Reklama

Monumentalne jaskinie z tajemnicą w tle. Cud, czy dzieło człowieka?

1992 roku odkryto Jaskinie Longyou znajdujące się w wiosce Shiyan Beicun w prowincji Zhejiang znane są w Chinach i szybko okrzyknięto je "dziewiątym cudem świata". Gdy tylko się je zobaczy, można zrozumieć skąd ten tytuł. Nie dość, że są monumentalne i piękne, to dodatkowo kryją w sobie pewną tajemnicę, którą niektórzy starają się rozwiązać od lat. Z wielu powodów jednak trudno dociec prawdy, czym tak naprawdę są Jasknie Longyou.

Przypadkowe odkrycie tajemniczych jaskiń sprzed 2000 lat.

Chiny kryją w sobie wiele niespodzianek. Turystów przyciąga tam kultura i rozwinięta technologia. Jednak znajdzie się także coś dla miłośników natury, speleologii i... tajemnic!

 Wszystko dzięki wyjątkowym jaskiniom, a jedne z nich - Jaskinie Longyou znajdują się w prowincji Zhejiang i są miejscem, które przez odkrywców zostało uznane za dziewiąty cud świata. Skąd ten zachwyt?

W 1992 roku rolnicy z wioski Shiyan Beicun rozważali założenie kilku stawów na swoim terenie. Postanowili osuszyć tam ziemię, ale pod wodą kryła się tajemnica. Spuszczenie wody odsłoniło pięć kamiennych jaskiń, które nie do końca wyglądały na naturalny twór, były wręcz uznane za... dziwnie stworzone. To zaskakujące odkrycie doprowadziło do odkrycia 19 kolejnych jaskiń. 

Reklama

Te wyrzeźbione przestrzenie, których w sumie odkryto 24, mają różną wielkość i kształt. Uczeni do dziś pozostają zaskoczeni pochodzeniem i budową jaskiń. Oceniono ich wiek na ok. 2000 lat, ale to dopiero początek podróży w nieznane.

Na powierzchni 0,38 km2 podziemnych jaskiń odkryto do tej pory dwadzieścia cztery groty, które są w większości zbudowane ze sztucznego mułu ilastego z epoki kredowej. Całe wykopaliska obejmowały prawie milion metrów sześciennych kamienia, a rozkład siedmiu grot spośród 24 (trzy grupy po osiem) przypomina siedem gwiazd... Wielkiego Wozu, który znajduje się na naszym nieboskłonie. 

Jaskinie Longyou dziełem człowieka? Czy to możliwe?

Gdyby jaskinie odkryte w Chinach wykopano ręcznie, to byłoby to ogromne przedsięwzięcie pod względem planowania, pracy i ekonomii. 2000 lat temu byłoby to niemal niemożliwe. 

Plan z wykorzystaniem zaawansowanej nauki architektonicznej zastosowany do zaprojektowania tych jaskiń, dostęp do nich przez pionowy szyb, wskazuje na to, że jednak to nie było dzieło prymitywnych ludzi. Mimo to wydaje się, że nie ma żadnej historii ani informacji na temat ich konstrukcji, przeznaczenia i pomysłodawcy.

Od odkrycia w 1992 roku jaskinie są konserwowane i badane. Po stuleciach powodzi są w szokująco dobrym stanie. Odkryto, że znajdujące się w nich artefakty pochodzą z okresu 91-48 p.n.e., czyli panowania cesarza Xuana z Han. 

Lata płyną, naukowcy wciąż badają jaskinie, ale nie potrafią wyjaśnić, jak one powstały. Jak  wynika z badania z 2009 roku, 24 jaskinie są różnej wielkości, od 18 do 34 metrów szerokości i od 8 do 18 metrów wysokości. Zbudowane są z wyniosłych, skośnych dachów, które opierają się na monumentalnych filarach.

W celu stworzenia jaskiń prawdopodobnie usunięto milion metrów sześciennych skał. Wszystkie zostały wyrzeźbione długimi, równoległymi, rzeźbionymi pociągnięciami, które zostały wykonane nieznanym narzędziem. 

Naukowcy nie są w stanie tego wyjaśnić. Nie tylko jak, ale dlaczego Jaskinie Longyou w ogóle powstały?

Tajemnicą jest także, nie tylko jak powstały jaskinie, ale w jakim celu? Dlaczego starożytni ludzie zadali sobie tyle trudu, niemal niemożliwego jak na tamte czasy, aby je stworzyć. 

Czy był to schron, starożytna forma bunkra, obiekt ceremonialny, tajny pałac, czy może kopalnia surowców naturalnych? 

Jedna z teorii wysunięta w 2014 roku przez Yang Hongxuna, badacza z Instytutu Archeologii Chińskiej Akademii Nauk Społecznych, głosi, że jaskinie zostały zbudowane na polecenie starożytnego króla Goujiana w 494 roku p.n.e. Według chińskich mediów Hongxun twierdzi, że Goujian wykorzystał jaskinie do ukrycia tysięcy swoich żołnierzy po miażdżącej porażce w bitwie. 

To bardziej historyczne i najbardziej prawdopodobne wyjaśnienie naukowe powstania niezwykłych jaskiń. Istnieje też teoria ze świata teorii spiskowych, że ludzie 2000 lat temu nie byliby w stanie zbudować tak skomplikowanego kompleksu sztucznych jaskiń. Dlatego też niektórzy podejrzewają o dzieło kosmitów, siłę wyższą. 

Wiąże się to także z układem grot w kompleksie jaskiń na planie przypominającym Wielki Wóz. W tej teorii spiskowej domniema się, że jaskinie zostały stworzone przez siłę wyższą w celach komunikacji z ziemianami, a same jaskinie są portalem do innego świata. 


Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: jaskinia | Chiny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy