciągające, masaż poprzeczny, taping, czyli naklejanie specjalnej taśmy w okolicy stopy.
Halluksy, zwane też koślawymi paluchami szpecą stopy co czwartej Polki po 50. Ta deformacja stopy polega na nieprawidłowym ustawieniu dużego palca. Przekrzywia się on w stronę sąsiedniego, i w efekcie z boku stopy powstaje bolesne uwypuklenie. Halluksy są ceną za noszenie szpilek (ciężar ciała spada w nich na palce), zbyt wąskich nosków w butach i nadwagę. Najczęściej płacą ją panie po menopauzie. Warto pamiętać, że halluksy można też odziedziczyć. Koślawe paluchy nie tylko brzydko wyglądają, ale również mogą sprawiać dotkliwy ból. Przyczyniają się do powstania płaskostopia poprzecznego oraz palców młotowatych.
Jak możesz sobie pomóc? Zwykle do lekarza zgłaszamy się, gdy deformacja jest mocno widoczna. Wtedy pomóc może tylko operacja. Nowoczesne metody dają bardzo dobre wyniki i pozwalają na ograniczenie ryzyka nawrotu do minimum. Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest odpowiednie dobranie metody i zastosowanie nowoczesnego implantu. Jeśli masz tendencję do halluksów, unikaj wysokich obcasów i ciasnych nosków.