Nagietek lekarski: Jak wpływa na zdrowie?
Nagietek lekarski popularność zyskał dzięki swoim leczniczym właściwościom. Dzięki niemu można poprawić proces trawienia, zregenerować oraz nawilżyć skórę. Jakie jeszcze właściwości ma nagietek i gdzie znalazł zastosowanie?
Jak wygląda nagietek lekarski?
Nagietek lekarski jest rośliną jednoroczną. Charakteryzuje się sztywną i rozgałęzioną łodygą. Nagietek lekarski ma krótkoogonkowe i lancetowate liście. Natomiast jego kwiaty są jadalne i cechują się żółtym lub pomarańczowym kolorem.
Nagietek lekarski kwitnie od końca maja do początku października. To właśnie koszyczki kwiatowe stanowią surowiec zielarski. Należy je zbierać, gdy są w pełnym rozkwicie.
Nagietek lekarski wyróżnia się wieloma właściwościami prozdrowotnymi. Przede wszystkim uznaje się, że wykazuje działanie przeciwzapalnie, antyoksydacyjne oraz napotne. Do tego jest w stanie zwalczać bakterie, grzyby i wirusy.
Ponadto jest stosowany w celu zwiększenia odporności. Nagietek lekarski może łagodzić obrzęki, a także przyspieszać gojenie ran, regenerować skórę oraz łagodzić zmiany trądzikowe.
Nagietek lekarski sprawdzi się w problemach żołądkowych. Może łagodzić stany zapalne błony śluzowej żołądka, wspomagać trawienie oraz pomagać w walce z wrzodami żołądka lub dwunastnicy. W tym celu można stosować napar lub nalewkę z nagietka lekarskiego.
Nagietek lekarski stosowany w formie płukanki poradzi sobie ze stanami zapalnymi jamy ustnej lub gardła. Ponadto może okazać się pomocny podczas zapalenia spojówek.
Po herbatę z nagietka lekarskiego powinny sięgnąć kobiety borykające się z bolesnymi miesiączkami. Nagietek lekarski wykazuje właściwości łagodzące ból miesiączkowy. Nagietek lekarski wspomaga funkcjonowanie wątroby oraz wpływa na produkcję żółci.
Nagietek lekarski znalazł zastosowanie w ogrodzie. Już w marcu należy wysiać nasiona do gruntu. Nagietka lekarskiego nie trzeba zasilać nawozami. Wymaga jedynie zwrócenia szczególnej uwagi na podlewanie podczas suchych dni. Lubi słoneczne stanowiska.
Gdy podłoże będzie zbyt wilgotne, nagietek sam to zasygnalizuje. Wystarczy przyjrzeć się roślinie i zwrócić uwagę na ten szczegół. Będzie można zauważyć, że nagietek lekarski dość słabo kwitnie, natomiast jego liście nadmiernie się rozwijają.
Nagietek lekarski jest narażony na porażenie mączniakiem prawdziwym. Objawia się on białym, mączystym nalotem na liściach nagietka lekarskiego. Może on doprowadzić do zatrzymania wzrostu i kwitnienia rośliny.
Nagietka lekarskiego można posadzić zarówno na rabatach, jak i w doniczkach.
Jak zrobić napar z nagietka lekarskiego?
Do przygotowania naparu z nagietka lekarskiego wystarczy łyżeczka suszonych kwiatów oraz woda.
Zobacz również:
- Zachowaj młody wygląd na długo! Dobre nawyki w męskiej pielęgnacjiart. sponsorowany
- Siwienie, wypadanie włosów, łupież, przetłuszczanie: najbardziej typowe męskie problemy z włosamiart. sponsorowany
- Leśnicy alarmują: niebezpieczna roślina już kwitnie w Polsce
- Po co ten filtr, czyli właściwie dlaczego powinniśmy chronić się przed promieniowaniem UV?art. sponsorowany
Kwiaty nagietka lekarskiego należy wsypać do filiżanki, zalać wrzącą wodą, przykryć i zostawić na 10 lub 15 minut. Po tym czasie napar z nagietka lekarskiego jest gotowy do spożycia.
Czytaj więcej:
Szkodliwe mity dotyczące wegetarianizmu
Pięć ziół dla wątroby
Czereśnia: Roślina kompletna
Zobacz także: