Wielkie zmiany na górskich szlakach. Tamtędy turyści nie przejdą!

Wiosna to czas górskich wędrówek, ale wybierając się wiosną w Karkonosze, możemy niemiło się rozczarować. Niektóre z tamtejszych szlaków zostaną zamknięte od 1 kwietnia. Decyzją władz Karkonoskiego Parku Narodowego drogi górskie zostają czasowo zamknięte, by chronić cietrzewie i sokoły wędrowne.

W Polsce nie brakuje amatorów górskich wędrówek
W Polsce nie brakuje amatorów górskich wędrówekStanisław Bielski/ReporterEast News

Niektóre szlaki górskie w Karkonoskim Parku Narodowym wyłączone z ruchu turystycznego od 1 kwietnia

W Polsce miłośnicy górskich wędrówek mają w czym wybierać. Karpaty, Sudety, czy Góry Świętokrzyskie urzekają swoim pięknem, a liczne parki narodowe dbają o ochronę przyrody, która cieszy oczy odwiedzających.

W ubiegłym 2021 roku Tatrzański Park Narodowy odnotował rekordową liczbę turystów na swoich szlakach, a w pandemii Polacy dosłownie pokochali aktywność, jaką jest chodzenie po górach.

Jednak przed wyruszeniem na górską wyprawę należy się do niej odpowiednio przygotować. Przede wszystkim trzeba sprawdzić pogodę, która danego dnia będzie panowała w rejonie naszego wędrowania, a także... dostępność szlaków.

Niekiedy decyzją władz parków narodowych dane szlaki są wyłączone z użytkowania z rozmaitych powodów. Tak będzie w Karkonoszach od 1 kwietnia 2022 roku.

To ważna informacja dla wszystkich, którzy w kwietniu planują wycieczkę do Karkonoskiego Parku Narodowego. Zamknięte dla ruchu turystycznego będą: szlak niebieski przez Czoło od Okraju do Skalnego Stołu, szlak zielony na odcinku od Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem po rozdroże przy schronisku Pod Łabskim Szczytem, szlak żółty od rozdroża przy schronisku Pod Łabskim Szczytem po Śnieżne Kotły, szlak zielony przez morenę Wielkiego Stawu od Polany po rozdroże koło Słonecznika, szlak niebieski przez Kocioł Małego Stawu. Szlaki te pozostaną zamknięte do końca maja z możliwością przedłużenia decyzji o ich wyłączeniu z ruchu turystycznego.

Powód zamknięcia karkonoskich szlaków górskich - władze wyjaśniają przyczynę

Decyzja ta została podjęta przez władze KPN w celu ochrony cietrzewi i sokoła wędrownego. Wiosna to czas godów, a następnie lęgów tych ptaków.

"Nawet chwilowa obecność ludzi zakłóca ich cykl walk godowych, wychowywanie młodych, powoduje dodatkowy stres dla ptaków" - przekazał KPN.

Parki Narodowe mają służyć nie tylko ludziom, ale przede wszystkim są domem dla wielu gatunków zwierząt, nierzadko będących pod ochroną. Turyści kochający naturę oraz rozumiejący funkcjonowanie tego naturalnego systemu w pełni popierają decyzję władz KPN.

***

Zobacz również:

"Wydarzenia": Pierogi ruskie zmieniają nazwę na ukraińskie. Gest solidarności polskich restauratorówPolsat News
Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas