3 kraje rezygnują z części obostrzeń. Tu łatwiej wyjechać na wakacje
Sezon wakacyjny stratuje już niebawem. Kolejne kraje decydują się ułatwić przyjazd turystom i w związku z tym luzują pandemiczne restrykcje. Do listy dołączyły 3 popularne, wakacyjne kierunki. Jakie zmiany czekają na podróżnych? Warto je poznać już teraz.
Im bliżej wakacji, tym więcej krajów rezygnuje z pandemicznych restrykcji. 3 wakacyjne kraje otwierają się na turystów i wprowadzają zasady, które zdecydowanie ułatwią turystom przyjazd na letni wypoczynek. Chodzi o cieszące się ogromną popularnością kierunki - Grecję, Maroko i Maltę. Jakie ułatwienia wprowadzają dla odwiedzających?
Zobacz również: Najgorszy termin na wakacje w 2022 roku. Nie planuj wtedy urlopu
Maroko otwiera się dla turystów
Maroko przez długi czas był jednym z najbardziej zamkniętych krajów na świecie. Teraz władze kraju zmieniły decyzje i zdecydowały się na luzowanie obostrzeń.
Jakie zmiany obowiązują obecnie w Maroku? Reguły wjazdu do tego kraju zmieniły się 17 maja. Do tej pory pasażerowie podróżujący tu musieli być w pełni zaszczepieni i przed podróżą pokazać negatywny wynik testu na koronawirusa. Ten musiał być wykonany na 48 godzin przed podróżą. Teraz sytuacja się zmieniła.
Turyści mogą wybrać, czy chcą wjechać do kraju na podstawie certyfikatu zaszczepienia czy też na podstawie negatywnego wyniku testu PCR. Teraz test może być wykonany na 72 godziny przed podróżą.
Osoby w pełni zaszczepione nie muszą już się testować, a osoby niezaszczepione mają możliwość wyjazdu do Maroka. Obostrzenia - jak głosi oficjalny komunikat - nie dotyczą dzieci do 12 roku życia.
Wybierasz się do Maroka? O tym pamiętaj!
- osoby zaszczepione - muszą okazać certyfikat pełnego szczepienia przeciw COVID-19,
- osoby niezaszczepione - muszą wykonać test CPR na 72 godziny przed podróżą, a przy wjeździe okazać negatywny wynik.
Zobacz również: Co zamiast Chorwacji? 3 alternatywne kierunki na wakacje
Malta zaprasza na urlop
Malta w kwestii luzowania obostrzeń trzyma rękę na pulsie. Chociaż Chorwacja czy Grecja zdecydowały się na zniesienie wszystkich restrykcji, władze Malty podchodzą do tej kwestii ostrożnie. Aby uniknąć kwarantanny, nadal konieczne jest tutaj przedstawienie jednego z 3 dokumentów: certyfikatu zaszczepienia przeciw COVID-19, dowodu na przechorowanie koronawirusa lub negatywnego wyniku testu na koronawirusa.
Od 6 czerwca pojawią się jednak pewne zmiany. Z pewnością ucieszą się z nich rodzice - Malta podnosi wiek, od którego nie jest wymagany test na koronawirusa (12 lat). Kolejnym ułatwieniem dla chcących spędzić urlop na Malcie będzie zniesienie obowiązku wypełniania formularza lokalizacyjnego PLF.
Warto pamiętać, że na Malcie nadal obowiązuje noszenie maseczek w transporcie publicznym i lotniczym.
Wybierasz się na Maltę? O tym pamiętaj!
- certyfikat zaszczepienia na COVID-19,
- negatywny wyniku testu na koronawirusa,
- dokument o przechorowaniu COVID-19.
Zmiany od 6 czerwca:
- test na COVID-19 nie będzie wymagany od dzieci do lat 12,
- zniesienie obowiązku wypełnienia PLF, czyli formularza lokalizacyjnego.
Grecja. Koniec z maseczkami
Turyści już teraz mogą wybrać się do Grecji na takich zasadach, jak przed pandemią. Władze kraju podjęły decyzję o pełnym otwarciu granic dla podróżnych. Od 1 maja nie są wymagane dokumenty takie jak certyfikat zaszczepienia czy negatywny wynik testu na koronawirusa. Jeszcze przez jakiś czas będą obowiązywały jednak niektóre obostrzenia, takie jak noszenie maseczek ochronnych. Rząd poinformował już, że te restrykcje zostaną zniesione 1 czerwca. Są jednak pewne wyjątki - maseczki nadal będą obowiązywały w autobusach czy pociągach oraz szpitalach.
Wybierasz się do Grecji? O tym pamiętaj!
Od 1 maja 2022 roku nie są wymagane poniższe dokumenty:
- certyfikat zaszczepienia się na COVID-19,
- negatywny wyniku testu na koronawirusa.
Zmiany od 1 czerwca:
- zniesienie obowiązku noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych, na lotniskach i w samolotach,
- wyjątkiem będą szpitale, domy opieki dla starszych osób, komunikacja publiczna (autobusy, tramwaje, pociągi).
***
Zobacz również: