Reklama

4 częste przyczyny kłopotów z sercem

Do niedawna sądzono, że problemy kardiologiczne to męska specjalność. Dziś już wiadomo, że panie też są na nie narażone. Poznaj listę sprawców i sposoby obrony!

Serce to delikatny organ, który długo nie daje znać, że coś mu dolega. Dlatego już dziś powinnyśmy sprawdzić, czy nie szkodzą mu nasze codzienne, kobiece przyzwyczajenia.

Uwaga! Profilaktyka schorzeń sercowych to także regularna kontrola poziomu cholesterolu we krwi oraz robienie badań (ekg, holter, echo serca) - szczegółowych informacji na ten temat udzieli ci twój lekarz.

Zła dieta - niewinny początek poważnych kłopotów

My, kobiety mamy słabość do słodkich i słonych smakołyków (batoników, chipsów). Na co dzień wolimy też pić słodką herbatę i dla smaku dodajemy sól do potraw. A czasem urządzamy sobie prawdziwą (i bardzo niezdrową) ucztę: jemy hamburgery, frytki, ciastka z kremem.

Reklama

Szkodliwe skutki:

• w naczyniach krwionośnych tworzą się blaszki miażdżycowe, które hamują przepływ krwi;

• do serca dociera mniej tlenu i substancji odżywczych, co pogarsza jego pracę i sprzyja rozwojowi choroby wieńcowej.

Zalecenia dla ciebie:

• zastąp słodycze nasionami słonecznika, pestkami dyni i suszonymi owocami, zamiast białego cukru do herbaty dodawaj brązowy, miód lub kawałki jabłka;

• ogranicz spożycie tłustych produktów mlecznych, wędlin i mięsa oraz jajek - zastąp je odtłuszczonymi, rybami oraz drobiem;

• używaj mniej soli - dozwolona dziennie ilość mieści się na czub ku noża (wynosi ok. 1 g).

Brak ruchu to wielkie... obciążenie

Specjaliści są zgodni, że spędzając czas przed telewizorem lub komputerem bardzo szkodzimy swojemu sercu. Nie pomagają mu również codzienne ułatwienia - zamiast wchodzić po schodach jeździmy windą, przemieszczamy się autobusem zamiast pieszo. Jeśli nie możemy zmobilizować się w ciągu dnia do 30-60 minut aktywności fizycznej, ma to fatalny wpływ na nasze serce!

Szkodliwe skutki:

• pojawia się nadwaga - a to dodatkowe obciążenie dla tego organu;

• nie odreagowujemy stresu - powoduje on, że serce pracuje zbyt intensywnie (mogą pojawiać się zaburzenia jego rytmu).

Zalecenia dla ciebie:

• codziennie chodź na spacer (maszeruj energicznie) - nie odbierze ci tchu, za to pomoże pozbyć się zbędnych kilogramów i odciążyć serce, dostarczy też organowi tlenu;

• jeźdź na rowerze - umiarkowany, równomierny wysiłek uspokaja serce i normalizuje jego pracę.

Stres oraz zmartwienia - cisi niszczyciele

Długotrwałe napięcie psychiczne powoduje, że w organizmie występuje nadmiar hormonu stresu. Może on uszkadzać komórki mięśnia sercowego! Natomiast zamartwianie się i obniżony nastrój powodują, że nie mamy ochoty na komponowanie zdrowych posiłków, spacery czy uprawianie sportu.

Szkodliwe skutki:

• stajemy się 2 razy bardziej podatne na schorzenia serca - takie są wyniki najnowszych badań.

Zalecenia dla ciebie:

• po nerwowym dniu zrelaksuj się - posłuchaj ulubionej muzyki, przeczytaj interesującą książkę, rozwiąż krzyżówkę;

• porozmawiaj z bliskimi o problemach, a jeśli stale czujesz się przygnębiona, poradź się specjalisty w poradni zdrowia psychicznego (bezpłatnie) lub zadzwoń pod Antydepresyjny Telefon Zaufania: 22 654 40 41.

Używki działają powoli i podstępnie

Palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu powodują, że rośnie ciśnienie krwi i rozwija się miażdżyca. To grozi chorobą wieńcową.

Zalecenia dla ciebie:

• w jak najszybszym rzuceniu nałogu nikotynowego pomogą ci specjalne plastry i pastylki dla osób rzucających palenie (przed ich użyciem zasięgnij porady lekarza);

• alkohol - okazjonalnie kieliszek wina, odrobina likieru. Większe, częstsze dawki zaszkodzą sercu.

Konsultacja medyczna Sylwia Szołtyk

Tina nr 7/2010

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy