Bóle kręgosłupa - jak im zapobiegać?
Problem bólów kręgosłupa dotyczy niemal każdego z nas i przeważnie wynika z niewłaściwych zachowań, jak m.in. nieprawidłowe, kilkugodzinne siedzenie przy biurku, przeciążanie podczas noszenia zakupów czy chodzenie w nieodpowiednim obuwiu.
Zapominamy, że od tych kilku prostych czynników zależy utrzymanie kręgosłupa w dobrej formie. W ramach zapobiegania kłopotom podpowiadamy, jak o niego zadbać na co dzień, przestrzegając kilku prostych zasad.
Ciepłe okłady
Do bolącego miejsca po długim dniu pracy na siedząco przyłóżmy ciepły termofor. Ciepło szybko przenika do obolałych tkanek, rozluźniając mięśnie i zmniejszając ból. Poleżmy z nim minimum 15 minut.
Gdy często cierpimy z powodu bólu pleców, wynikających z siedzącej lub stojącej pracy, możemy stosować okłady profilaktycznie, nawet kilka razy w tygodniu.
Uwaga! Przeciwwskazaniem do używania termoforu są choroby skóry i rany na ciele. Termofor kupimy w aptekach, zielarniach i sklepach medycznych.
Pozycja przy biurku
Ponieważ dużo czasu spędzamy w pozycji siedzącej, zwracajmy uwagę, czy siedzimy prawidłowo. Zacznijmy od ustawienia wysokości krzesła tak, by siedzieć w pozycji wyprostowanej, lekko odchylonej do tyłu, z podparciem lędźwi.
Stopy w całości muszą opierać się na podłodze. Optymalna odległość od monitora komputera to długość wyciągniętej ręki. Głowę trzymajmy tak, by wzrok padał lekko poniżej górnej krawędzi monitora.
Monitor powinien stać bokiem do okna, a klawiatura - na poziomie łokci.
Dobre buty
Na kręgosłup duży wpływ ma obuwie. Ważna jest jego wysokość i rodzaj podeszwy. Na co dzień nośmy buty na niskim obcasie, ale nie całkiem płaskie, do 3 cm.
Powinny mieć one grubszą, elastyczną podeszwę amortyzującą wstrząsy w czasie chodzenia. Nie kupujmy też za dużych butów, bo sprzyjają deformacjom kręgosłupa.
Na dłuższe trasy wybierajmy odpowiednio wyprofilowane buty sportowe.
Kąpiel ziołowa
Dolegliwości bólowe ustąpią po 20-minutowej kąpieli w wannie z ciepłą wodą i ziołowymi naparami. Ciepła kąpiel ziołowa likwiduje napięcia i relaksuje.
Kiedy odczuwamy delikatne napięcie, weźmy letnią kąpiel, tj. od 26 do 35°C. Powinna ona trwać nie dłużej niż pół godziny.
Z kolei kąpiel gorąca, tj. od 36 do 40°C łagodzi silniejsze bóle, ale nie powinna trwać dłużej niż 10 minut.
Nie jest wskazana dla osób chorych na serce, z nadciśnieniem, skłonnością do pękania naczynek.
Jak ją przyrządzić?
Do kąpieli możemy wykorzystać zioła o właściwościach przeciwzapalnych, jak rumianek, lawenda, krwawnik, szałwia, mięta, koper włoski czy nasiona kozieradki.
250 g ziół zalejmy wrzącą wodą, przykryjmy i odstawmy na 15 minut. Przecedźmy i dolejmy do wanny.
37/2014 Rewia