Nieznane oblicze kuchni włoskiej. Ten region potrafi zaskoczyć turystów

Sezonowa, autentyczna i zaskakująca — taka właśnie jest kuchnia południowotyrolska, która szczególnie wyróżnia się na tle kulinarnych tradycji innych włoskich regionów. Łączy w sobie wpływy śródziemnomorskie i alpejskie, co przekłada się na wysoką jakość produktów oraz niebanalne połączenia smakowe. Oto co warto zjeść podczas podróży do Południowego Tyrolu.

Kuchnia Południowego Tyrolu łączy wpływy alpejskie i śródziemnomorskie
Kuchnia Południowego Tyrolu łączy wpływy alpejskie i śródziemnomorskiearchiwum prywatne/ Agata Zaremba123RF/PICSEL

Zaskakujące smaki kuchni Południowego Tyrolu. Łączy to co najlepsze w kuchni alpejskiej i śródziemnomorskiej

Kuchnia włoska to nie tylko pizza, lody i makarony. Każdy region Włoch ma swoje przysmaki, przez co kulinarna tradycja tego kraju jest bardzo różnorodna i unikatowa. Ogromnym zaskoczeniem dla wielu turystów może okazać się kuchnia Południowego Tyrolu, która łączy to, co najlepsze w kuchni włoskiej z bogatą tradycją kuchni austriackiej.

Skąd jednak wzięły się wpływy austriackie w kuchni tego regionu? Otóż Południowy Tyrol stanowi najbardziej wysunięty na północ region Włoch. Wraz z Trydentem tworzą region Trydent-Górna Adyga, który graniczy z Austrią i Szwajcarią. Do 1919 roku Południowy Tyrol należał do Austrii, natomiast na mocy traktatu pokojowego w Saint-Germain został wcielony do Włoch.

Mimo tego lokalna ludność nie zgadzała się na porzucenie tradycji i języka. Dzięki temu do dziś mieszkańcy tego regionu posługują się zarówno włoskim, jak i niemieckim, jednak niektórzy mówią tylko w jednym z tych języków. Szacuje się, że około 70 proc. mieszkańców używa języka niemieckiego. Funkcjonują one jednak równolegle — przykładowo nazwy miejsc i miejscowości zapisywane są zarówno w języku włoskim, jak i niemieckim. Z kolei rdzenna ludność retoromańska wciąż posługuje się językiem ladyńskim. Nic więc dziwnego, że wpływy austriackie przejawiają się również w wyśmienitej kuchni regionu.

Winnice są nieodłącznym elementem krajobrazu Południowego Tyrolu
Winnice są nieodłącznym elementem krajobrazu Południowego Tyrolu 123RF/PICSEL

Podróż do Południowego Tyrolu. Obok tych produktów regionalnych nie da się przejść obojętnie

  • Speck

Jednym z najważniejszych składników kuchni Południowego Tyrolu jest speck (Speck Alto Adige ChOG), czyli wędzona szynka o delikatnym i lekko pikantnym smaku. Wyjątkowy smak osiągany jest poprzez połączenie lekkiego wędzenia z suszeniem szynki na powietrzu. Dodatkowego aromatu nadaje jej skórka z ziół i przypraw. Speck wykorzystywany jest w wielu daniach lokalnej kuchni, jak i podawany jest w plastrach jako przekąska czy element śniadania.

  • Jabłka

Sady jabłkowe stanowią nieodłączny element południowotyrolskiego krajobrazu. Około 7 tys. rolników uprawia tam najróżniejsze odmiany jabłek (obecnie jest ich aż 24), z których następnie robione są soki, dżemy, a także tradycyjny strudel. Jabłka w Południowym Tyrolu niekiedy wzbogacają też wytrawne dania takie jak pizza, czy risotto. Co ciekawe Południowy Tyrol jest największym producentem ekologicznych jabłek w Europie.

  • Wina

Tradycja winiarska Południowego Tyrolu sięga 2500 lat wstecz. 300 słonecznych dni w roku oraz specyficzne ukształtowanie terenu stwarzają idealne warunki do uprawy winorośli. Winnice w Południowym Tyrolu zajmują powierzchnię 5 700 hektarów, na której rośnie 20 różnych odmian winorośli. Z nich, w lokalnych winnicach produkowane są doskonałe wina białe, takie jak Pinot Grigio i Gewürztraminer lub wina czerwone, w tym Vernatsch czy Lagrein. Gospodarze Południowego Tyrolu organizują dla odwiedzających zwiedzanie lokalnych winnic połączone z degustacją win.

