Lecznicze właściwości lipy
Często mówimy: "no to lipa!", gdy coś się nie udaje. Trudno zrozumieć dlaczego tę cenną roślinę ubrano w szaty klęski, skoro ona jest z natury synonimem sukcesu.
Napary z lipy to doskonałe remedium na infekcje górnych dróg oddechowych. Również tych, którym towarzyszy ból gardła, katar i uporczywy kaszel. Lipa stoi na straży prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych. I jest orędowniczką sprawnego działania systemu nerwowego. Co jeszcze warto wiedzieć o naparach z lipy? Sprawdźmy!
Lipa - arsenał substancji o działaniu leczniczym
W kwiatach lipy jest prawdziwe bogactwo witamin, głównie stojącej na straży odporności - witaminy C i odpowiedzialnej za optymalną pracę mózgu witaminy PP. Znajdziemy w niej również szereg minerałów, fitosteroli, flawonoidów, śluzów, garbników i kwasów organicznych. Dzięki licznym składnikom odżywczym lipa ma wiele właściwości zdrowotnych.
Lipa: Oczyszcza i usprawnia metabolizm
Warto mieć ją pod ręką na wypadek ewentualnych sensacji trawiennych, od których nie zwalnia nawet urlop. Wszak latem często jadamy w podróży. Trudno wtedy mówić o sprawdzonych miejscach. Lipa działa rozkurczowo i pobudza wydzielanie soków trawiennych. Jest pomocna w uporaniu się z kłopotliwą treścią pokarmową.
Zobacz również:
- Popularne napoje trafiły na czarną listę. Prosta droga do cukrzycy
- Kofeina w kosmetykach: na czym polega jej działanie?art. sponsorowany
- Zachowaj młody wygląd na długo! Dobre nawyki w męskiej pielęgnacjiart. sponsorowany
- Siwienie, wypadanie włosów, łupież, przetłuszczanie: najbardziej typowe męskie problemy z włosamiart. sponsorowany
Stymuluje też wydzielanie żółci, więc jeśli jesteś zwolennikiem tłustych i mięsnych posiłków, pamiętaj, żeby wrzucić to cenne ziele do walizki. Szukanie antidotum w trakcie trwania zatrucia jest udręką, której lepiej nie doświadczyć na własnej skórze. Przezorny zawsze ubezpieczony, a polisą na zdrowy urlop może być właśnie napar z lipy.
Roślina działa moczopędnie. Sprzyja więc usuwaniu zbędnych produktów przemiany materii zarówno poprzez nerki, jak i za pośrednictwem jelit.
Lipa dla ukojenia emocji
Ziela lipy warto użyć dla wyciszenia zszarganych nerwów. Wszak lato to nie tylko urlop, ale też mnóstwo obowiązków. A powrót po urlopie do rzeczywistości, to wyjątkowo stresujący czas. Większość z nas niemal jednogłośnie mówi, że w drugim dniu pracy zapomina o wakacyjnej sielance.
W skrzynkach czeka mnóstwo maili, a szefowa chce mieć wszystko na wczoraj? Zaparz sobie filiżankę naparu z lipy, weź głęboki oddech i ruszaj do działania. Lipa pomaga w stanach nadpobudliwości nerwowej, przy przewlekłym stresie i kłopotach z zasypianiem. Dobrze działa wieczorna relaksująca kąpiel z dodatkiem lipowego suszu lub naparu z jej ziela, wycisza galopujący umysł i poprawia jakość snu.
Lipa na przeziębienie
Największym atutem lipy jest jej zdolność do łagodzenia objawów infekcji górnych dróg oddechowych. Również tych, którym towarzyszy ból gardła, katar i uporczywy kaszel. Pierwsze skrzypce w tej orkiestrze należą do witaminy C, która jest silnym antyoksydantem.
Wspiera system immunologiczny do walki z drobnoustrojami chorobotwórczymi i nie odpuszcza rutynowemu najeźdźcy, czyli wszędobylskim wolnym rodnikom. Chroni też przed alergenami, które osłabiają moce obronne organizmu.
Uznanie należy się również zawartym w zielu lipy substancjom śluzowym. To one łagodzą męczące salwy kaszlu i pomagają uporać się z uporczywym kaszlem nocnym. Męczy cię? Wypij napar tuż przed snem.
Pomoże zregenerować układ oddechowy i nerwowy. Skróci czas trwania infekcji i przyspieszy powrót do pełni sił. Przecież lato jest od leniuchowania, nie od chorowania.
Ewa Koza, mamsmak.com
Zobacz także: