Niepokojące dane o polskich turystach. Chodzi o wyjazdy w tropiki last minute
Coraz więcej Polaków podróżuje do egzotycznych krajów, ale niewielu dba o zdrowie przed wylotem. Nowe badania ujawniają alarmujące dane – połowa turystów rezygnuje ze szczepień, a profilaktykę przeciwko malarii stosuje zaledwie co ósma osoba. Czy winne są oferty last minute?

Polscy turyści lekceważą zagrożenia związane z wyjazdami do krajów tropikalnych. Nowe badania pokazują, że tylko co drugi podróżnik wykonuje szczepienia, a jeszcze mniej stosuje profilaktykę przeciwko malarii. Eksperci alarmują: last minute to nie wymówka - brak przygotowania może skończyć się tragicznie.
Polacy ignorują zagrożenia tropikalnych podróży
Tajlandia, Zanzibar, Meksyk czy Madagaskar kuszą rajskimi krajobrazami i przystępnymi cenami, szczególnie w ofertach last minute. Niestety - jak pokazują najnowsze badania opublikowane w prestiżowym czasopiśmie Travel Medicine and Infectious Disease - wielu polskich turystów traktuje egzotyczne kierunki jak zwykłe wakacje. A to prosta droga do kłopotów zdrowotnych.
Z ankiety przeprowadzonej w latach 2021-2023 wśród ponad 600 osób, które podróżowały do krajów tropikalnych, wynika, że tylko 50 proc. turystów wykonało zalecane szczepienia, a zaledwie 12 proc. stosowało chemioprofilaktykę przeciwko malarii. Tymczasem to właśnie te środki mogą decydować o życiu lub śmierci.
Niestety nawet doświadczeni podróżnicy często nie mają podstawowej wiedzy o chorobach tropikalnych
- komentuje dr Anna Bogacka z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Last minute, czyli jak nie przygotować się na malarię
Eksperci wskazują, że coraz popularniejsze spontaniczne wyjazdy są jednym z głównych powodów braku przygotowania.
Zdarza się, że ktoś kupuje bilet w piątek, a w niedzielę leci do Tanzanii, bez żadnej profilaktyki
- alarmuje prof. Maciej Grzybek, parazytolog tropikalny.
Malaria, dur brzuszny czy żółta febra to nie fikcja - to realne zagrożenia w wielu regionach świata. Szczególnie niebezpieczna pozostaje malaria, która rocznie zabija około 500 tysięcy ludzi na świecie. Najskuteczniejszą ochroną jest chemioprofilaktyka, którą należy rozpocząć przed wyjazdem, kontynuować w trakcie pobytu i zakończyć po powrocie.
Strach przed lekami gorszy niż choroba?
Dlaczego Polacy rezygnują z profilaktyki? Często boją się skutków ubocznych leków.
A przecież z powodu chemioprofilaktyki nie zmarł jeszcze nikt, a z powodu malarii - niestety wielu
- podkreśla dr Bogacka. Naukowcy przypominają też o tragicznym przypadku dwóch osób, które po powrocie z Zanzibaru zmarły na nierozpoznaną malarię. Odpowiednie przygotowanie mogłoby uratować im życie.

Jak podróżować bezpiecznie? Eksperci radzą
Badacze z GUMed apelują, by przygotowania do podróży do tropików rozpocząć minimum miesiąc wcześniej. W tym czasie lekarz może zalecić niezbędne szczepienia (np. na dur brzuszny, żółtą febrę, WZW A) oraz wypisać receptę na leki przeciwmalaryczne. I nie trzeba od razu umawiać się do specjalisty od medycyny tropikalnej - wystarczy lekarz rodzinny z podstawową wiedzą na temat profilaktyki podróży.
Czytaj też: Victoria Beckham na meczu w najmodniejszej sukience. Nie to jednak zwróciło na nią uwagę
Ważna jest też ochrona przed ukąszeniami owadów - moskitiery, repelenty i odzież ochronna mogą uchronić przed wieloma chorobami. Nie mniej istotne jest bezpieczeństwo sanitarne - gotowanie wody, unikanie jedzenia z niepewnych źródeł, a także odpowiedzialność w kontaktach intymnych.
Dzieci i seniorzy w grupie ryzyka
Podróżując z dziećmi, należy pamiętać, że to one są szczególnie narażone na ciężki przebieg wielu chorób tropikalnych. Seniorzy i osoby z chorobami przewlekłymi powinny z kolei skonsultować każdy wyjazd z lekarzem prowadzącym.
Nie bądźmy biernymi turystami. Jeśli po powrocie z tropików pojawią się objawy takie jak gorączka, biegunka, wymioty czy osłabienie, natychmiast poinformujmy lekarza o przebytym wyjeździe. To może uratować życie.
- apeluje prof. Grzybek.

Gdzie szukać rzetelnych informacji?
Eksperci polecają publikację „Pacjent po tropiku”, profil na Facebooku „Zdrowie w tropiku” oraz stronę www.cdc.gov/travel prowadzoną przez amerykańskie CDC. Tam można znaleźć aktualne wytyczne dotyczące szczepień, profilaktyki i bezpieczeństwa zdrowotnego podczas podróży.
Czytaj też: Byli pracownicy twierdzą, że współpraca z Meghan Markle i księciem Harrym była niezwykle trudna