Reklama

Warszawa najbardziej atrakcyjnym miastem w 2023 roku. Pokonała Ateny i Wiedeń

Stolicę Polski okrzyknięto najbardziej atrakcyjnym miejscem turystycznym w Europie na rok 2023. Wszystko za sprawą zwycięstwa w prestiżowym konkursie "European Best Destination 2023". Warszawa uzyskała w nim 142 tysiące głosów, pokonując takie europejskie stolice jak Ateny, Wiedeń czy Pragę.

Warszawa najbardziej atrakcyjnym miejscem turystycznym w Europie. Pokonała Ateny i Wiedeń

"European Best Destination 2023" jest corocznym, organizowanym od 2009 roku plebiscytem, w którym wybierany jest najlepszy europejski kierunek podróży. Tytuł nadaje organizacja o tej samej nazwie z siedzibą w Brukseli, która, współpracując z wieloma europejskimi destynacjami i Komisją Europejską, promuje turystykę oraz kulturę.

W tegorocznej edycji prestiżowego konkursu udział wzięło 21 miast. W trwającym trzy tygodnie plebiscycie głosy oddało łącznie 686 tys. osób ze 178 państw. Najlepszym kierunkiem podróży w Europie okrzyknięto Warszawę. Na stolicę Polski zagłosowano ponad 142 tysiące razy, co jest najwyższym wynikiem w historii konkursu. Uroki Warszawy docenili turyści ze 130 krajów.

"Zdeklasowaliśmy rywali i dostaliśmy najwięcej głosów w historii całego plebiscytu" - cieszył się w mediach społecznościowych prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Co ciekawe do tej pory najwięcej głosów w konkursie uzyskało w 2017 roku miasto Porto. W tym roku Warszawa pobiła ten wynik o 4 tysiące.

Reklama

Podium najlepszych europejskich destynacji uzupełniły Ateny oraz słoweński Maribor. Na kolejnych miejscach uplasował się Wiedeń, Cittadella we Włoszech, Essen w Niemczech, Veszprém na Węgrzech oraz Londyn. Na liście najlepszych europejskich kierunków podróżniczych znalazło się również Grenoble, Mannheim w Niemczech, Porto Santo w Portugalii, Toledo, Faial, Rodos, Kopenhaga, Tossa de Mar, Ascona-Locarno w Szwajcarii, Milos, Praga, Sóller w Hiszpanii i Delft w Holandii.

Zobacz również: Oto pięć najbardziej klimatycznych miejsc na nocleg w Polsce. Bliżej natury, ale z klasą

"Idealna na rodzinną wycieczkę i romantyczny wypad"

"Piękna, przyjazna, zielona, otwarta, idealna na rodzinny lub kulturalny wypad, zakupy czy romantyczny pobyt. Warszawa ma coś do zaoferowania dla każdego. Wybierz się na spacer po pięknych parkach, zrelaksuj się na miejskich plażach, skorzystaj z wspaniałej oferty gastronomicznej, przyjedź o każdej porze roku i skorzystaj z bogatego kalendarza imprez" - piszą o Warszawie organizatorzy plebiscytu.

Wspominają o najbardziej charakterystycznych miejscach miasta, które musi zobaczyć każdy turysta. Wśród nich wymieniają między innymi Rynek Starego Miasta i jego kolorowe budynki, Pałac Kultury i Nauki oraz Łazienki Królewskie. Turyści nie powinni również zapomnieć o spacerze po Krakowskim Przedmieściu - najbardziej prestiżowej ulicy w Warszawie oraz odwiedzić warszawski Barbakan.

"Warszawa to dynamiczne i tętniące życiem miasto, w którym można przeżyć tysiące atrakcji" - piszą organizatorzy. Podkreślają jednocześnie, że stolica Polski uważana jest za jedno z najbezpieczniejszych miejsc w Europie.

Zobacz również: Nie Kalisz, nie Kraków. Oto najstarsze miasta i wsie w Polsce!

Zwycięstwo daje szansę? "Kilkunastoprocentowy wzrost liczby turystów"

Warszawę doceniono również w czterech dodatkowych kategoriach. Wyróżniono ją jako stolicę kultury, stolicę dobrego smaku, stolicę bezpieczeństwa oraz najlepsze miejsce na krótki wypad. "Tytuł European Best Destiation 2023 to nie tylko prestiż. Zwycięzcy z poprzednich lat odnotowywali kilkunastoprocentowy wzrost liczby turystów" - podkreślił Rafał Trzaskowski.

To świetna informacja, szczególnie w kontekście pandemii koronawirusa i związanymi z nią ograniczeniami, które mocno wpłynęły na turystykę w Polsce. Tylko w sześciu pierwszych miesiącach 2022 roku nasz kraj odwiedziło 2,3 mln zagranicznych turystów. To dobry wynik w porównaniu z 2021 rokiem, jednak wciąż nie tak zadowalający, jak te, które odnotowywano w okresie od 2014 - 2019 roku - wynika z analiz Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Jak wynika z raportu Stołecznego Biura Turystyki, w całym 2021 r. do Warszawy przyjechało łącznie 5 mln 100 tys. turystów - około 3 mln 900 tys. to turyści krajowi, zaś około 1 mln 200 tys. to turyści zagraniczni. Tytuł "European Best Destination 2023" jest więc ogromną szansą dla stolicy Polski na zwiększenie tych liczb. Urząd Miasta podkreśla, że "doświadczenia poprzednich zwycięskich miast takich jak Wrocław, Porto czy Lubljana pokazują, że każde utytułowane miasto zyskuje na popularności". Piszą o nim bowiem największe media na całym świecie, a turyści planują podróże. Tak może stać się również ze stolicą Polski.

Zobacz również: Malownicza perła Beskidu Śląskiego. Doceniona za granicą

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Warszawa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy