Recepta na długowieczność w zasięgu ręki

Zależy nie tylko od dziedziczonych genów, ale i od tego, co nakładamy na swoje talerze. Dzięki dobrze skomponowanej diecie możesz dożyć sędziwej starości w pełni sił fizycznych i umysłowych. Sprawdź więc, czym się posilać, by tak się właśnie stało.

article cover
123RF/PICSEL

Recepta na długowieczność w zasięgu ręki

Miej serce dla serca

Aby dożyć sędziwego wieku w zdrowiu, musisz mieć serce jak dzwon. W tym celu jedz orzechy, bo zawierają substancje, które je chronią.

Serce odwdzięczy ci się, gdy będziesz je wzmacniać ziołową herbatką. Przygotuj mieszankę z 3 łyżek ziela rdestu ptasiego, 2 łyżek ziela skrzypu polnego i 5 łyżek kwiatu głogu. Łyżeczkę mieszanki wsyp do szklanki, zalej wrzątkiem. Zaparzaj pod przykryciem 30 min, następnie przecedź i wypij napar w ciągu dnia, w 5-6 porcjach. Herbatkę możesz pić codziennie, o ile nie zażywasz żadnych środków nasercowych. Najlepiej skonsultuj to z lekarzem.
Sól z rozwagą!

Długo panowało przekonanie, że sól to samo zło, które skraca życie. Wiadomo jednak, że jej całkowity brak w organizmie także może zaszkodzić zdrowiu. Ale i tak osoby z nadciśnieniem powinny ją ograniczyć, a zdrowi nie przesadzać z soleniem potraw.

Ogranicz solenie, za to ostro doprawiaj dania ziołami i pieprzem. Dzięki temu potrawy nie będą mdłe. Przygotuj sobie mieszankę soli ziołowej: połącz suszony seler, drobno roztarty, z koperkiem, kminkiem, majerankiem, imbirem i sproszkowanym czosnkiem. Dodawaj do zup, sosów, dań z ryb.
Mózg lubi jagody!

Aby nie stracić bystrości umysłu, zadbaj o mózg. Pomogą ci w tym jagody, borówki amerykańskie i jeżyny, ponieważ zawierają substancje, które sprzyjają dobrej kondycji tego organu.

Badania na zwierzętach wykazały, że właściwości przeciwutleniające tych owoców potrafią nawet zmniejszyć uszkodzenia mózgu w przypadku udaru.
Pożegnaj toksyny

Twoim sojusznikiem jest też marchewka! To skromne warzywo ma wielkie moce – wspiera np. hamowanie rozwoju niektórych nowotworów, oczyszcza organizm z toksyn i śluzu, pomaga w rekonwalescencji po chorobie.
+3
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas