Ból kolana. Co robić, by uniknąć operacji?
Niewskazane jest zbyt długie siedzenie, kucanie, noszenie ciężkich toreb i butów na cienkiej podeszwie. Zalecany jest tran.
Z wiekiem w stawach kolanowych zachodzą zmiany zwyrodnieniowe. Początkowo nie są bolesne. Dolegliwości dają o sobie znać zazwyczaj wtedy, gdy już dojdzie do uszkodzenia stawu. Pojawia się wówczas jego sztywność, trzeszczenie, ból, puchnięcie.
Coraz częściej zdarzają się też problemy z poruszaniem się. Żeby spowolnić rozwój zmian zwyrodnieniowych, musisz zadbać o kolana, gdy jeszcze nie bolą.
Oto kilka porad, które ci w tym pomogą.
Tak je odciążysz
Nie siadaj na piętach i nie kucaj.
W takiej pozycji przystępujesz często do prac domowych (np. wycierania podłogi, sprzątania) lub prac w ogródku. Pamiętaj, że mocne zginanie kolan bardzo je obciąża i powoduje duży ucisk na staw. Zamiast kucania czy przysiadania na piętach, lepiej klęknąć na jedno lub dwa kolana, podkładając pod nie coś miękkiego.
Na zakupy zabieraj torbę na kółkach.
Noszenie ciężkich pakunków obciąża kolana i sprzyja ich zwyrodnieniu. Jeśli nie masz wyjścia i musisz przenieść coś ciężkiego, trzymaj to przy sobie.
Noś buty z grubszą podeszwą.
Powinna być też miękka, np. z gumy, a nie twarda - z syntetycznego tworzywa. Gdy dużo chodzisz albo maszerujesz z kijkami, zakładaj specjalne sportowe obuwie z podeszwą amortyzującą wstrząsy. W ten sposób uchronisz kolana przed mikrourazami przyspieszającymi procesy zwyrodnieniowe. Noś też buty na obcasie maksymalnie 3-4 cm.
Unikaj balerin z całkiem płaską i cienką podeszwą.
Nie siedź długo przed telewizorem.
Co 30 minut zrób przerwę, np. podczas reklam. Możesz przejść się do kuchni, łazienki, pochodzić po pokoju. Podczas samego siedzenia gimnastykuj nogi, np. prostuj i zginaj je w kolanach, pomachaj, ściskaj między kolanami poduszkę.
Tak je wzmocnisz
Bądź aktywna.
Codziennie staraj się poświęcić godzinę na aktywność fizyczną. Dla kolan korzystne są spacery z kijkami nordic walking, ale po leśnym, trawiastym terenie, a nie twardym asfalcie czy kostce brukowej. Zalecane jest też pływanie na grzbiecie lub kraulem oraz jazda na rowerze. Niewskazane jest bieganie i ćwiczenia siłowe z podnoszeniem ciężarów.
Codziennie pij łyżeczkę tranu.
Może spowolnić rozwój choroby zwyrodnieniowej stawów i opóźnić degenerację chrząstki.
Łykaj witaminę D.
Jeśli pijesz tran, bierz 1000-1500 j.m. dziennie, gdy nie przyjmujesz tranu 2000 j.m. dziennie.
Jedz jajka, chude mięso, nabiał.
Są one źródłem białka, które buduje chrząstkę stawową. Najlepiej łączyć je z warzywami bogatymi w witaminę C, np. jajecznicę czy twaróg posyp natką pietruszki lub kiełkami, a mięso zjedz z surówką z papryki albo z brukselką lub brokułem. Witamina C jest niezbędna do wytwarzania kolagenu - głównego budulca chrząstek stawowych i ścięgien.
Co lepsze dla kolan – winda czy schody?
To zależy, czy masz wchodzić czy schodzić po schodach.
Dla stawów kolanowych bardziej obciążające jest schodzenie po schodach, zwłaszcza gdy coś dodatkowo niesiesz. Korzystne jest natomiast wchodzenie po schodach - wzmacnia mięśnie współpracujące ze stawem kolanowym. Jeśli więc masz do wyboru windę lub schody, zamiast schodzić po schodach, zjedź windą, a chcąc dostać się na górę, wchodź po schodach.
Prawidłowy odpoczynek
Nogi lekko zgięte
Odpoczywaj z nogami opartymi o pufę lub krzesło. Pod kolana podłóż poduszkę. Kolana będą wtedy w naturalnej pozycji. Odciąży ona staw przeforsowany całodniowym chodzeniem.
Nogi wyprostowane
Taka pozycja nie jest korzystna dla kolan, ponieważ dochodzi do tzw. przeprostu, (patrząc z boku kolano wygląda jakby było wygięte do tyłu). To obciąża chrząstki stawowe i więzadła.
Zobacz także: