Reklama

Zapomnij o „asfaltowych łąkach”. W tych regionach Polski spędzisz sielskie wakacje

Marzysz, by w końcu wyrwać się z miasta i uciec z betonowej dżungli? W Polsce miejsc idealnych na sielskie wakacje nie brakuje. „Polska Toskania”, malownicze Mazury, a może Beskidy? Zapomnij o „asfaltowych łąkach” – w tych miejscach czekają na ciebie dywany z kwiatów. I upragniony święty spokój.

W Polsce miejsc idealnych na sielski urlop nie brakuje - znajdziemy je w każdym regionie Polski. Nie jesteśmy w stanie wymienić wszystkich miejsc, bo każdy zakątek naszego kraju ma swoje perełki. To miejsca, które słyną z ciszy, spokoju, bliskości natury, a w pakiecie mają dla nas święty spokój i malownicze krajobrazy.

Jeśli poszukujecie odludnych miejsc, koniecznie sprawdźcie też nasz subiektywny ranking:

"To miejsce było naszym odkryciem". Turyści wprost zakochują się w tych miejscach

Reklama

Polska Toskania

"A ty tylko pod nogami masz asfaltowe łąki wielkich miast", jak śpiewa zespół ABC? Jeśli tak, wybierz się na Ponidzie. Sielski region niemalże do złudzenia przypomina włoską Toskanię. W tym regionie województwa świętokrzyskiego z pewnością zaznasz prawdziwego dolce vita. Rzeka Nida z licznymi meandrami, pagórki, równiny, wąwozy lessowe, pola uprawne i lasy tworzą  barwny obraz. Jej urokowi uległ również pisarz Adolf Dygasiński, który pisał:

"Piękny jest kraj cały, który przepasała wstęgą swoją Nida rwąca się do Wisły, jak córka w objęcia matki (...). Nigdzie tak pięknie nie śpiewają słowiki ani skowronki, nigdzie bzy nie mają woni tak miłej, nigdzie róża rankiem nie przyozdabia świata cudowniej" - pisał w noweli "Za krowę".

Na terenie malowniczej krainy znajdują się miasta takie jak Pińczów, Jędrzejów, Busko-Zdrój, Nowy Korczyn i Wiślica. To miejsce idealne również na aktywny wypoczynek. W ten rejon Polski przybywają również kuracjusze, którzy chcą podreperować swoje zdrowie.

Podlasie. Wypoczynek z naturą w roli głównej

Wśród miejsc idealnych na sielski wypoczynek nie mogło zabraknąć Podlasia. Tajemniczy i jeszcze nie do końca odkryty region słynie z bliskości natury, 4 parków narodowych i zabytków. Do tego dochodzi interesująca kultura pogranicza. Na Podlasiu z pewnością można zaszyć się w spokojnym miejscu i chociaż na moment uciec od zgiełku miasta. Można pospacerować kładką nad Narwią (Narwiański Park Narodowy), odwiedzić cerkiew w Narwi, skansen w Wasilkowie czy Górę Zamkową w Drohiczynie.

Oczywiście możesz też stanąć oko w oko z majestatycznym żubrem w Rezerwacie Pokazowym Żubra w Białowieży. Wybierając się na Podlasie, warto też odwiedzić Europejską Wieś Bocianią w Pentowie. Bociany spotkasz tu na każdym kroku - w Polsce to jedyne miejsce, gdzie występuje takie ich nagromadzenie. A do tego łąki aż po horyzont...

Suwalszczyzna. Do wyboru, do koloru

Wakacje z dala od tłumów i w sielskiej atmosferze można spędzić również na Suwalszczyźnie. Czyste powietrze, jeziora i rzeki, rezerwaty przyrody, puszcze i oczywiście turystyczne szlaki. Jeśli zależy nam na bliskości natury, z pewnością jest w czym wybierać - Pojezierze Suwalskie, Równina Augustowska, Wzgórza Szeskie, Puszcza Romnicka, Pojezierze Ełckie... Do wyboru, do koloru! Na koniec warto wspomnieć tez o Szlaku Czarnej Hańczy, który upodobają sobie fani kajakarstwa.

Mazury. Tu zwolnisz tempo

Błogi relaks nad jeziorem, promienie słońca sunące leniwie po tafli wody... Na Mazurach nie brakuje miejscowości, w których odpoczniesz i chociaż na chwilę zwolnisz tempo. Jerutki, Stare Juchy, Dziewiszewo, Natać Wielka - to nie żadne sekretne nazwy, a cudnej urody mazurskie wioski. Z pewnością odnajdziesz w nich to, czego akurat potrzebujesz. Spacery po lesie, podziwianie zachodu słońca znad brzegu jeziora - na Mazurach masz to w zasięgu ręki.

Zobacz też: Ciepła i krystaliczna woda, brak tłumów. Wakacje nad wodą na łonie natury

Dolny Śląsk. Bliskość natury i nie tylko

Miejsc idealnych na sielskie wakacje warto również poszukać na Dolnym Śląsku. Na wsiach i w niewielkich miasteczkach czas zatrzymuje się w miejscu. Chwili oddechu możemy szukać w Międzygórzu. Niewielka wieś zachwyca bliskością natury i drewnianą zabudową w tyrolskim stylu. Dla ciekawskich: to właśnie tutaj m.in. był kręcony serial "Czterej pancerni i pies".

Kolejną miejscowością wartą uwagi jest Złoty Potok. To niewielka miejscowość położona blisko dwóch jezior - Złotnickiego i Leśniańskiego. W okolicy znajduje się Zamek Czocha. Słodkie lenistwo, spacery, pływanie kajakiem po jeziorze? Tutaj z pewnością nie będziesz narzekać na brak pomysłów.  

Zobacz też: Niezwykła wieś zwana "małą Szwajcarią". Turyści twierdzą, że takich miejsc jest w Polsce niewiele

Beskid Żywiecki i Beskid Śląski. Tu spojrzysz na wszystko z góry

W poszukiwaniu ustronnych miejsc warto wybrać się w Beskid Żywiecki i Beskid Śląski. Oba regiony skrywają malownicze miejscowości rozsiane u stóp gór. 

W Beskidzie Żywieckim (w części położonej w woj. śląskim) warto zatrzymać się w Rajczy, Zwardoniu, Soblówce, Złatnej, Rycerce Górnej i Dolnej, Ujsołach czy Glince. Z niewielkich wsi możesz od razu wybrać się na górską wyprawę. Rycerzowa, Hala Rysianka, Hala Lipowska, Wielka Racza... Tutaj z pewnością odetchniesz i odpoczniesz.

Z kolei w Beskidzie Śląskim warto odwiedzić Istebną, Koniaków czy Brenną. Propozycji nie zabraknie tez dla miłośników górskich wypraw - Barania Góra, Skrzyczne, Wielka Czantoria. A jeśli nieco zatęsknimy za gwarem, warto wybrać się do Wisły, Ustronia czy Szczyrku.

Beskid Niski. Opuszczone wsie

A teraz czas na miejsce od zawsze owiane aurą tajemniczości i skrywające wiele trudnych historii. Beskid Niski - miejsce, które niegdyś było w dużej mierze zamieszkiwane przez Łemków, którzy po II wojnie światowej musieli opuścić swoje domy w ramach akcji "Wisła". Pozostały po nich tylko krzyże, kapliczki, ślady zabudowań... Opuszczonych wsi w Beskidzie Niskim jest sporo, a to, co słychać w nich najczęściej, to przejmująca cisza. Długie, Radocyna, Bieliczna, Czertyżne, Ropki, Regietów Wyżny, Nieznajowa... Jeśli szukamy spokojnych miejsc, interesujemy się historią i chcemy poddać się refleksji, Beskid Niski ma ku temu idealne warunki.

Lubelszczyzna. W krainie zatrzymanego czasu

W poszukiwaniu świętego spokoju warto zajrzeć na Lubelszczyznę. W okolicach Kazimierza Dolnego, Nałęczowa czy  Zamościa nie brakuje małych miejscowości, w których czas się zatrzymał. Warto odwiedzić np. Mięćmierz. Zabytkowe chaty, spokojny nurt Wisły i lessowe pagórki sprawiają, że malownicza wioska jest mekką dla osób szukających odpoczynku. Jeśli już udamy się w ten rejon Polski, w podróżniczym planie możemy również umieścić Celejów, Bochotnicę (miejsce akcji noweli "Antek" Bolesława Prusa) czy Rzeczycę.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: polska wieś
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy