Reklama

Reklama

Lateks staje się coraz modniejszy! Co oznacza powrót fetish fashion?

Madonna podczas gali MTV VMA zadziwiła stylizacją. 63-letnia gwiazda pojawiła się ubrana w lateksowy kostium eksponujący biust, kabaretki, skórzane rękawiczki i czapkę, również wykonaną z lateksu. Kontrowersyjna kreacja gwiazdy była szeroko komentowana w mediach. Jednak nie tylko Madonna w ostatnim czasie inspiruje się stylistyką BDSM. Jak interpretować powrót fetish fashion na salony?

Madonna przyzwyczaiła fanów do odważnych i kontrowersyjnych stylizacji. Od ponad trzydziestu lat zachwyca i szokuje swoimi niekonwencjonalnymi pomysłami. Inspiruje się religią i nie boi się seksowych kreacji odsłaniających ciało. To właśnie ona w latach 90. rozsławiła stanik w kształcie stożka autorstwa Jean Paula Gaultiera. Na tegoroczną galę MTV VMA wybrała czarny, lateksowy kostium utrzymany w stylistyce BDSM.

Fetish fashion odpowiedzią na pandemię?

Strój Madonny wywołał duże poruszenie. Wszystko za sprawą kontrowersyjnego kroju i materiału, z którego został wykonany. Lateks pojawił się również na czerwonym dywanie, podczas MET Gala. Błyszczącą maskę dumnie prezentował aktor, Evan Mock. Co właściwie oznacza powrót fetish fashion? Eksperci nie są jednomyślni. Niektórzy zainteresowanie stylistyką BDSM tłumaczą pandemią. Ich zdaniem kolejne lockdowny wpłynęły na to, jak społeczeństwo postrzega otoczenie.

Fetish fashion: podkreślenie siły kobiet

Reklama

Nie wszyscy jednak są podobnego zdania. Niektórzy eksperci zwracają uwagę, że wzrost zainteresowania fetish fashion jest odczuwalny już od kilku lat. W kolekcji domu mody Saint Laurent, zaprezentowanej podczas Paris Fashion Week 2020 lateks był wszechobecny. Anthony Vaccarello - dyrektor kreatywny marki - wykonał z niego obcisłe legginsy, ołówkowe spódnice, półgolfy i bluzki wiązane pod szyją. Projektant w rozmowach z prasą wyjaśnił,  co nim kierowało. Zaznaczył, że dzięki nawiązaniu do BDSM chciał ukazać siłę współczesnych kobiet, ich dominację w różnych sferach życia.  

Dziennikarze docenili gest projektanta. Robin Givhan, krytczka mody w recenzji dla "The Washington Post" zaznaczyła, że koncept odświeżenia  założeń marki bardzo jej się spodobał.  "To kolekcja mająca na celu uczczenie kobiecej siły i seksualności. Dzięki projektom Vaccarello kobiety zaznaczają swoje terytorium. To odzyskiwanie kobiecego ciała" - zaznaczyła.

Fetish fashion: moda przyszłości

Jennifer Richards, wykładowczyni Royal College of Art nie wyklucza, że do powrotu fetish fashion przyczyniła się zarówno niepewność, towarzysząca społeczeństwu w trakcie lockdownów, jak i feministyczne nastawienie oraz ruchy wspierające osoby niehereronormatywne. 

***

Przeczytaj też:

Borówka brusznica zwana także czerwoną. Jakie ma właściwości?

Azja otwiera się na turystów. Jest jednak "ale"

Córka Przemysława Salety potrzebuje pomocy! Dramatyczna sytuacja

Zobacz więcej:

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: Madonna | fetish fashion | lateks

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy