Reklama

Reklama

Ważne do...

Termin ważności kosmetyków

Dostałaś od Mikołaja mnóstwo kosmetyków i obawiasz się, że część z nich straci ważność? Oto nasza ściągawka.

Rodzaje kosmetyków

1. Lakier do paznokci możesz używać nawet rok, pod warunkiem, że nie zrobi się gęsty.

2. Tusze do rzęs są dobre 3-8 miesięcy. Tak krótki termin przydatności spowodowany jest tym, że do środka pojemnika dostaje się dużo powietrza, co powoduje, że tusz się wysusza i kruszy.

3. Szminki mają termin ważności nawet 2 lata, ale nie zmienią koloru, gdy będą przechowywane z dala od światła (dlatego podczas malowania nie wykręcaj pomadki do końca).

4. Najdłużej, bo nawet 3 lata, możesz przechowywać róże, cienie i pudry w kamieniu lub sypkie. Oznaką ich przeterminowania jest zmiana koloru lub stwardnienie.

Reklama

5. Kremy mogą mieć długą datę ważności, zwłaszcza jeśli są z konserwantami - nawet 2 lata. "Przyspieszają" po otwarciu słoiczka. 

Przechowanie

Aby kosmetyki długo służyły, należy je odpowiednio przechowywać. Na pewno źle znoszą dużą wilgotność i częste zmiany temperatury. Zwłaszcza nie służą im temp. powyżej 25 st. C. Złym pomysłem jest więc łazienka, ale także parapet nad grzejącym kaloryferem, w dodatku przez okno operuje słońce, co również szkodzi produktom chemicznym).

Ciemne i chłodne miejsce znajdziemy co prawda w lodówce, ale też nie kładźmy słoiczków z kremami gdziekolwiek. Temperaturę przyjazną większości kosmetyków, czyli 9-15 st. C, znajdziemy w szufladzie do przechowywania warzyw i owoców lub na odległych od zamrażalnika półkach na drzwiach.

Świetnym miejscem jest też przedpokój - zwykle nie ma w nim kaloryfera, a więc jest najchłodniej. Zapasy kosmetyków możesz włożyć do zwykłego (nieprzezroczystego, bo preparaty są światłoczułe) pudełka.

Tele Tydzień

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy