Reklama

Reklama

Kiedy zaplanować jesienny wyjazd? Wtedy najlepiej wziąć urlop

Koniec wakacji powoli staje się smutną rzeczywistością. Zanim jednak nadejdzie jesień warto dobrze ją zaplanować. Kolejne miesiące mogą być bowiem świetną okazją do wypoczynku. Szczególnie, że wystarczy zaledwie kilka dni urlopu, aby mocno przedłużyć sobie relaks. Kiedy najlepiej zaplanować wolne? Sprawdziliśmy daty oraz pogodę.

Początek roku szkolnego to ciężki czas nie tylko dla uczniów. Wielu z nas ze smutkiem żegna ciepłe, letnie miesiące, na stałe zatapiając się w nieco przygnębiającej jesieni. Wcale jednak nie musi tak być. Wystarczy kilka dni urlopu, aby móc cieszyć się z dłuższego wypoczynku. Zwłaszcza, że pogoda będzie dopisywać.

Zobacz również: Bieszczady - gdzie warto jechać? 5 najlepszych atrakcji regionu

Urlop na jesień 2022: kiedy najlepiej zaplanować wyjazdy?

Po zakończeniu długiego sierpniowego weekendu wielu Polaków z niecierpliwością wyczekuje kolejnych wolnych dni. Niestety te nie nadejdą szybko. Wrzesień i październik to miesiące, w których nie wypada żaden świąteczny dzień. Chcąc wtedy odpocząć nie pozostaje nic innego, jak skorzystać z dni urlopowych.

Reklama

Inaczej jednak, jeśli chodzi o listopad. To właśnie jemu warto przyjrzeć się bliżej. W okresie jesiennym przypadają bowiem aż dwa długie weekendy, które wypadają właśnie w listopadzie. To kolejno Dzień Wszystkich Świętych oraz Święto Niepodległości.

1 listopada wypada w tym roku we wtorek. Jeśli więc weźmiemy dzień urlopu w poniedziałek 31 października przedłużymy swój weekend, otrzymując tym samym cztery wolne dni - od 29 października do 1 listopada. Ci, którzy chcą jesienią mocniej naładować swoje wewnętrzne baterie, mogą zdecydować się również na kolejne trzy dni urlopu 2, 3 oraz 4 listopada. Wówczas ich wypoczynek przedłuży się do aż dziewięciu dni - od 29 października do 6 listopada.

Niedługo później czeka nas kolejna okazja do odpoczynku. Święto Niepodległości przypadające 11 listopada wypada w tym roku w piątek. Tym samym weekend przedłuży się do trzech dni. Planując jesienny urlop możemy wypocząć nawet dziewięć dni, korzystając z czterech dni urlopu w okresie od 5 do 13 listopada.

Zobacz również: Kamianna. Tam naprawdę odetchniesz

Urlop na jesień 2022: jaka będzie pogoda w Polsce?

Planując jesienny wypoczynek warto zwrócić uwagę przede wszystkim na długoterminowe prognozy pogody. W końcu pogodna aura to połowa sukcesu. Jak wynika z przewidywań synoptyków IMGW, średnia miesięczna temperatura powietrza we wrześniu 2022 będzie wyższa, niż w poprzednich latach. Co więcej, opady kształtują się zdecydowanie poniżej średniej z lat 1991-2020. Oznacza to, iż czeka nas fantastyczne przejście w ciepłego lata w złotą polską jesień.

Nieco gorzej w prognozach wypada październik. Mimo iż temperatura powietrza ma utrzymać się w zakresie normy wieloletniej, co oznacza, że będzie dość ciepło, czeka nas sporo opadów deszczu. Tymczasem listopad w żaden sposób nie odstaje od normy wieloletniej - zarówno w kwestii temperatury, jak i opadów. Można więc powoli zacząć planować jesienny wypad.

Zobacz również: Odnaleziono szczątki świętego z Krakowa. To rzadkie relikwie I stopnia

Urlop na jesień 2022: pogoda za granicą

Jesienny wyjazd nie musi ograniczać się tylko do granic naszego kraju. Warto prześledzić opcje krótkiego wypadu za granicę. Ceny biletów lotniczych w tym okresie mogą bowiem mocno do tego zachęcać.

Co wydarzy się w pogodzie w Europie jesienią 2022 roku? Amerykańscy synoptycy już to wiedzą. Przez większą część jesieni w Europie Zachodniej i Środkowej ma utrzymywać się cieplejsza aura. W Londynie we wrześniu prognozuje się temperaturę rzędu 16 - 21 st. C. Wartości około 10 st. C. mieszkańcy stolicy Wielkiej Brytanii zobaczą na swoich termometrach dopiero w listopadzie.

Paryż wrzesień przywita z temperaturą wynoszącą 21 - 23 st. C. jednak te wartości drastycznie spadną w październiku i listopadzie. W tym okresie termometry w Madrycie wskażą od ok. 10 do 15 st. C.

Zobacz również: Ryga: co zobaczyć w "najlepiej skrywanym sekrecie Europy"?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: urlop | jesień | długi weekend | pogoda | weekendowa wycieczka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy