Lawenda na balkonie to hit każdego lata. Jak sadzić, by rosła piękna?

Lawenda często kojarzy nam się z całymi polami usłanymi tą przepiękną rośliną we Francji. Prowansja faktycznie słynie z uprawy lawendy, ale będzie ona wyglądać bajecznie nie tylko w takim wydaniu, ale chociażby w doniczce na naszym balkonie. Jak sadzić lawendę i w jaki sposób o nią dbać, by cieszyła długo nasze oczy?

Lawenda jest piękną ozdobą nie tylko ogrodu, ale i balkonu. Doskonale nadaje się do donicy
Lawenda jest piękną ozdobą nie tylko ogrodu, ale i balkonu. Doskonale nadaje się do donicy 123RF/PICSEL

Lawenda i jej rodzaje

Lawenda to roślina z rodziny jasnotowatych i obejmuje aż 41 gatunków.  Pochodzi głównie z rejonu Morza Śródziemnego, północno-wschodniej Afryki i na Półwyspu Arabskiego. Z najpopularniejszych gatunków, które chętnie wybierają ogrodnicy, wyróżniamy:

  • lawendę wąskolistną 
  • lawendę francuską 
  • lawendę spikę 
  • lawendę hiszpańską 
  • lawendę wełnistą 

Rośliny te rosną na siedliskach suchych, na zboczach wzgórz, ale najsłynniejszy ich obraz znany jest z Francji, a dokładniej z Prowansji, gdzie lawenda jest chętnie uprawianą rośliną na rozciągających się po horyzont połaciach pól. Nic więc dziwnego w tym, że swoim pięknem potrafi oczarować wielu miłośników przyrody, którzy pragną mieć, choć jej namiastkę u siebie w domu.

Nic nie stoi na przeszkodzie, bo okazuje się, że lawenda nadaje się nie tylko do uprawy na ogromnych polach uprawnych i w przydomowych ogrodach, ale do szczęścia wystarczy jej donica i odpowiednia opieka. 

Warto zasadzić lawendę na balkonie, bo dzięki niej odstraszysz komary i pająki.

Jak sadzić lawendę na balkonie? Prowansja w jednej doniczce

Lawenda to jeden z najpopularniejszych kwiatowych akcentów na polskich balkonach
Lawenda to jeden z najpopularniejszych kwiatowych akcentów na polskich balkonach 123RF/PICSEL

Roślinę tę sadzi się późnym latem lub wiosną. W tym czasie nie ma już zagrożenia przymrozkami i wówczas lawenda ma lepsze warunki do ukorzenianie się i szansę na szybszy wzrost w pierwszym roku po posadzeniu.

Aby dobrze wybrać sadzonki w sklepie, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Dobra sadzonka posiada kilka rozwiniętych kwiatów, ale nie wszystkie, nie ma zeschniętych liści i pędów i nie ma na niej śladu szkodników, np. mszyc.

Mając już idealną sadzonkę, możemy wybrać donicę, a to jest wybór dość istotny, wszak ta roślina potrzebuje dość sporo miejsca. Nie wystarczy więc mała doniczka.

Zobacz również: Jak wykorzystać lawendę?

Lawendę najlepiej sadzić w dużych, głębokich donicach, które będą pozwalały na swobodny rozrost korzeni. W doniczce musi być system drenażowy i możemy wykorzystać do tego celu żwir lub keramzyt, gdyż lawenda nie lubi wilgoci.

Donica powinna posiadać liczne otwory, bo móc odprowadzać stojącą w niej wodę.

Ziemia dla lawendy. Od niej wiele zależy!

Dla lawendy odpowiednią ziemią będzie taka o neutralnym lub lekko zasadowym pH, z dużą zawartością wapnia.

Powinna być też lekka, nie gliniasta, przepuszczalna i żyzna. Po wsypaniu drenażu do donicy, przysypujemy go ziemią i umieszczamy w niej sadzonkę.

Następnie wystarczy podlać lawendę niewielką ilością wody i uważać, by nie przelać rośliny.

Jak podlewać lawendę? Ta roślina nie znosi wilgoci!

Lawenda nie lubi wilgoci, a za to przepada za dużymi, obszernymi donicami, gdzie może zapuścić korzenie
Lawenda nie lubi wilgoci, a za to przepada za dużymi, obszernymi donicami, gdzie może zapuścić korzenie 123RF/PICSEL

Przez suchy i ostry klimat, z którego pochodzi lawenda, jak już zostało nadmienione wyżej, lawenda nie znosi wilgoci.  Jej korzenie wówczas przemakają, a w finale po prostu gniją i roślina umiera.

Dodatkowo przez ciągłą wilgoć na lawendzie może pojawić się "szara pleśń", bo roślina ta ma skłonności do tej choroby. Dlatego też podlewamy ją niewielką ilością wody dopiero wtedy, kiedy widzimy, że ziemia jest lekko przesuszona.

Jak przycinać lawendę w doniczce? Zabieg konieczny, by cieszyć się jej pięknem

Lawenda to roślina wymagająca przycinania, by mogła rozwijać się w kolejnych latach. Pierwsze przycinanie odbywa się wiosną i wówczas pozbywamy się suchych fragmentów rośliny.

Wówczas możemy skrócić łodygi nawet o połowę. Drugie przycinanie lawendy następuje w okresie przekwitania, czyli w okresie późnego lata.

Wtedy też obcinamy przesuszone kwiatostany, ale nie usuwamy zdrewniałych łodyg. To dzięki nim roślina może przetrwać zimę.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv

Lawenda na balkonie, czyli gdzie najlepiej ustawić donicę?

Aby zapewnić lawendzie dobre warunki do rozwoju, musimy zadbać nie tylko o podlewanie, odpowiednią donicę i ziemię, ale także o miejsce, w którym stanie nasza roślina.

Lawenda lubi ciepło i słońce, dlatego idealne będzie dla niej miejsce na południowym balkonie, gdzie słońca jest znacznie więcej, niż na północnym. Roślina ta nie przepada też za towarzystwem innych roślin.

Nie umieszczaj jej tuż obok innych kwiatów, czy nawet drugiej donicy z lawendą. Przestrzeń i swobodny przepływ powietrza dobrze robi lawendzie.

Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas