Dobre dla serca

Nadwaga ciągle jeszcze zbyt rzadko kojarzona jest z niekorzystnym działaniem na samo serce. Kilogramów mamy często zbyt wiele, a serce tylko jedno.

Zadbaj o odpowiednią dietę, a twoje serce odpłaci ci się z nawiązką
Zadbaj o odpowiednią dietę, a twoje serce odpłaci ci się z nawiązką123RF/PICSEL

Pobłażanie do czasu

Prawidłowa praca serca ma wpływ na zdrowie całego organizmu i wszystkich jego narządów. Wielu z nas wydaje się jednak, że serce jest niezniszczalne i niczym super organ jest w stanie znieść wszystkie nasze mało pozytywne nawyki żywieniowe czy przyzwyczajenia i naganny styl życia.

Dlatego dopiero w sytuacji faktycznego zagrożenia życia, najczęściej diagnozy lekarskiej, która stawia nas pod ścianą i zmusza do radykalnych zmian w codziennym życiu, zdajemy sobie sprawę z tego, jak serce jest dla nas ważne.

Zakazane jedzenie

Problemem w zachowaniu zdrowych nawyków zwłaszcza żywieniowych jest niechęć do zakazów i nakazów. To zrozumiałe, że nikt z nas nie lubi, gdy z góry ma narzucone pewne działania, gdy musi poddawać się pewnemu szablonowi. Co więcej, są nawet takie jednostki, które wbrew wszystkim zaleceniom (i zakazom) działają zupełnie odwrotnie mając tego pełną świadomość.

Może to dziwne, ale takie łamanie zdrowych zasad daje nawet czasem pewną satysfakcję. Stąd ucieczka przed zdrowymi sposobami odżywiania, ciągle najbardziej dotyka nasze organizmy. A pojawiające się z roku na rok dodatkowe kilogramy tylko zwiększają swoje groźne następstwa, jak cukrzyca, wysoki cholesterol i pogorszenie pracy serca. Chcąc czy nie przypominamy o przewadze produktów, które mogą powodować powyższe groźne schorzenia. Należą do nich:

- tłuste mięsa, pasztety, boczki, kiełbasy, mięso kacze i gęsi,
- kawior, krewetki, ryby smażone,
- batony, budynie, ciasta z wysoka zawartością tłuszczów twardych, lody, wyroby cukiernicze, bułeczki maślane, wyroby ciastkarskie francuskie,
- tłusty nabiał (mleka, sery, mleko skondensowane),
- kawa parzona, kawa ze śmietanką, alkohol, napoje słodzone,
- tłuszcze utwardzane, masła, margaryny, słonia, smalec, olej palmowy,
- gęste zupy, zabielane śmietaną, tłuste sosy,
- orzechy solone, chipsy, chrupki ziemniaczane, frytki, warzywa konserwowe, warzywa smażone.

Co w takim razie wolno?

Ponieważ polityka zakazów nie zawsze jest skuteczna warto zatem wiedzieć, jakie produkty pozwolą nam zachować zdrowie, cieszyć się nie tylko nienaganną wagą, ale przede wszystkim nie zaburzą pracy serca. Sprawdźmy w takim razie, co możemy konsumować ze spokojem, a co należy mimo wszystko ograniczać.

Produkty zalecane do normalnego spożycia:

- mięso jagnięce, cielęce, królicze, z dzika, mięso drobiowe zawsze bez skóry (kurczak, indyk),
- ryby duszone, gotowane, zapiekane lub grillowane, ryby wędzone zawsze bez skóry, z owoców morza - ostrygi,
- sałatki owocowe, bezy, galaretki, sorbety, budynie na chudym mleku, owoce świeże, owoce mrożone, owoce konserwowane ale bez dodatku cukru,
- migdały, orzechy włoskie, warzywa świeże, warzywa mrożone,
- pieczywo pełnoziarniste, pieczywo razowe, kasza gruboziarnista, musli, makaron z maki ryżowej,
- miękkie margaryny ze sterolami roślinnymi, jogurty niskotłuszczowe, kefiry, białka kurze, mleko niskotłuszczowe, chudy nabiał,
- herbata, woda mineralna niegazowana, woda źródlana, napoje bezalkoholowe, soki owocowe,
- chude wywary mięsne i zupy czyste, przyprawy korzenne, zioła.

Produkty zalecane w umiarkowanych ilościach:

- mięso wieprzowe chude, mięso wołowe chude, wątroba, szynka, kiełbasy drobiowe,
- z owoców morza małże i homary,
- czerwone wino,
- pistacje i orzechy laskowe,
- ziemniaki gotowane lub smażone (tylko na właściwym oleju),
- olej rzepakowy, oliwa z oliwek, olej słonecznikowy, olej kukurydziany, olej sojowy,
- nugat, chałwa, ciast z dodatkiem oleju i miękkich tłuszczów,
- jasne pieczywo, makaron, ryż biały,
- max. 2 całe jaja kurze na tydzień/os., mleko półtłuste, sery półtłuste, ser gouda, ser feta, ser brie.



Rusz się!

Samo przestrzeganie zdrowych zaleceń żywieniowych nie wystarczy, aby zapewnić sobie pełne zdrowie. Być może siedząc przed telewizorem z programem telewizyjnym w jednej, a z pilotem w drugiej dłoni trudno jest to pojąć, ale zaraz po zdrowym żywieniu serce potrzebuje ruchu.

Zachowanie prawidłowego poziomu aktywności fizycznej pomoże nie tylko w pozbyciu się zbędnych kilogramów, ale przy tym korzystnie wpłynie na układ krążenia, tym samym poprawi pracę serca. Ktoś powie, że nie ma czasu na ćwiczenia czy zajęcia na siłowni. A przecież nie trzeba koniecznie takich zabiegów, aby utrzymać dobrą formę. Jeśli to charakter z cechami słomianego zapału albo wstydliwego lenistwa staje się przeszkodą do wypracowania kondycji, najlepsze jest trzymanie się bardzo prostych sposobów. Te nie wymagają ani dodatkowego czasu, ani nie wiążą się z żadnymi kosztami.

O czym zatem mowa? O jeździe na rowerze, zamiast ciągłego korzystania z samochodu lub komunikacji miejskiej. O spacerach na świeżym powietrzu zamiast wylegiwaniu się na kanapie w dusznym pokoju. O wykorzystaniu ciepłych i słonecznych miesięcy do wszelkiego rodzaju prac zewnętrznych, np. w ogrodzie czy na działce - one także wymagają trochę gimnastykowania się.

O bieganiu z psem na spacerze, zamiast mozolnego wręcz żółwiego kroku. O korzystaniu ze schodów, zamiast ciągłej jazdy windą. Każda z tych opcji zmusza nas do wysiłku fizycznego. Nawet jeśli jest on nieznaczny, ale przy dłuższym wykonaniu podnosi sprawność i odporność na zmęczenie. A przy tym łatwiej o lepsze samopoczucie i pozytywne nastawienie do otaczającego świata, gdy w żołądku jest lżej, a ciało jest bardziej posłuszne.

Szkodliwe objadanie?

Zjeść mało i dużo, to wielka różnica, ale nie tylko dla jednego człowieka. Bo każdy ma swój własny apetyt i zapotrzebowanie na dostarczane wartości odżywcze.

Jeśli jemy dużo, ale przy tym jesteśmy aktywni, nie musimy się obawiać efektów ubocznych "przejadania". Dość często o osobach bardzo szczupłych mówi się, że mają "wilczy apetyt", ale to właśnie dobra przemiana materii, w tym aktywność ruchowa chronią je przed tyciem mimo ogromu pałaszowanych posiłków.

Natomiast, sytuacja jest odwrotna, gdy objadaniu się towarzyszy jedynie, stagnacja i brak jakiejkolwiek inicjatywy ruchowej. Wtedy cierpi nie tylko serce, bo z czasem pojawia się nadwaga, tak bardzo dla niego groźna, ale także przeciąża układ pokarmowy i pojawiają się kłopoty z prawidłowym trawieniem.

Zatem dieta zdrowa dla serca będzie efektywna tylko wtedy, gdy wykorzystamy wiedzę z wykazów informujących nas o korzystnych produktach, ale także wzmocnimy swój organizm przez odpowiednią ilość ruchu.

MWMedia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas