Ortoreksja: Co to takiego?
Prowadzenie zdrowego stylu życia, a więc stosowanie racjonalnej diety i regularnej aktywności fizycznej, jest ważne, jednak okazuje się, że można również przesadzić w drugą stronę... Popadając w obsesję na punkcie tego, ile oraz co jemy narażamy się na ortoreksję, która jest zaburzeniem odżywiania.

XXI wiek to czas, w którym pewnych rzeczy jesteśmy bardziej świadomi, niż kiedykolwiek wcześniej i dlatego próbujemy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby maksymalnie wydłużyć nasze życie.
Prowadzimy zdrowy tryb życia, uprawiamy sport, szukamy technik, które pomogą nam się zrelaksować po stresującym dniu w pracy, ale czasem popadamy ze skrajności w skrajność.
Okazuje się, że ciągła obsesja na punkcie tego, co jemy i liczenie kalorii przez całe dnie, również może skończyć się dla nas przykrymi konsekwencjami.
Słyszeliście kiedyś o zaburzeniu odżywiania określanym jako ortoreksja?
Zobacz również:
- Mózg "strzela" jak ziarenka popcornu. To skutek nawyku, który ma większość
- Zwróć uwagę, czy twój partner nie stosuje tej techniki. Nowa manipulacja
- Krystyna Kozłowska: siadam na motor i po prostu nic wokół nie istnieje
- Racuszki na zsiadłym mleku z najlepszego przepisu. Uwielbiam na śniadanie lub kolację
Ortoreksja: Co to takiego?
Czy, nie będąc kucharzem, często planujesz swój dzień w oparciu przygotowanie posiłków oraz inne czynności z tym związane, a twoje myśli przez cały dzień krążą głównie wokół tego tematu? Obawiasz się, że jeśli np. od czasu do czasu usmażysz dany produkt, a nie ugotujesz go, to pogorszy to znacznie twój stan zdrowia, bo sposób obróbki jedzenia był nieodpowiedni? Uważasz, że twoja dieta jest znacznie lepsza od sposobu, w jaki odżywiają się inne osoby, a każdą chęć zjedzenia czegoś mniej zdrowego traktujesz jako osobistą porażkę i dlatego, np. odwołujesz spotkania ze znajomymi? Jeżeli tak, to możesz mieć ortoreksję!
Zdiagnozowanie ortoreksji nie jest łatwe, ponieważ panuje moda na zdrowe odżywianie i piękną sylwetkę, a faktem jest, że odpowiednie nawyki żywieniowe w życiu i chęć namawiania innych do takiego stylu życia, są przecież godne pochwały. Problem pojawia się w momencie, kiedy nasze życie "kręci się" już tylko wokół tego, ile zjedliśmy i, czy na pewno było to zdrowe, a za każdą drobną wpadkę żywieniową ganimy się niemal tak, jakbyśmy popełnili przestępstwo.Jeśli kolejny raz z rzędu odmawiamy sobie wyjścia z domu z powodu liczenia kalorii, a nasze życie wyraźnie zaczyna być podporządkowane "byciu fit" za wszelką cenę, to znak, że prawdopodobnie dzieje się z nami coś złego.
Nie możemy tracić radości z życia przez naszą dietę, odczuwać wstydu i mieć zaniżonej samooceny tylko dlatego, że zjedliśmy odrobinę więcej. Kiedy widzimy, że sprawy zaszły za daleko, zgłośmy się po pomoc.
Bardzo często osobom z ortoreksją poleca się psychoterapię, która dopierana jest indywidualnie, w zależności od danego przypadku, ale stosuje się również inne metody leczenia. Do możliwych powikłań tego zaburzenia zalicza się m.in. depresję, kwasicę, nadciśnienie, ustąpienie miesiączki, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć.
Czytaj również: Te składniki kosmetyków mają fatalną reputację. Czy słusznie?Tak ochronisz skórę przed szkodliwym działaniem smogu i niebieskiego światłaEkspertka podpowiada, jak dbać o rzęsy, aby stały się gęste i długieZobacz także: