Córka górnika, która została księżną Szwecji. O tym romansie mówił cały świat
Plebejuszka, rozwódka z Walii, przez lata uznawana za zagrożenie dla panującej dynastii rodu Bernadotte. Księżna Lilian przeszła do historii jako bohaterka najsłynniejszego romansu w historii Szwecji. Oto historia córki górnika, która została księżną.
Księżna Lilian: od córki górnika do księżnej Szwecji
Lilian May Davies przyszła na świat w Sansea w Południowej Walii jako córka górnika i właściciela straganu Williama Daviesa oraz sprzedawczyni Gladys Mary Curran. Wychowała się w domu szeregowym na obrzeżach miasta, który zburzono w latach 30. Jako dziecko pomagała ojcu na straganie, pracując również w pralni. Chciała w ten sposób wspomóc rodzinę finansowo.
W 1931 roku, mając zaledwie 16 lat, wybrała się do Londynu z ambitnym planem. Chciała zostać modelką oraz aktorką. Już wkrótce otrzymywała nieduże role w filmach, a także reklamowała kapelusze i rękawiczki.
Zobacz również: To była miłość od pierwszego wejrzenia. Historia uczucia, które zrodziło się w cieniu skandalu
Lilian May Davies. O jej romansie mówił cały świat
W 1940 roku Lilian May Davies wyszła za mąż za brytyjskiego aktora Ivana Craiga. Niedługo później mężczyzna wyruszył jednak na front, pozostawiając młodą żonę w Londynie. 25-letnia wówczas Lilian pracowała między innymi w fabryce produkującej radia i pielęgnowała w szpitalu rannych, zwożonych z frontu żołnierzy.
Tuż przed ukończeniem 28. urodzin w życiu Lilian doszło do zdarzenia, które na zawsze odmieniło jej życie. W 1943 roku kobieta zorganizowała przyjęcie urodzinowe, na którym poznała księcia Hallandu, Bertila Bernadotte, trzeciego syna króla Szwecji, Gustawa VI Adolfa. Książę pracował w tym czasie w ambasadzie szwedzkiej w Londynie, gdzie pełnił funkcję attaché wojskowego.
"Był taki przystojny, zwłaszcza w mundurze. Tak czarujący i troskliwy. I zabawny. Jak my się razem potrafiliśmy śmiać" - wspominała księżna w wydanej w 2000 roku książce "Moje życie z księciem Bertilem".
Wkrótce Lilian i książę Bertil zostali kochankami. Spotykali się pomimo faktu, iż kobieta wciąż była mężatką. Wkrótce sytuacja rozwiązała się jednak poniekąd sama. Kiedy mąż Lilian wrócił w 1945 roku ze służby wyznał, że zakochał się w innej kobiecie. Para postanowiła się rozstać, rozwodząc się w przyjaźni.
Rozwódka i modelka "z ludu". Jej istnienie przez lata było strzeżoną tajemnicą dworu
Kiedy książę Bertil wrócił do Szwecji, życie kochanków mocno się skomplikowało. W wypadku samolotowym zginął jego starszy brat - dotychczasowy kandydat do tronu, osierocając syna - obecnego króla Karola XVI Gustawa. Dwaj inni sami wykluczyli się z walki o koronę, żeniąc się z kobietami "z ludu". Książę Bertil stał się tym samym jedynym poważnym kandydatem do przejęcia władzy.
W podobnej sytuacji nie było mowy o związku z rozwódką i kolejną kobietą "z ludu". Ojciec Bertila, król Gustaw VI Adolf, nakazał synowi zerwać wszelkie kontakty z Lilian, w obawie, że jego dynastia może nie przetrwać na tronie. Tymczasem para nigdy się nie rozstała.
Zobacz również: Nazywali ją „najpiękniejszą dziewczynką świata”. Co dziś porabia 22-letnia Thylane Blondeau?
Ponad 30 lat ukrywali swoją miłość. Do ślubu nie doszło przez trzy dekady
Lilian i Bertil początkowo spotykali się we Francji, w domu w Sainte-Maxime. Z czasem Lilian coraz częściej pojawiała się w Sztokholmie, gdzie towarzyszyła, w sposób bardzo dyskretny, swojemu ukochanemu.
Kolorowe magazyny z chęcią pokazywały ich wspólne życie. Podczas gdy dwór przez dekady nie uznawał istnienia Lilian, Szwedzi wręcz pokochali kobietę. Z chęcią przyglądali się, jak para uprawia razem sport czy jeździ na motorze.
Książę Bertil nigdy nie doczekał się korony. Jego ojciec żył jeszcze przez wiele lat, a po jego śmierci w 1973 roku tron przejął jego pełnoletni już wnuk, obecnie król Karol XVI Gustaw. Wkrótce on sam poślubił kobietę, która nie miała arystokratycznego pochodzenia, wyrażając jednocześnie zgodę na ślub stryja z Lilian Davies.
Lilian i książę Bertil czekali na ten moment przeszło trzy dekady. Swój związek ukrywali przez ponad 30 lat. W 1976 roku, kiedy Lilian miała 61 lat, a książę Bertil 64 lata, oficjalnie stanęli na ślubnym kobiercu.
Ślub odbył się 7 grudnia 1976 roku w kościele w Pałacu Drottingholm. Para powiedziała sobie sakramentalne "tak" w obecności króla i królowej Szwecji, a Liliana otrzymała tym samym tytuł "księżnej Hallandu". Małżonkowie nie mieli dzieci.
Miłość silniejsza od zakazów. Bajkowa historia Liliany i księcia Bertila
W 1997 roku los zakończył wspólną przygodę Liliany i księcia Bertila. Książę zmarł z powodu choroby płuc, a księżna przejęła po nim część obowiązków. Opiekowała się organizacjami, była honorowym członkiem klubów oraz instytucji, które wcześniej patronatem obejmował książę Bertil. Pokochali ją również członkowie rodziny królewskiej. Najbliższe relacje łączyły ją z królową Sylwią, księżną Wiktorią oraz księciem Karolem Filipem.
Księżna Lilian systematycznie pojawiała się na ceremonii rozdania Nagród Nobla. Po raz ostatni wzięła w niej udział w 2006 roku. W 2000 roku wydała biografię, w której zdradziła kulisy życia u boku księcia. Z czasem stopniowo wycofywała się jednak z życia publicznego. W 2010 roku dwór ogłosił, iż księżna Lilian cierpi na chorobę Alzheimera.
Liliana zmarła 10 marca 2013 roku w trakcie poobiedniej drzemki w swoim domu w Sztokholmie. Miała 97 lat.
"Gdybym miała podsumować moje życie, wszystko było z powodu miłości" - mówiła księżna w swoje 80. urodziny. Przeszło 30 lat czekała na moment, w którym mogła poślubić miłość swojego życia.