Lekkie i sycące sałatki na wiosnę i lato
W zależności od pory roku, nasze preferencje co do potraw się zmieniają. Zimą mamy ochotę na bardziej konkretne dania, z kolei wiosną i latem na lżejsze, orzeźwiające, ale jednocześnie sycące. Te wymagania spełniają różnego rodzaju sałatki. Dzisiaj podzielę się z wami kilkoma sprawdzonymi przepisami - na pewno każdy wybierze coś dla siebie.
Proste przepisy na sałatki z warzywami i owocami
Jeśli lubicie warzywa i owoce, to właśnie teraz jest idealny czas, by zajadać się nimi solo albo też dodawać je do różnego rodzaju potraw, a przede wszystkim sałatek. Niektórzy samodzielnie uprawiają je we własnych ogródkach, ale bez problemu kupimy też warzywa i owoce na lokalnych straganach.
Zobacz również: Ewa Wachowicz: Co i jak możemy wędzić w domu?
Zacznę od propozycji na sycącą sałatkę z dodatkiem domowych wędlin. Sprawdzi się na przykład suszony schab czy długodojrzewająca szynka.
Składniki
- mieszanka ulubionych sałat (np. rukola, roszponka, szpinak baby)
- owoce sezonowe (porzeczki, maliny, truskawki)
- plastry suszonego schabu lub innej domowej wędliny
- pestki dyni
na winegret malinowy
- łyżka musztardy
- 2 łyżki soku malinowego
- 2 łyżeczki soku z cytryny
- sól
- pieprz
- 6 łyżek oliwy
Opis przygotowania:
Pestki dyni uprażyć na suchej patelni. Przygotować sos. Musztardę połączyć z sokiem malinowym. Dodać sok z cytryny. Przyprawić solą i pieprzem. Cienkim strumyczkiem dolać oliwę. Wymieszać. Sałaty przełożyć na talerz i polać sosem malinowym. Dodać owoce, plastry wędliny i posypać prażonymi pestkami dyni. Udekorować kwiatami jadalnymi.
Rzadko wykorzystujemy szpinak jako świeżą sałatkę. Szkoda, ponieważ jest bardzo zdrowy, ale też smaczny i doskonale sprawdza się w sałatkach. Poniżej receptura na prostą sałatkę z jego udziałem i dodatkiem truskawek.
Składniki
- liście szpinaku
- kilkanaście truskawek
- kawałek sera z niebieską pleśnią
- garść orzechów włoskich
- 3 łyżki octu balsamicznego
- 1 łyżka syropu z agawy lub miodu
Opis przygotowania:
Szpinak umyć i osuszyć. Rozrzucić na dużym, płaskim talerzu. Dodać przekrojone na pół truskawki. Pokruszyć ser. Posypać posiekanymi orzechami (wcześniej warto je uprażyć). Skropić octem balsamicznym - wymieszanym z miodem lub syropem z agawy. Można przyprawić świeżo zmielonym, kolorowym pieprzem.
Zobacz także: Ewa Wachowicz poleca dania staropolskiej kuchni
Poniżej przepis na sałatkę znaną u nas jako grecka, ale zamiast typowego sera feta, proponuję serek kozi, który jest wytwarzany w Polsce i stosunkowo popularny.
Składniki
- 1 sałata lodowa
- 2 pomidory
- 2 ogórki gruntowe
- 1 papryka zielona
- 1 cebula czerwona
- garść oliwek czarnych
- 250 g sera koziego w typie fety
na sos
- 1/2 cytryny
- 1/2 łyżeczki soli
- 6 łyżek oliwy
- natka pietruszki
Przygotowanie:
Z sałaty usunąć głąb (uderzyć o blat, wykręcić). Liście poszarpać do miski. Pomidory pokroić na duże kawałki, wrzucić do miski z sałatą. Dorzucić ogórki - obrane i pokrojone na grube plastry. Z papryki usunąć nasiona, pokroić w pierścienie. Cebulę pokroić w talarki. Ułożyć na ogórkach. Dorzucić oliwki. Na wierzchu ułożyć ser pokrojony w kostkę.
Z cytryny wycisnąć sok. Przelać do słoiczka. Posolić. Przyprawić pieprzem. Wlać oliwę. Zamknąć i energicznie wymieszać. Dorzucić posiekaną natkę pietruszki. Przelać na sałatkę i od razu podawać.
Kochani, nie bójcie się nietypowych połączeń. W tym przypadku będzie to miks słodkiego ze słonym. Grecy od dawien dawna zajadają się arbuzem w połączeniu z serem feta i bardzo sobie chwalą tę fuzję smaków. Ja, zainspirowana tym śródziemnomorskim połączeniem, przygotowałam sałatkę. Poniżej dzielę się z wami przepisem i od razu zaznaczam, że perfekcyjnie sprawdzi się na przykład jako dodatek do potraw z grilla, ale zda też egzamin jako przystawka, przekąska albo lekki podwieczorek.
Pierwszy raz jadłam arbuza w połączeniu z serem w Grecji. Jak Grecja to ser feta. Ponieważ trwa sezon na arbuzy, to bez problemu kupimy go w każdym warzywniaku, a i z serem feta nie ma problemu. Poniżej receptura na miks arbuza i sera feta.
Przeczytaj także: Proste przepisy na domowe pasty. Nie tylko do chleba!
Składniki
- 1/2 kg arbuza
- 200 g sera feta
- garść liści mięty
na sos
- 5 łyżek soku z cytryny
- 3 łyżki miodu wielokwiatowego
Opis przygotowania:
Arbuza pokroić w dużą kostkę i usunąć wszystkie pestki. Wrzucić do dużej miski. Ser feta pokroić w troszkę mniejszą kostkę, niż arbuza i dorzucić do naczynia. Do sałatki dodać listki mięty. Do szklanki wlać sok z cytryny i dodać miód. Mieszać aż miód się rozpuści. Sosem polać sałatkę i delikatnie wymieszać. Na talerzu można udekorować świeżą miętą.
I na koniec sałatka z dresingiem limonkowym, do serwowania z każdym pieczystym, w tym także z potrawami z grilla.
Składniki
- świeże liście szpinaku
- różnego rodzaju sałaty
- rzodkiewki
- 1 ogórek
- ½ awokado
- 4 łyżki sok z limonki
- 4 łyżki oleju lnianego
- 2 ząbki czosnku
- 1/2 łyżeczki pieprzu cayenne
Przygotowanie:
Szpinak, kawałki sałaty, pokrojone rzodkiewki i ogórka wrzucić do miski. Zalać dressingiem z limonki, czosnku, oleju lnianego i pieprzu cayenne.
Moi drodzy, jeśli lubicie sałatki, to teraz jest idealny czas na eksperymentowanie z rozmaitymi recepturami. Zaletą tego typu potraw jest też to, że bez problemu można do nich dodawać różne składniki - w zależności od preferencji smakowych oraz tego, na co obecnie jest sezon. Taka kulinarna "zabawa" to coś, co uwielbiam!