Leczenie ogrodem: Czym jest hortiterapia?

Hortiterapia, czyli leczenie ogrodem, z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Pacjenci, borykający się z problemami natury fizycznej i psychicznej odnajdują spokój, poprawiają swoją kondycję i ogólne samopoczucie. Na czym polega terapia ogrodem i kto ją przeprowadza?

Hortiterapia stosowana jest także w leczeniu demencji starczej
Hortiterapia stosowana jest także w leczeniu demencji starczej 123RF/PICSEL

Choć hortiterapia jest stosunkowo nową dziedziną medycyny niekonwencjonalnej, to z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością i coraz więcej osób chce sprawdzić na własnej skórze, jak wpływa ona na organizm. Nic dziwnego, bo udowodniono, że praca w ogrodzie poprawia kondycję psychiczną, fizyczną i intelektualną pacjentów i pomaga im szybciej wrócić do zdrowia. W Polsce metoda ta wciąż raczkuje, ale np. w krajach skandynawskich jest od dawna szeroko praktykowana.

Hortiterapia może być czynna i polega na wykonywaniu drobnych prac ogrodowych oraz bierna, polegająca na obserwacji roślin i wsłuchiwaniu się w kojące dźwięki przyrody.

Na co stosuje się hortiterapię?

Zajęcia z hortiterapii przeznaczone są dla pacjentów niedomagających fizycznie i psychicznie - niepełnosprawnych ruchowo i umysłowo, cierpiących na zaburzenia psychiczne i rozwojowe, a nawet mających problemy z integracją z innymi ludźmi.

Terapię ogrodem stosuje się także w przypadku zaburzeń lękowych, depresji, autyzmu, silnych traum oraz demencji u osób starszych.

Na czym polega leczenie ogrodem?

Terapia ogrodem składa się z warsztatów i zajęć z wykorzystaniem specjalnych ścieżek przyrodniczych. Pacjenci sadzą rośliny, poruszając się po nierównym podłożu i pokonując naturalne przeszkody. Obserwują kwiaty, drzewa i małe żyjątka, ale także fontanny czy strumyki, które działają uspokajająco lub stymulująco, jednocześnie poprawiając humor i samopoczucie. Pacjenci ćwiczą aparat mięśniowy, rozwijają precyzję ruchu oraz aktywizują się w większym gronie.

Zajęcia prowadzi wykształcony kierunkowo hortiterapeuta, który wykorzystuje w leczeniu zarówno wiedzę z zakresu ogrodnictwa, morfologii i fizjologii roślin jak i fizjoterapii, psychologii, a nawet sztuki! Studia z hortiterapii mają charakter podyplomowy, a więc przeznaczone są dla absolwentów z wykształceniem magisterskim, inżynierskim lub licencjackim. To przyszłościowy kierunek, bo wielu lekarzy i terapeutów przekonuje, że bliskość natury, roślin, drzew i wody ma na nas kojący wpływ  i pozwala odnaleźć spokój.

***

Zobacz również:

"Ewa gotuje": Owoce z lasu pod kruszonkąPolsat