Reklama

​Lecznicze właściwości lipy

Co warto wiedzieć o naparach z lipy?

Często mówimy: "no to lipa!", gdy coś się nie udaje. Trudno zrozumieć dlaczego tę cenną roślinę ubrano w szaty klęski, skoro ona jest z natury synonimem sukcesu.

Napary z lipy to doskonałe remedium na infekcje górnych dróg oddechowych. Również tych, którym towarzyszy ból gardła, katar i uporczywy kaszel. Lipa stoi na straży prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych. I jest orędowniczką sprawnego działania systemu nerwowego. Co jeszcze warto wiedzieć o naparach z lipy? Sprawdźmy!

Lipa - arsenał substancji o działaniu leczniczym

W kwiatach lipy jest prawdziwe bogactwo witamin, głównie stojącej na straży odporności - witaminy C i odpowiedzialnej za optymalną pracę mózgu witaminy PP. Znajdziemy w niej również szereg minerałów, fitosteroli, flawonoidów, śluzów, garbników i kwasów organicznych. Dzięki licznym składnikom odżywczym lipa ma wiele właściwości zdrowotnych.

Reklama

Lipa: Oczyszcza i usprawnia metabolizm

Warto mieć ją pod ręką na wypadek ewentualnych sensacji trawiennych, od których nie zwalnia nawet urlop. Wszak latem często jadamy w podróży. Trudno wtedy mówić o sprawdzonych miejscach. Lipa działa rozkurczowo i pobudza wydzielanie soków trawiennych. Jest pomocna w uporaniu się z kłopotliwą treścią pokarmową.

Stymuluje też wydzielanie żółci, więc jeśli jesteś zwolennikiem tłustych i mięsnych posiłków, pamiętaj, żeby wrzucić to cenne ziele do walizki. Szukanie antidotum w trakcie trwania zatrucia jest udręką, której lepiej nie doświadczyć na własnej skórze. Przezorny zawsze ubezpieczony, a polisą na zdrowy urlop może być właśnie napar z lipy.

Roślina działa moczopędnie. Sprzyja więc usuwaniu zbędnych produktów przemiany materii zarówno poprzez nerki, jak i za pośrednictwem jelit.

Lipa dla ukojenia emocji

Ziela lipy warto użyć dla wyciszenia zszarganych nerwów. Wszak lato to nie tylko urlop, ale też mnóstwo obowiązków. A powrót po urlopie do rzeczywistości, to wyjątkowo stresujący czas. Większość z nas niemal jednogłośnie mówi, że w drugim dniu pracy zapomina o wakacyjnej sielance.

W skrzynkach czeka mnóstwo maili, a szefowa chce mieć wszystko na wczoraj? Zaparz sobie filiżankę naparu z lipy, weź głęboki oddech i ruszaj do działania. Lipa pomaga w stanach nadpobudliwości nerwowej, przy przewlekłym stresie i kłopotach z zasypianiem. Dobrze działa wieczorna relaksująca kąpiel z dodatkiem lipowego suszu lub naparu z  jej ziela, wycisza galopujący umysł i poprawia jakość snu.

Lipa na przeziębienie

Największym atutem lipy jest jej zdolność do łagodzenia objawów infekcji górnych dróg oddechowych. Również tych, którym towarzyszy ból gardła, katar i uporczywy kaszel. Pierwsze skrzypce w tej orkiestrze należą do witaminy C, która jest silnym antyoksydantem.

Wspiera system immunologiczny do walki z drobnoustrojami chorobotwórczymi i nie odpuszcza rutynowemu najeźdźcy, czyli wszędobylskim wolnym rodnikom. Chroni też przed alergenami, które osłabiają moce obronne organizmu.

Uznanie należy się również zawartym w zielu lipy substancjom śluzowym. To one łagodzą męczące salwy kaszlu i pomagają uporać się z uporczywym kaszlem nocnym. Męczy cię? Wypij napar tuż przed snem.

Pomoże zregenerować układ oddechowy i nerwowy. Skróci czas trwania infekcji i przyspieszy powrót do pełni sił. Przecież lato jest od leniuchowania, nie od chorowania.

Ewa Koza, mamsmak.com

Zobacz także:

Pogoda Interia ze specjalną prognozą dla wędkarzy, biegaczy, alergików i wiele więcej! Wypróbuj teraz nową aplikację pogodową. Pobierz z Google Play »

Przepis na napar długowieczności

Styl.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy