Reklama

Chrystus ze Świebodzina i pomnik papieża-giganta. Oto sakralne rekordy Polski

W Bydgoszczy będzie jak w Świebodzinie i Rio de Janeiro? Proboszcz jednej z parafii chce postawić figurę Chrystusa, która miałaby mieć 18 metrów wysokości. W Polsce póki co pod względem wysokości „króluje” pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie – figura liczy aż 36 metrów wysokości. A to tylko jeden z kilku „sakralnych rekordów” w naszym kraju. Gdzie znajduje się pomnik papieża-giganta? Jaka świątynia jest uznawana w naszym kraju za największą? Sprawdźcie!

W Bydgoszczy powstanie 18-metrowy pomnik Chrystusa?

Proboszcz jednej z parafii w Bydgoszczy chce postawić figurę Chrystusa wysokości bloków. Według informacji, które nieoficjalnie udało się zdobyć "Gazecie Wyborczej", pomnik Chrystusa ma liczyć 18 metrów. U jego stóp mają się pojawić rzeźby dwóch siedzących orłów.

Odpowiedni wniosek miał już trafić do wydziału administracji budowlanej Urzędu Miasta Bydgoszczy. O powstanie pomnika zabiega parafia Matki Bożej Fatimskiej przy ul. Ogrody na Wyżynach. Bydgoscy urzędnicy mieli stwierdzić, że pomnik Chrystusa byłby najwyższym pomnikiem w całym mieście. Jak podaje "Gazeta Wyborcza", na budowę pomnika składają się wierni. I to pomimo tego, że nie wiadomo jeszcze, czy projekt zostanie zrealizowany.

Reklama

"Sakralne rekordy" w Polsce

Jeśli nawet realizacja projektu doszłaby do skutku, to palma pierwszeństwa pod względem wysokości i tak nadal będzie należała do istniejącego już pomnika Chrystusa Króla w Świebodzinie. To niejedyny "sakralny rekord" w naszym kraju. W Polsce można ich znaleźć całkiem sporo - nie tylko w przypadku pomników. To również piękne, zabytkowe świątynie, które warto zobaczyć!

Zobacz również: W Malborku usunięto poradzieckie pomniki z ewidencji zabytków. Jak argumentowano decyzję?

Pomnik Chrystusa w Świebodzinie

Pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie to figura licząca 36 metrów wysokości, która od września 2010 roku góruje nad miejscowością. Wzniesiony w 2010 roku posąg ma 36 metrów wysokości i jest wyższy o 4 metry od Chrystusa w Rio de Janeiro. To oznacza, że jest najwyższym na świecie pomnikiem Chrystusa na świecie!

Wszystko zaczęło się ponad 10 lat temu, kiedy to ówczesny biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Adam Dyczkowski powierzył Świebodzin Chrystusowi Królowi. Budowa pomnika rozpoczęła się w 2005 roku. Figura Jezusa mierzy dokładnie 33 metry - tyle, ile Jezus miał lat, gdy umarł na krzyżu. Jego głowę wieńczy mająca 3 metry korona. Rozstaw ramion ma dokładnie 24 metry. Głowa Chrystusa waży 15 ton, a masa całej konstrukcji jest szacowana na ponad 440 ton. Autorem projektu jest Mirosław Kazimierz Patecki.

Koszt całej budowy był szacowany na prawie 6 mln zł. Potrzebne środki na realizację projektu pochodziły z datków parafian, amerykańskiej Polonii i lokalnych przedsiębiorców.

W 2010 roku pomnik został "laureatem" niechlubnego rankingu w konkursie "Makabryła". To architektoniczna antynagroda przyznawana pomnikom, budynkom i innym obiektom, które nie pasują do otoczenia lub są niefunkcjonalne. Pomimo tego pomnik Chrystusa jest już tak znany w świecie, że pojawił się nawet w teledysku zespołu Cassius "Go Up" nagranego we współpracy z Pharrellem Williamsem i Cat Power.

Papież-gigant, czyli największy pomnik papieża na świecie

To bez wątpienia było jedno z najważniejszych wydarzeń 2013 roku w Częstochowie. Powstały w Parku Miniatur Sakralnych największy na świecie pomnik Jana Pawła II wzbudził gorącą dyskusję nie tylko wśród mieszkańców, ale i w mediach. Na jego odsłonięciu, które miało miejsce 13 kwietnia,  w Częstochowie stawiły się nie tylko ogólnopolskie redakcje, ale również przedstawiciele niemieckiego Der Spiegel i brytyjskiej BBC. 

Ale od początku. Pomnik "papieża - giganta" powstawał w zakładzie w Nowej Soli. Statua była transportowana do docelowego miejsca w częściach. Wysokość 13,5 metra czyniła figurę najwyższym pomnikiem Jana Pawła II na świecie. Obiekt stał się obiektem żartów w sieci, a niektórym internautom bardziej niż samego papieża przypominał... Mariusza Pudzianowskiego. Ostatecznie park Miniatur Sakralnych został zamknięty.

Zobacz również: Maryja pokazała jej przyszłość świata. Co zobaczyła Mirjana Soldo?

Największy kościół w Polsce

Gdzie znajduje się największy kościół w Polsce? To Bazylika Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej w miejscowości Licheń Stary (woj. wielkopolskie). Świątynia stanowi część kompleksu budynków wchodzących w skład sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu Starym.

Obiekt powstawał na przestrzeni lat 1994-2004, a budowa była możliwa dzięki datkom pielgrzymujących do tego miejsca wiernych. Współcześnie, sanktuarium to jedno z najważniejszych katolickich ośrodków w kraju.

Wielkość "rekordowego" kościoła w Polsce jest porównywana do największych katedr i bazylik na świecie. Jak podaje serwis biurorekordow.pl, długość nawy głównej wynosi 139 metrów, a jej wysokość to 44 metry. Fasada budynku liczy z kolei 162 metry szerokości. Nad kościołem góruje kopuła o 25-metrowej średnicy i 45-metrowej wysokości - pokrywa ją 35 tys. dachówek z pozłacanego aluminium. Na koniec pozostańmy jeszcze przy liczbach - świątynia ma 365 okien i 52 otwory drzwiowe, co symbolizuje dni i tygodnie w roku kalendarzowym. Całkowita kubatura świątyni ma 300 tys. m3, a całkowita powierzchnia wynosi 23 tys. m2.

Zobacz również: To anielskie imię zyskuje na popularności. Rodzice coraz częściej nazywają tak swoje córki

Kolejne "rekordowe" kościoły w Polsce

Chociaż świątynia w Licheniu jest uznawana za największą w Polsce, to bazylika mariacka w Gdańsku jest uznawana za największą ceglaną świątynię na świecie. Świątynia powstawała przez dwa wieki, a jej budowa dobiegła końca w 1502 roku. Świątynia ma aż 105 metrów wysokości!

W Świdnicy natomiast znajduje się kościół uznawany nie tylko za największą drewnianą barokową świątynię w Polsce, ale i największą drewnianą barokową świątynię na świecie. Chodzi o ewangelicki Kościół Pokoju pw. Trójcy Świętej zbudowany w XVII wieku. Obiekt powstały zgodnie z techniką szachulcową ma 44 m długości i 30,5 m szerokości. W środku może pomieścić aż 7,7 tys. osób! Kościół w 2001 roku trafił na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Największa w Europie podziemna świątynia

A teraz zejdźmy pod ziemię. W Kopalni Soli "Wieliczka: znajduje się kaplica św. Kingi - największa w Europie podziemna świątynia, która nadal spełnia sakralne funkcje. 

Współcześnie nadal odbywają się tu msze, śluby czy podziemna pasterka. Kaplica św. Kingi to z pewnością "perła w koronie" podziemnej trasy turystycznej wiodącej przez wielicką kopalnię. Tak się składa, że podziemna świątynia skrywa kolejny "sakralny rekord".

Jedyny na świecie solny pomnik Jana Pawła II

W 1999 roku w kaplicy św. Kingi pojawiła się rzeźba przedstawiająca Jana Pawła II. Została ona wykonana z soli, a inicjatorem jej powstania był prof. Czesław Dźwigaj. Wykonał projekt, a rzeźbę stworzył Stanisław Anioł z dwoma współpracownikami. To jedyny na świecie solny pomnik przedstawiający papieża - Polaka.

Najwyższy pomnik Maryi w Polsce

We wsi Domacyno (woj. zachodniopomorskie) znajduje się z kolei pomnik Matki Boskiej Królowej Narodu. Położony na wzgórzu pomnik jest najwyższą tego typu figurą w Polsce. Przedstawia postać Maryi na wysokim, kilkumetrowym postumencie, który wieńczy kula. Za plecami Matki Boskiej znajduje się z kolei wysoki łaciński krzyż. Figura jest darem od narodu filipińskiego, który w ten sposób chciał okazać szacunek Janowi Pawłowi II. Pomnik pojawił się na wzgórzu w 1995 roku - jego autorem i wykonawcą jest filipiński artysta Eduardo Castrillo.

***

Zobacz również: 

Polska na własne oczy. Kolejowe bingo. Uroki podróżowania koleją w Polsce

Swołowo. To tu czas zatrzymał się w miejscu

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy