Zapomnij o „asfaltowych łąkach”. W tych regionach Polski spędzisz sielskie wakacje
Marzysz, by w końcu wyrwać się z miasta i uciec z betonowej dżungli? W Polsce miejsc idealnych na sielskie wakacje nie brakuje. „Polska Toskania”, malownicze Mazury, a może Beskidy? Zapomnij o „asfaltowych łąkach” – w tych miejscach czekają na ciebie dywany z kwiatów. I upragniony święty spokój.
W Polsce miejsc idealnych na sielski urlop nie brakuje - znajdziemy je w każdym regionie Polski. Nie jesteśmy w stanie wymienić wszystkich miejsc, bo każdy zakątek naszego kraju ma swoje perełki. To miejsca, które słyną z ciszy, spokoju, bliskości natury, a w pakiecie mają dla nas święty spokój i malownicze krajobrazy.
Jeśli poszukujecie odludnych miejsc, koniecznie sprawdźcie też nasz subiektywny ranking:
"To miejsce było naszym odkryciem". Turyści wprost zakochują się w tych miejscach
"A ty tylko pod nogami masz asfaltowe łąki wielkich miast", jak śpiewa zespół ABC? Jeśli tak, wybierz się na Ponidzie. Sielski region niemalże do złudzenia przypomina włoską Toskanię. W tym regionie województwa świętokrzyskiego z pewnością zaznasz prawdziwego dolce vita. Rzeka Nida z licznymi meandrami, pagórki, równiny, wąwozy lessowe, pola uprawne i lasy tworzą barwny obraz. Jej urokowi uległ również pisarz Adolf Dygasiński, który pisał:
"Piękny jest kraj cały, który przepasała wstęgą swoją Nida rwąca się do Wisły, jak córka w objęcia matki (...). Nigdzie tak pięknie nie śpiewają słowiki ani skowronki, nigdzie bzy nie mają woni tak miłej, nigdzie róża rankiem nie przyozdabia świata cudowniej" - pisał w noweli "Za krowę".
Na terenie malowniczej krainy znajdują się miasta takie jak Pińczów, Jędrzejów, Busko-Zdrój, Nowy Korczyn i Wiślica. To miejsce idealne również na aktywny wypoczynek. W ten rejon Polski przybywają również kuracjusze, którzy chcą podreperować swoje zdrowie.
Wśród miejsc idealnych na sielski wypoczynek nie mogło zabraknąć Podlasia. Tajemniczy i jeszcze nie do końca odkryty region słynie z bliskości natury, 4 parków narodowych i zabytków. Do tego dochodzi interesująca kultura pogranicza. Na Podlasiu z pewnością można zaszyć się w spokojnym miejscu i chociaż na moment uciec od zgiełku miasta. Można pospacerować kładką nad Narwią (Narwiański Park Narodowy), odwiedzić cerkiew w Narwi, skansen w Wasilkowie czy Górę Zamkową w Drohiczynie.
Oczywiście możesz też stanąć oko w oko z majestatycznym żubrem w Rezerwacie Pokazowym Żubra w Białowieży. Wybierając się na Podlasie, warto też odwiedzić Europejską Wieś Bocianią w Pentowie. Bociany spotkasz tu na każdym kroku - w Polsce to jedyne miejsce, gdzie występuje takie ich nagromadzenie. A do tego łąki aż po horyzont...
Wakacje z dala od tłumów i w sielskiej atmosferze można spędzić również na Suwalszczyźnie. Czyste powietrze, jeziora i rzeki, rezerwaty przyrody, puszcze i oczywiście turystyczne szlaki. Jeśli zależy nam na bliskości natury, z pewnością jest w czym wybierać - Pojezierze Suwalskie, Równina Augustowska, Wzgórza Szeskie, Puszcza Romnicka, Pojezierze Ełckie... Do wyboru, do koloru! Na koniec warto wspomnieć tez o Szlaku Czarnej Hańczy, który upodobają sobie fani kajakarstwa.
Błogi relaks nad jeziorem, promienie słońca sunące leniwie po tafli wody... Na Mazurach nie brakuje miejscowości, w których odpoczniesz i chociaż na chwilę zwolnisz tempo. Jerutki, Stare Juchy, Dziewiszewo, Natać Wielka - to nie żadne sekretne nazwy, a cudnej urody mazurskie wioski. Z pewnością odnajdziesz w nich to, czego akurat potrzebujesz. Spacery po lesie, podziwianie zachodu słońca znad brzegu jeziora - na Mazurach masz to w zasięgu ręki.
Zobacz też: Ciepła i krystaliczna woda, brak tłumów. Wakacje nad wodą na łonie natury
Miejsc idealnych na sielskie wakacje warto również poszukać na Dolnym Śląsku. Na wsiach i w niewielkich miasteczkach czas zatrzymuje się w miejscu. Chwili oddechu możemy szukać w Międzygórzu. Niewielka wieś zachwyca bliskością natury i drewnianą zabudową w tyrolskim stylu. Dla ciekawskich: to właśnie tutaj m.in. był kręcony serial "Czterej pancerni i pies".
Kolejną miejscowością wartą uwagi jest Złoty Potok. To niewielka miejscowość położona blisko dwóch jezior - Złotnickiego i Leśniańskiego. W okolicy znajduje się Zamek Czocha. Słodkie lenistwo, spacery, pływanie kajakiem po jeziorze? Tutaj z pewnością nie będziesz narzekać na brak pomysłów.
Zobacz też: Niezwykła wieś zwana "małą Szwajcarią". Turyści twierdzą, że takich miejsc jest w Polsce niewiele
W poszukiwaniu ustronnych miejsc warto wybrać się w Beskid Żywiecki i Beskid Śląski. Oba regiony skrywają malownicze miejscowości rozsiane u stóp gór.
W Beskidzie Żywieckim (w części położonej w woj. śląskim) warto zatrzymać się w Rajczy, Zwardoniu, Soblówce, Złatnej, Rycerce Górnej i Dolnej, Ujsołach czy Glince. Z niewielkich wsi możesz od razu wybrać się na górską wyprawę. Rycerzowa, Hala Rysianka, Hala Lipowska, Wielka Racza... Tutaj z pewnością odetchniesz i odpoczniesz.
Z kolei w Beskidzie Śląskim warto odwiedzić Istebną, Koniaków czy Brenną. Propozycji nie zabraknie tez dla miłośników górskich wypraw - Barania Góra, Skrzyczne, Wielka Czantoria. A jeśli nieco zatęsknimy za gwarem, warto wybrać się do Wisły, Ustronia czy Szczyrku.
A teraz czas na miejsce od zawsze owiane aurą tajemniczości i skrywające wiele trudnych historii. Beskid Niski - miejsce, które niegdyś było w dużej mierze zamieszkiwane przez Łemków, którzy po II wojnie światowej musieli opuścić swoje domy w ramach akcji "Wisła". Pozostały po nich tylko krzyże, kapliczki, ślady zabudowań... Opuszczonych wsi w Beskidzie Niskim jest sporo, a to, co słychać w nich najczęściej, to przejmująca cisza. Długie, Radocyna, Bieliczna, Czertyżne, Ropki, Regietów Wyżny, Nieznajowa... Jeśli szukamy spokojnych miejsc, interesujemy się historią i chcemy poddać się refleksji, Beskid Niski ma ku temu idealne warunki.
W poszukiwaniu świętego spokoju warto zajrzeć na Lubelszczyznę. W okolicach Kazimierza Dolnego, Nałęczowa czy Zamościa nie brakuje małych miejscowości, w których czas się zatrzymał. Warto odwiedzić np. Mięćmierz. Zabytkowe chaty, spokojny nurt Wisły i lessowe pagórki sprawiają, że malownicza wioska jest mekką dla osób szukających odpoczynku. Jeśli już udamy się w ten rejon Polski, w podróżniczym planie możemy również umieścić Celejów, Bochotnicę (miejsce akcji noweli "Antek" Bolesława Prusa) czy Rzeczycę.
***