Dieta na talię osy
Papryczki zawierają kapsaicynę, która przyspiesza metabolizm, wpływa pozytywnie na wydzielanie soków żołądkowych. Imbir zawiera gingerol ułatwiający trawienie. Co jeszcze można wprowadzić do diety, aby wspomóc pracę jelit?
To on decyduje o tym, ile kalorii danego dnia spalimy i na co je wykorzystamy. Wraz z upływem lat metabolizm staje się coraz wolniejszy. Negatywnie wpływają na niego również rygorystyczne diety, nieregularne posiłki, niski poziom aktywności fizycznej czy omijanie śniadań - tłumaczy Agata Ziemnicka dietetyk i ekspert żywieniowy.
- Istnieją jednak produkty, które mogą przyspieszyć poziom metabolizmu. Są to na przykład kawa i zielona herbata, zawierające kofeinę i teinę, które pobudzają wydzielanie soku żołądkowego oraz przyspieszają przemianę materii. Jednak spożywanie ich nie sprawi, że natychmiast schudniemy.
- Powinniśmy jeszcze wyposażyć organizm w składniki, które wyzwolą w nim energię do spalania nadmiaru tkanki tłuszczowej. Warto zadbać o spożycie odpowiedniej ilości wapnia, który obecny jest w mleku i produktach mlecznych, ale również brokułach, suszonych figach, pestkach słonecznika i sardynkach - podpowiada dietetyczka.
- Trzeba też dostarczyć organizmowi należytej ilości białka. Strawienie go wymaga od organizmu większej dawki energii niż trawienie węglowodanów. Jednak z jego ilością też nie należy przesadzać. Nadmiar może obciążać nerki i wątrobę oraz negatywnie wpływać na samopoczucie. Dobrym pomysłem jest sięganie po produkty bogate w pełnowartościowe białko (orzechy, strączki, jajka) wieczorami.
- W naszej diecie nie powinno zabraknąć też warzyw i soków bogatych w błonnik. Sięgaj zwłaszcza po seler naciowy, cytrynę i ananasa - wyjaśnia nasz ekspert.
Zobacz także: