Żyć bez glutenu

Jeszcze do niedawna celiakię uważano za chorobę dzieci. Dziś to groźne schorzenie jelit najczęściej wykrywa się u osób 30-50 letnich. Jeżeli szybko zastosujesz dietę, chorobę uda się zatrzymać.

 
 
Odpowiednią dietą można przezwyciężyć chorobę
 © Panthermedia

Gluten to rodzaj białka, które znajduje się w nasionach zbóż – pszenicy, żyta i jęczmienia. Po związaniu się w jelicie z białkiem organizmu, u niektórych osób wywołuje przewlekłą biegunkę, ból brzucha, zaparcia albo wzdęcia. Mogą też pojawić się nawracające zapalenia błony śluzowej jamy ustnej (tzw. afty).

Groźne następstwa

Długotrwała celiakia doprowadza do zaniku kosmków jelitowych niezbędnych do wchłaniania substacji pokarmowych. Ponadto kobiety mają trudności z zajściem w ciążę i jej donoszeniem, a u mężczyzn choroba może wywołać impotencję.

Dieta najważniejsza

Jeżeli więc po spożyciu chleba i produktów mącznych czujesz się bardzo źle, odstaw gluten. Celiakia łatwo poddaje się leczeniu – podstawą terapii jest dieta. Czasami podaje się preparaty z żelazem, kwasem foliowym, wapniem i wit. B12 (ale o tym decyduje lekarz).

Czym zastąpić zboże?

Kasza jaglana Uzyskuje się ją z łuskanego ziarna prosa. Najlepiej gotować w wodzie wymieszanej pół na pół z mlekiem - zyskuje wtedy delikatny smak.

Kasza gryczana

Wytwarzana z gryki. Zawiera dużo białka oraz wit. B1 i PP. Naleśniki z mąki gryczanej z kiełbaską są narodowym daniem Bretończyków.

Ryż biały i brązowy

Ryż spożywczy jest otrzymywany z ziarna ryżu siewnego. Bogatszy w witaminy, składniki mineralne i błonnik jest ryż brązowy. Znajdują się one w zewnętrznej otoczce ziarna.

Kukurydza

Uprawiana jest od ponad 5 tys. lat. Nasiona mogą być spożywane po ugotowaniu lub uprażeniu. Ze zmielonych otrzymuje się mąkę, kaszę i czystą mączkę skrobiową.

JOG

Tele tydzień 39/2011

Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas