Reklama

Osobowość, która ma zły wpływ na dziecko. Po czym rozpoznać narcystyczną matkę?

Dużo wymaga, uwielbia oceniać, a jeszcze mocniej przepada za układaniem przyszłości swojego dziecka. Narcystyczna matka jest jedną z tych osobowości, która mocno zatruwa codzienność malucha. W efekcie dziecko ma spore oczekiwania i czeka na ciągłe pochwały. Dodatkowo, w jego psychice pozostaje mocny ślad, niepozwalający mu osiągnąć szczęścia nawet w dorosłym życiu. Jak rozpoznać narcystyczną matkę?

Słowo "matka" w zdecydowanej większości przypadków przywodzi na myśl uczucie ciepła, miłości i zrozumienia. Zdarza się jednak, że kojarzy się głównie z rozczarowaniem, bezsilnością, a nawet złością. Przyczyną podobnych odczuć może być relacja z narcystyczną matką. Równie niezrozumiała, co bolesna.

Czy narcystyczna matka kocha swoje dzieci? Relacja bolesna i niezrozumiała

Matka, będąca prawdziwą opiekunką, kocha swoje dziecko, troszcząc się o nie w taki sposób, aby czuło, że jest zrozumiane. Istnieją jednak takie matki, które potrafią skutecznie "zatruć" swoje pociechy, odbierając im pewność siebie i radość, jednocześnie wyjątkowo negatywnie wpływając na ich dorosłe życie.

Reklama

Jedną z takich osobowości jest narcystyczna matka - osoba wykazująca wiele cech narcyza. Ten typ charakteryzuje się nadmiernym zainteresowaniem własnym "ja". Dodatkowo posiada nieustanną potrzebę bycia podziwianą i komplementowaną. Wymaga od swoich bliskich konkretnego typu zachowania, które w efekcie ma zwiększyć jej poczucie własnej wartości.

W zdecydowanej większości mechanizm psychologiczny narcystycznej osobowości działa na poziomie nieświadomości. Narcyz często nie zdaje sobie sprawy z faktu, że jego zachowania są niezdrowe, a swoimi kolejnymi decyzjami i podejmowanymi krokami utrudnia życie innym osobom, niejednokrotnie je krzywdząc. Jak rozpoznać taką osobę?

Zobacz również: Jakie zachowania wróżą koniec związku? Nie lekceważ tych sygnałów

Narcystyczna matka. Jak ją rozpoznać?

Narcystyczna matka wiele wymaga od swojego dziecka. Liczy, że to będzie nieustannie spełniało wszelkie jej oczekiwania. Przy okazji przywiązuje dużą wagę do opinii innych na swój temat. Uwielbia być chwalona i słyszeć oraz mówić o sobie wyłącznie w superlatywach. Czuje się wyśmienicie, kiedy jej dziecko jest chwalone za dobre wyniki w nauce czy osiągnięcia. Przez to wywiera na pociechach ogromną presję w tej kwestii.

Narcystyczna matka równie często bagatelizuje potrzeby swojego dziecka. Maluch nie ma możliwość zwrócić się do niej z problemem lub poprosić o poradę. Na próżno może też szukać u takiej osoby pocieszenia lub zatopienia się w matczynym uścisku. Narcystyczna matka nie zwraca zbyt wielkiej uwagi na swoje dziecko. Nigdy nie bierze też pod uwagę jego zdania.

Manipulacje narcystycznej matki. Na co zwrócić uwagę?

Nie prosi, ale żąda. Nie akceptuje przy tym odmowy. Zrzuca na innych swoje obowiązki. Zawsze ma rację, ale nigdy nie przeprasza. Jej poziom empatii jest równy zeru. Jest natrętna, zawistna i mściwa. Swoje nadużycia dokładnie jednak maskuje, osobom z zewnątrz jawiąc się jako osoba nad wyraz dbająca o swoje dziecko. W rzeczywistości jedynie je wykorzystuje, chcąc zaspokoić swoje zachcianki i emocjonalnie się dowartościować.

Narcystyczna matka często wini dziecko za swoje problemy i nieustannie je krytykuje. W efekcie maluch czuje się zagubiony, stale zastanawiając się co robi nie tak. Podobne zachowanie może doprowadzić do całkowitego stracenia wiary we własne możliwości.

Dziecko wychowywane przez narcystyczną matkę będzie czuło się zagubione i niepewne. Co więcej, będzie znało matczyną miłość jako uczucie, które otrzymuje się wyłącznie po spełnieniu określonych warunków. Taki maluch, chcąc cały czas uszczęśliwiać swoją matkę, będzie bagatelizował i ignorował własne potrzeby. A to doprowadzi do problemów w przyszłości.

Zobacz również: Uważaj na te toksyczne zdania. Jak postawić granicę i nie dać wpędzić się w poczucie winy?

Narcystyczna matka a przyszłość dziecka. Problemy, z którymi niełatwo sobie poradzić

Narcystyczna matka jest powierzchowna. Nieustannie się usprawiedliwia, obwiniając przy tym innych. Jej miłość przejawia się agresją i wrogością. Manipuluje, krytykuje, umniejsza sukcesy i rzuca oszczerstwami. W ten sposób od najmłodszych lat życia swojego dziecka mocno ingeruje w jego przyszłość.

Dziecko narcystycznej matki nie jest w stanie w zupełności zaufać własnej ocenie czegokolwiek. Negatywne ślady w psychice, które powstały na skutek relacji z niezdrową osobowością matki, sprawiają, że dziecko, już jako dorosły, może mieć problem z poznaniem i realizacją swoich prawdziwych pragnień. Co więcej, w przyszłości może wykazywać skłonności do wiązania się z innymi narcyzami - już jako partnerami.

Dziecko narcystycznej matki często ma problem z pokochaniem samego siebie i budowaniem relacji, które są oparte na bezinteresowności. Zdarza się, że zmaga się z zaburzeniami psychicznymi oraz lękiem przed sprostaniem oczekiwaniom otoczenia.

W wielu przypadkach ślad pozostawiony przez narcystyczną matkę w psychice dziecka jest na tyle mocny, że jedyną drogą do jego usunięcia, a w efekcie szczęśliwego życia jest terapia.

Zobacz również: Osoby o tych imionach tworzą najsilniejsze związki. Jesteś w tej grupie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wychowanie | psychologia | dzieci | osobowość
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy