Twój pies w ten sposób szaleje? To zoomies i pojawiają się w określonych sytuacjach
Pies wyszedł z wody lub stanął na mokrym piasku i nagle jakby coś go opętało? Szaleńcze biegi, przywieranie do ziemi i obłęd w oczach? To może być "zoomies". Sprawdź, czym jest to zachowanie i czy jest się czego obawiać.

Szaleńcze biegi, przywieranie do ziemi i dziwna postawa ciała. Czym jest zoomies u psa?
Psy mają wiele zachowań, które niekiedy mogą być niezrozumiałe dla opiekunów. Jednym z nich jest "zoomies". Czym jest ta tajemniczo brzmiąca nazwa?
Zoomies, a właściwie FRAPs, czyli "Frenetic Random Activity Periods", co można przetłumaczyć jako "Gwałtowne Okresy Przypadkowej Aktywności" lub bardziej swobodnie i potocznie: "Nagłe, chaotyczne wybuchy energii", to nagłe wybuchy energii, podczas których pies zaczyna biegać w kółko, przeskakiwać przeszkody, ślizgać się po podłożu i zachowywać w sposób, który właściciele często określają jako szaleńczy.
Wówczas psy mogą sprawiać wrażenie, jakby kumulowały w sobie nagły przypływ energii, który muszą jak najszybciej rozładować w fizyczny sposób.
To zjawisko obserwowane jest najczęściej u młodych psów, ale może wystąpić u osobników w każdym wieku - niezależnie od rasy.
Skąd bierze się takie zachowanie?
Jest kilka podłoży, które mogą być źródłem występowania zoomies u psów.
Po pierwsze wiek - szczególnie młode lub energiczne rasy potrzebują codziennego wysiłku fizycznego i psychicznego. Jeśli przez jakiś czas nie mają okazji do aktywności, energia w psie zaczyna narastać, aż w końcu musi znaleźć ujście. Zoomies są dla psa szybkim sposobem na rozładowanie emocji.
Takie rozładowanie emocji może pojawić się także, gdy pies jest czymś lub kimś podekscytowany lub wykazuje niezwykłą radość. Często takie zoomies zdarzają się, gdy właściciele wracają do domu po długiej, kilkudniowej nieobecności.
Zoomies także mogą być sposobem na rozładowanie stresu lub sytuacji lękowej. To forma odreagowania napięcia i przywrócenia równowagi emocjonalnej. Pies może niekiedy zachowywać się tak po stresującym kontakcie z drugim psem lub po wyjściu od weterynarza.
Psy często mogą także tak reagować na rozmaite bodźce - czasem taką reakcję wywołuje stanięcie na mokrym piasku, wyjście z wody lub nawet wypróżnienie się.
Czy zoomies powinny niepokoić opiekuna?

Zoomies nie są oznaką zaburzeń ani złego wychowania. To naturalna reakcja psa na emocje, nadmiar energii, stres lub ekscytację i zazwyczaj są dobrym sposobem na wyregulowanie emocji i jeżeli tylko warunki są bezpieczne, możemy na to psu pozwolić.
Jeżeli tylko zoomies występują okazjonalnie, trwają krótko, czyli do kilku minut maksymalnie, nie przekształcają się w agresję i pies dzięki temu po zakończeniu "szaleńczych biegów" uspokaja się, to zoomies spełniają swoją funkcję.
Jednak gdy epizody powtarzają się często, a pojawienie się zoomies, nie przynosi psu spokoju lub pojawia się w nich agresja, to zachowanie psa należy skonsultować z trenerem lub behawiorystą.