Reklama

​Najlepsze propozycje na weekend jesienią. Tam jest teraz najpiękniej!

Jesień w Polsce jest świetna na weekendowe odkrywanie nowych miejsc. Możemy odetchnąć dzięki znacznie mniejszej liczbie turystów niż podczas wakacji, a na dodatek cieszyć się pięknymi, pełnymi uroku krajobrazami. Oto osiem propozycji na weekendowy wyjazd jesienią.

Bieszczady

Bieszczady jesienią mogą zaczarować bardziej niż w trakcie innej pory roku. W trakcie złotej polskiej jesieni Bieszczady, uznawane za najdziksze polskie góry, nabierają nowego charakteru i niesamowitych barw. Połoniny są żółtawe, a lasy stają się żółte, brunatne, czerwone. Najpopularniejsze szlaki w sezonie letnim bywają zatłoczone, jesienią są puste i ciche.

Pieniny

Jeśli nie chcemy wybierać się w Tatry, które jesienią często są już w wyższych partiach zaśnieżone, postawmy na Pieniny. Niemal puste o tej porze roku szlaki na Sokolicę czy Trzy Korony mogą zachwycić kolorami - żółte i czerwone lipy i buki, ciemnozielone świerki i jodły robią niezwykłe wrażenie. Na Trzy Korony możemy wybrać się szlakiem m.in. ze Szczawnicy, Krościenka, Sromowiec Niżnych i Czorsztyna.

Reklama

Warto nie tylko zdecydować się na szlak, ale także spływ przełomem Dunajca lub przełomem Białki, z których widok na góry będzie jeszcze bardziej oszałamiający. Możemy również odwiedzić zamek w Niedzicy. Uznaje się go za jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce - to w tym więzieniu przebywał legendarny Janosik. Z zamku przy dobrej pogodzie widać szczyty Tatr.


Ojcowski Park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy będzie dobrym wyborem dla wszystkich, którzy nie chcą jechać tak daleko od miasta. Ten najmniejszy park narodowy w Polsce ma równie dużo atrakcji co inne. Piękne doliny, formacje skalne - w tym najsłynniejsza maczuga Herkulesa - oraz bramy skalne, jaskinie, a także zamek w Ojcowie oraz w Pieskowej Skale.

Żółto-czerwone, jesienne drzewa są niezwykle malownicze i pięknie komponują się z białymi wapiennymi formacjami skalnymi, charakterystycznymi dla tamtego regionu.

Dolina Baryczy

Jeśli bardziej od szlaków górskich i dolinek wolimy jeziora, warto odwiedzić Dolinę Baryczy. Znajdująca się na terenie województw dolnośląskiego i wielkopolskiego, nazywana jest czasem Krainą Stawów Milickich. To park krajobrazowy, w którego obręb wchodzi aż pięć rezerwatów przyrody. Przygotowane są szlaki piesze i ścieżki przyrodnicze, dzięki którym możemy łatwo uciec od miejskiego zgiełku i odpocząć na łonie natury.

Stawy Milickie to największy zespół stawów rybnych w Europie i największy rezerwat ornitologiczny w Polsce. Występują tam liczne gatunki ptaków, m.in. kormorany, perkozowate, zimorodki, czajki, kszyki, żurawie, czaple białe, krwawodzioby, dzierzby oraz bociany białe i czarne.

Roztocze

Roztocze to jeden z najpiękniejszych regionów w Polsce, a jednocześnie jest najbardziej nasłonecznionym regionem w Polsce, słynącym też z czystego powietrza i wysokiego stężenia jodu - nic dziwnego, że nazywa się ją "polską Toskanią". Roztocze wciąż jednak jest szerzej nieodkryte przez turystów. Idealny moment, żeby je zobaczyć, jest właśnie teraz! Jodłowe, bukowe i olchowe lasy w jesiennej scenerii, wąwozy oraz doliny rzeczne Tanwi, Wieprza i Szumu wyglądają naprawdę magicznie.

Jeśli zdecydujemy się na Roztocze w weekend, warto zabrać ze sobą rower - przygotowane tam są znakomite trasy dla cyklistów.

Polskie winnice (Zielona Góra, Sandomierz, Wrocław, Kraków)

Na taką wycieczkę powinni wybrać się nie tylko wszyscy miłośnicy wina! W naszym kraju jest aż 150 winnic - niektóre z nich mają nawet do 150 hektarów powierzchni, część jest otwarta na turystów. Organizuje się w nich biesiady przy winie oraz degustacje, a nawet szlaki winiarskie. Jesienią winnice są wyjątkowo malownicze.

Żeby zwiedzić winnicę, wystarczy wybrać się w okolice Zielonej Góry - ten region słynie w Polsce z produkcji wina, ale także Wrocławia, Szczecina, Sandomierza czy Krakowa.

Wybrzeże Bałtyku

Polskie morze kojarzone jest zazwyczaj z tłumem turystów, parawanami i "paragonami grozy". Mam ono jednak zupełnie inny klimat właśnie jesienią. Wtedy sezon turystyczny zamiera, znikają stoiska z pamiątkami, ludzi jest znacznie mniej, a wybrzeże Bałtyku pokazuje dzikie piękno nawet w dużych kurortach.

Z kolei podczas odwiedzin na Mierzei Wiślanej masz szansę odpocząć i znaleźć na plaży prawdziwe zatrzęsienie bursztynów - to ich polskie zagłębie.

Przeczytaj też:

Przyroda na wyciągnięcie ręki. Najwspanialsze atrakcje natury w Niemczech

Zamek w Pszczynie. Księżna Daisy uwielbiała to miejsce!

Magda Gessler padła ofiarą oszustwa! Ostrzega na Facebooku

* * *

Zobacz więcej:

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: weekendowa wycieczka | weekendy | jesień 2021
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy