Lateks staje się coraz modniejszy! Co oznacza powrót fetish fashion?
Madonna podczas gali MTV VMA zadziwiła stylizacją. 63-letnia gwiazda pojawiła się ubrana w lateksowy kostium eksponujący biust, kabaretki, skórzane rękawiczki i czapkę, również wykonaną z lateksu. Kontrowersyjna kreacja gwiazdy była szeroko komentowana w mediach. Jednak nie tylko Madonna w ostatnim czasie inspiruje się stylistyką BDSM. Jak interpretować powrót fetish fashion na salony?
Madonna przyzwyczaiła fanów do odważnych i kontrowersyjnych stylizacji. Od ponad trzydziestu lat zachwyca i szokuje swoimi niekonwencjonalnymi pomysłami. Inspiruje się religią i nie boi się seksowych kreacji odsłaniających ciało. To właśnie ona w latach 90. rozsławiła stanik w kształcie stożka autorstwa Jean Paula Gaultiera. Na tegoroczną galę MTV VMA wybrała czarny, lateksowy kostium utrzymany w stylistyce BDSM.
Fetish fashion odpowiedzią na pandemię?
Strój Madonny wywołał duże poruszenie. Wszystko za sprawą kontrowersyjnego kroju i materiału, z którego został wykonany. Lateks pojawił się również na czerwonym dywanie, podczas MET Gala. Błyszczącą maskę dumnie prezentował aktor, Evan Mock. Co właściwie oznacza powrót fetish fashion? Eksperci nie są jednomyślni. Niektórzy zainteresowanie stylistyką BDSM tłumaczą pandemią. Ich zdaniem kolejne lockdowny wpłynęły na to, jak społeczeństwo postrzega otoczenie.
Nie byłabym zdziwiona, gdyby ta pandemia wywołała odrodzenie noszenia masek zarówno w sypialniach, jak i na wybiegach, jako ukłon w stronę traumy, którą wszyscy przeżyliśmy przez ostatni rok
Fetish fashion: podkreślenie siły kobiet
Nie wszyscy jednak są podobnego zdania. Niektórzy eksperci zwracają uwagę, że wzrost zainteresowania fetish fashion jest odczuwalny już od kilku lat. W kolekcji domu mody Saint Laurent, zaprezentowanej podczas Paris Fashion Week 2020 lateks był wszechobecny. Anthony Vaccarello - dyrektor kreatywny marki - wykonał z niego obcisłe legginsy, ołówkowe spódnice, półgolfy i bluzki wiązane pod szyją. Projektant w rozmowach z prasą wyjaśnił, co nim kierowało. Zaznaczył, że dzięki nawiązaniu do BDSM chciał ukazać siłę współczesnych kobiet, ich dominację w różnych sferach życia.
Saint Laurent opowiada o niebezpieczeństwie. Chciałem znaleźć równowagę między kontrolą a porzuceniem. Inspirowało mnie napięcie między dyscypliną a przyjemnością
Dziennikarze docenili gest projektanta. Robin Givhan, krytczka mody w recenzji dla "The Washington Post" zaznaczyła, że koncept odświeżenia założeń marki bardzo jej się spodobał. "To kolekcja mająca na celu uczczenie kobiecej siły i seksualności. Dzięki projektom Vaccarello kobiety zaznaczają swoje terytorium. To odzyskiwanie kobiecego ciała" - zaznaczyła.
Fetish fashion: moda przyszłości
Jennifer Richards, wykładowczyni Royal College of Art nie wyklucza, że do powrotu fetish fashion przyczyniła się zarówno niepewność, towarzysząca społeczeństwu w trakcie lockdownów, jak i feministyczne nastawienie oraz ruchy wspierające osoby niehereronormatywne.
Jeśli spojrzymy wstecz i przyjrzymy się teoriom Freuda, zauważymy, że fetyszyzm dotyczy kontroli. W czasach, gdy staramy się być bardziej otwarci i przejrzyści w kwestii seksu, ubrania mogą być sposobem na odzyskanie kontroli nad sobą
***
Przeczytaj też:
Zobacz więcej: