Brzuszki rybne to mało popularny przysmak. Czy warto je jeść?
Ryby to źródło wielu minerałów i witamin. Wśród różnych gatunków ryb, Polacy chętnie wybierają drogiego, ale zdrowego łososia. Filety przyrządzane na rozmaite sposoby mają wielu fanów, ale mało kto wie o jeszcze jednej części tej ryby, którą warto wykorzystać w kuchni. Są to brzuszki z łososia. Co to za część ryby i dlaczego warto ją jeść?
Jak podawał Uniwersytet Jagielloński w 2022 roku podążając za badaniami Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, spożycie ryb w Polsce ma tendencję rosnącą. Od 2021 roku spożycie ryb przez Polaków wynosi niezmiennie ok. 14 kg na mieszkańca (w skali świata - 20,5 kg), a wśród najchętniej wybieranych ryb, królują ryby morskie - śledzie, mintaje i makrele.
Prócz tych ryb na stołach Polaków pojawia się także nierzadko łosoś, choć ze względu na swoją cenę, nie jest on w czołówce najczęściej kupowanych ryb. Jest on jednak niezwykle cennym źródłem witamin, tłuszczy i minerałów.
W łososiu znajdziemy potas, magnez, żelazo, cynk, miedź, fosfor, selen, a także witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B6, B9, B12) i witaminę D, co zbawiennie wpływa na prawidłową pracę układu krwionośnego, odpornościowego i nerwowego.
Mięso łososia jest także źródłem białka i nienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega - 3. Nic więc dziwnego, że zaleca się spożycie tej ryby.
Przeczytaj też: Goście co roku pytają o patent na ryby bez ości. Sekret tkwi w czterech kuchennych pomocnikach
Choć łosoś jest zdrowym źródłem wszelkich witamin i minerałów, to jednak jego cena może zniechęcać do kupna. Cena za kilogram tej ryby waha się w zależności od pochodzenia ryby oraz od jej sprzedawanej części.
Cena za 1 kg łososia, a dokładniej - za 1 kg fileta ze skórą może osiągać obecnie cenę nawet 130 złotych. Jednak chcąc wprowadzić do diety tę rybę, nie zawsze musimy decydować się na świeży filet.
Z alternatywą przychodzi część tej ryby - brzuszki, czyli podłużna część ryby wykrojona podczas filetowania z części brzusznej łososia. Często zostawiana jest ona z dolną płetwą.
W zależności od gatunku danej ryby, brzuszki mogą być bardziej mięsne lub bardziej bogate w warstwę tłuszczu. Najczęściej te 3-4-centymetrowe kawałki łososia sprzedawane są wędzone na zimno lub na gorąco.
Przeczytaj też: Uważaj na ten gatunek ryb. Znaleziono w nich toksyczne substancje
Średnio za 1 kg brzuszków z łososia zapłacimy w zależności od pochodzenia ryby od 50 do 80 zł. Najczęściej jednak brzuszki łososia możemy dostać w sieciowych sklepach, w opakowaniach po 100, 120 czy 150 g.
Wędzone brzuszki z łososia możemy spożywać prosto z opakowania lub kładąc je bezpośrednio na kawałku chleba. Jednak także doskonale nadają się do wykonania pasty rybnej wykorzystywanej do bułek, chleba czy tortilli.
Wystarczy, że oddzielone od skóry brzuszki rybne w misce wymieszamy z łyżeczką majonezu i ze 100g białego twarogu. Do smaku dodajemy także trzy ogórki konserwowe drobno pokrojone w kostkę, a także kilka kropel soku z cytryny, pieprz i sól do smaku.
Sprawdź też: Tania i zdrowa ryba. Polacy nie doceniają jej właściwości. Oto dlaczego warto ją jeść
Takie brzuszki z łososia doskonale także sprawdzą się w rozmaitych daniach z makaronem, czy nawet w zupie rybnej.