Lokalne wina są prawdziwą dumą regionu
Lokalne wina są prawdziwą dumą regionuAgata Zarembaarchiwum prywatne

Prostota i wysoka jakość składników. Tym charakteryzują się najważniejsze przysmaki regionu

  • Strudel jabłkowy

Apfelstrudel, czyli strudel jabłkowy to jeden z najpopularniejszych deserów Południowego Tyrolu. To aromatyczne ciasto przygotowuje się z ręcznie zbieranych południowotyrolskich jabłek, rodzynek i orzeszków piniowych oraz cienkiego ciasta filo lub też obfitego kruchego ciasta. Zazwyczaj podawane jest w towarzystwie lodów waniliowych lub z waniliowym sosem. Co ciekawe, każdego roku w Południowym Tyrolu produkuje się około 85 000 kilogramów strudla!

  • Knödel

Kolejnym ważnym elementem południowotyrolskiej kuchni są knedle (niem. Knödel). Przygotowywane są zarówno na słodko, jak i słono — jednak najbardziej charakterystycznym daniem są wytrawne knedle ze speckiem, serem lub też szpinakiem.

Przygotowuje się je w bardzo prosty sposób z zaledwie kilku składników. Ich bazą jest suchy biały chleb, który należy pokroić na małe kawałeczki, a następnie wymieszać z mlekiem, jajkami, cebulką, szczypiorkiem, a także wybranym dodatkiem np. speckiem. Następnie wystarczy ugotować je przez 15-20 minut na parze lub w wodzie. Knedle podaje się skropione oliwą z oliwek i posypane parmezanem lub też zanurzone w bulionie.

W niektórych południowotyrolskich agroturystykach organizowane są lekcje gotowania dla turystów, podczas których możemy nauczyć się przygotowania tego przysmaku pod okiem lokalnych gospodyń.

  • Chleb

Południowy Tyrol słynie także z wyśmienitego chleba, który nosi nazwę Vinschger Paarl. Tradycja piekarska jest mocno zakorzeniona w kulturze tego regionu, a chleb i inne odmiany pieczywa są tam od lat przygotowywane według starych receptur. Chleb przyrządzany jest z naturalnych składników oraz regionalnych zbóż w tym orkiszu i żyta. Gospodarze z Roter Hahn, czyli związku farm agroturystycznych położonych w Południowym Tyrolu organizują również kursy pieczenia chleba dla całej rodziny.

Lokalni gospodarze organizują dla turystów lekcje gotowania podczas, których wspólnie możemy przygotować tradycyjne knedle
Lokalni gospodarze organizują dla turystów lekcje gotowania podczas, których wspólnie możemy przygotować tradycyjne knedle Agata Zarembaarchiwum prywatne

Kuchnia południowotyrolska - kuchnia włoska w niebanalnej odsłonie

Kuchnia Południowego Tyrolu jest oparta na produktach sezonowych. Odwiedzając ten region wiosną, a w szczególności w kwietniu i maju możemy rozkoszować się smakiem świeżych szparagów i to w wielu wydaniach — na pizzy, w risotto czy też w postaci gęstej, aromatycznej i kremowej zupy. Często podawane są też z szynką i sosem Bolzano na bazie jajek, octu, oliwy i szczypiorku.

Latem, gdy dojrzewają owoce, gospodarze przygotowują z nich knedle na słodko nadziewane np. morelą. Jesienią zaś, gdy na drzewach pojawiają się świeże kasztany, to one królują na talerzach.

W Południowym Tyrolu możemy doświadczyć nietypowego połączenia włosko-alpejskich smaków. Świetnym przykładem jest m.in. schlutzkrapfen, czyli ravioli ze szpinakiem i ricottą, które podaje się z masłem i parmezanem. W regionie możemy rozkoszować się też makaronem w alpejskim wydaniu. Dla mnie największym zaskoczeniem okazał się makaron z ragu z sarniny, podany z żurawiną i białym serem. Takie idealnie wyważone i niebanalne połączenia smakowe to coś, czego nie znajdziemy w innych regionach Włoch.

Risotto ze szparagami, bulion z tradycyjnym knedlem oraz makaron z ragu z sarniny to tylko niektóre dania, które zachwycą nasze podniebienie w Południowym Tyrolu
Risotto ze szparagami, bulion z tradycyjnym knedlem oraz makaron z ragu z sarniny to tylko niektóre dania, które zachwycą nasze podniebienie w Południowym Tyrolu Agata Zarembaarchiwum prywatne
„Ewa gotuje”: Kurczak maślanyPolsat
Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas