Zioła, które zapewniają zdrowy sen

Bóle głowy, stres, koszmary. Jakość snu z roku na rok się pogarsza. Jak można zmienić tę sytuację? Nasze babki stawiały na zioła. Zaszycie ich w kawałku materiału i przyłożenie pod nos działa terapeutycznie.

Dwie godziny przed snem nie korzystaj z urządzeń mobilnych
Dwie godziny przed snem nie korzystaj z urządzeń mobilnych123RF/PICSEL

Sienniki... To na nich spali nasi przodkowie. Płócienny worek wypchany sianem i słomą sprawdzał się w roli materaca. Środek wymieniano, materiał prano i od nowa można było tworzyć przyjazne nie tylko dla środowiska, ale także dla zdrowia legowisko.

Okazuje się, że po latach ta metoda wraca do łask delikatnie zmodyfikowana. Zamiast roślinnego posłania koncentrujemy się na terapeutycznych poduszkach, które w kilka minut możemy stworzyć w domowym zaciszu. Wystarczy przygotować mieszankę ziół i relaksujących roślin, aby stworzyć kompozycję idealną dla naszych potrzeb. Jakie skarby z pól, łąk i ogrodów mamy do dyspozycji? Warto poznać ich właściwości.

Rośliny, które warto mieć pod nosem w trakcie snu

Lawenda nie tylko pięknie pachnie, ale pomoże ci również na problemy z cerą
Lawenda nie tylko pięknie pachnie, ale pomoże ci również na problemy z cerą123RF/PICSEL

Lawenda

To idealny czas, aby ją zbierać garściami. Lawenda ma kojący wpływ na nasze zmysły. Wycisza, relaksuje, niweluje stres. Jej zapach ułatwia zasypianie. Warto mieć pod ręką kwiaty lawendy. Dlatego nie zastanawiaj się, czy warto uszyć z nich poduszkę. Osoby, które otaczają się lawendą, nie skarżą się na bóle głowy.

Rumianek

Kojące właściwości ma także rumianek. To zioło dedykowane jest szczególnie dzieciom, które po dniu pełnym wrażeń mają problemy z zasypianiem. Specjaliści twierdzą, że spanie na kwiatkach rumianku potrafi ukołysać do snu.

Rozmaryn

Jeżeli często wybudzasz się w nocy, czujesz, że serce mocniej bije, stresujesz się nadchodzącym dniem, twoim sprzymierzeńcem będzie rozmaryn. Z nim pozbędziesz się stresu i nocnych koszmarów.

Dębowe liście

Osoby, które mają problemy z nadciśnieniem, powinny rozejrzeć się za dębami w okolicy. Okazuje się, że liście tego królewskiego drzewa mają kojący wpływ na ciśnienie. Wystarczy kilka liści umieścić przed snem w okolicach nosa. Nocna inhalacja także skutecznie wycisza organizm.

Liście brzozy

Kolejnym drzewem, które ma terapeutyczne właściwości, jest brzoza. Przytulanie się do jej kory i picie skoków to nie wszystko. Połamane witki brzozy warto umieścić w bawełnianym materiale i położyć na nich głowę. Co możemy zyskać? Zmiany mogą odczuć osoby cierpiące na silne bóle migrenowe. Zaleca się też kładzenie liści brzozy pod prześcieradło dzieci, które moczą się w nocy.

Kilka kropli olejku eterycznego nie zaszkodzi

Płatki róż najlepiej zrywać w słoneczny dzień przed południem, później płatki tracą swój aromat
Płatki róż najlepiej zrywać w słoneczny dzień przed południem, później płatki tracą swój aromat123RF/PICSEL

Olejek różany

Należy pamiętać, że do wykonania poduszki na bazie kwiatów i ziół przydadzą się olejki eteryczne, które podbiją zapach. Idealny  będzie olejek różany. W jego składzie znajdziemy witaminy C oraz E, D i A oraz nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 oraz omega-6. Olejek różny jest bogactwem minerałów. Znajdziemy w nim także terpeny - substancje odpowiedzialne za zapach, dzięki którym możemy się zrelaksować.

"Ewa gotuje": Kasza gryczana kiszonaPolsat
Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas