Reklama

Reklama

Najbezpieczniejsze kraje na świecie. Islandia wygrywa 13. raz z rzędu

Szukając miejsc na wakacje czy krótkie wypady, nie zawsze kierujemy się jedynie atrakcyjnością i popularnością danych kierunków. Czasami najważniejsze jest dla nas bezpieczeństwo, szczególnie wtedy, kiedy podróżujemy z dziećmi. Zobacz, jakie kraje zostały uznane za najbezpieczniejsze na świecie.

Ranking najbezpieczniejszych krajów na świecie

Globalny Indeks Pokoju to raport opracowywany przez Instytut Gospodarki i Pokoju. Mierzy on względny stan pokoju i według jego poziomu klasyfikuje 172 niezależne państwa i terytoria. Ranking może być niezwykle przydatny dla turystów, którzy kochają podróżować, jednak zależy im na bezpieczeństwie. 

Wśród 10 najbezpieczniejszych krajów według klasyfikacji GIP aż osiem to państwa europejskie. Spoza Europy w pierwszej dziesiątce znajdują się jedynie Nowa Zelandia oraz Kanada. Zwycięzcą rankingu po raz 13. z rzędu została Islandia. Poziom przestępczości jest tam bardzo niski. W dodatku ten mały wyspiarski kraj plasuje się wysoko również w klasyfikacjach pod kątem stanu szczęśliwości mieszkańców.

Reklama

Drugie miejsce w rankingu zajęła Nowa Zelandia, natomiast na najniższym stopniu podium uplasowała się Dania. Co ciekawe, we wszystkich tych państwach panuje wysoki poziom równości społecznej, równouprawnienia płci, wolności religijnej czy akceptacji dla osób LGBTQ. Polska znalazła się na 24. miejscu w klasyfikacji.

Cała pierwsza 10 rankingu najbezpieczniejszych krajów na świecie przedstawia się następująco:

  1. Islandia
  2. Nowa Zelandia
  3. Dania
  4. Portugalia
  5. Słowenia
  6. Austria
  7. Szwajcaria
  8. Irlandia
  9. Czechy
  10. Kanada

Bezpieczne kraje blisko Polski

Jednym z najbezpieczniejszych państw na świecie jest sąsiad Polski - Czechy. Kraj ten uplasował się na dziewiątej pozycji w rankingu GIP. Od lat zauważalny jest tam spadek przestępczości, nie odnotowuje się również aktów terroryzmu. Czechy to nie tylko bezpieczny, ale także piękny kraj, który warto odwiedzić. Szczególnie ceniona jest jego stolica Praga, porównywana do polskiego Krakowa.

W pierwszej dziesiątce klasyfikacji znalazło się również kilka miejsc idealnych na wyprawę na narty. Są to Słowenia, Austria oraz Szwajcaria, zajmujące odpowiednio piąte, szóste i siódme miejsce w rankingu. Dla fanów zimowego szaleństwa na śniegu to świetna wiadomość, że jedne z najpopularniejszych górskich kierunków są bezpieczne dla turystów.

Trochę dalej na północ... i na południe

Fani krajów nordyckich także mogą czuć się bezpiecznie. Wspomniane już Islandia i Dania zajmują pierwsze i trzecie miejsce w rankingu. Dania znajduje się stosunkowo blisko Polski i jest idealnym kierunkiem na weekendowy wypad, np. na city-break do Kopenhagi. Dla osób lubiących nieco inne klimaty bezpiecznym i atrakcyjnym miejscem może być plasująca się na ósmej pozycji Irlandia.

Klasyfikacja niesie ze sobą również dobrą informację dla osób szukających bezpiecznego kierunku na wakacyjny urlop. Okazuje się, że najlepszym wyborem pod kątem jest czwarta w rankingu Portugalia, która wygrywa z Bułgarią (27. miejsce), Hiszpanią (31.) czy Grecją (66.). Nie jest to najtańszy wakacyjny kierunek, jednak warto go rozważyć właśnie ze względu na bezpieczeństwo.

***

Zobacz również:

Islandia jest kobietą

Wakacje: Polacy chcą na plaże. Już planują letnie wyjazdy

CZY WOJNA ZMIENI TEGOROCZNE PLANY PODRÓŻNICZE?

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: bezpieczne wakacje | Islandia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy