Mariany skradły serca Polaków. Nietypowa atrakcja nad polskim morzem działa jak magnes

Istnieje dziewięć powodów, dla których warto odwiedzić Kołobrzeg. I nie są to wcale sztandarowe atrakcje polskiego uzdrowiska takie jak latarnia morska, molo czy Marina Solna. Od dłuższego czasu sporą popularnością wśród turystów i mieszkańców cieszą się Mariany – rzeźby mew znajdujące się w różnych miejscach miasta. Na widok nietypowej atrakcji można wprost odlecieć z zachwytu.

Kołobrzeskie Mariany cieszą się sporą popularnością wśród turystów. Figurki mew to kolejna wizytówka miasta
Kołobrzeskie Mariany cieszą się sporą popularnością wśród turystów. Figurki mew to kolejna wizytówka miastaLukasz Solski/East News/ archiwum prywatne East News

Wrocław ma krasnale, Bielsko-Biała szlak bajkowy, a Kołobrzeg swoje Mariany. Do nadmorskiego uzdrowiska warto przybyć nie tylko ze względu na bliskość Morza Bałtyckiego, orzeźwiającą bryzę i popularne atrakcje takie jak latarnia morska, Marina Solna czy liczące 220 metrów molo.

Szlak kołobrzeskich Marianów to ciekawa propozycja zwłaszcza dla osób, które cenią sobie aktywny wypoczynek i piesze wycieczki. Stado mew, a konkretnie 9 figurek, już zdążyło zadomowić się w różnych miejscach miasta i przy okazji skraść serca mieszkańców i turystów.

Mariany w Kołobrzegu. Figurki mew skradły serca Polaków

Marian na deskorolce to jedna z rzeźb znajdująca się na szlaku kołobrzeskich Marianów
Marian na deskorolce to jedna z rzeźb znajdująca się na szlaku kołobrzeskich MarianówGERARD/ REPORTEREast News

Jeden ma deskorolkę, drugi spogląda przez lornetkę w kierunku Bałtyku. W ptasiej gromadce Marianów jest również kapitan, pirat, ratownik czy plażowicz. To niektóre z dziewięciu rzeźb mew, które pojawiły się w różnych punktach Kołobrzegu.

Pierwsze z nich pojawiły się jesienią 2019 roku i dość szybko zyskały sporą popularność wśród mieszkańców i turystów. Wystarczy zerknąć do mediów społecznościowych - na Instagramie, Facebooku czy Twitterze zdjęć Marianów nie brakuje.

Rzeźby Marianów wykonał artysta kołobrzeski Romuald Wiśniewski, ale jeśli chodzi o pomysł, to sprawka grafika Dariusza Jakubowskiego. Artysta robił zdjęcia mewom, a później modyfikował je, nadając im ludzkie cechy.

Twórca jest również autorem nazwy rzeźb - słowo "Marian" było jego przewrotną odpowiedzią na pytanie o to, jak nazywa się samiec mewy. Tak mówił o swoim pomyśle w 2019 roku w rozmowie z Radiem Szczecin:

- Od urodzenia mieszkam w tym mieście i najwięcej jest tu tego gatunku. Trudno powiedzieć, że to z sympatii. Budzę się codziennie i słyszę te Mariany. To chyba jakieś podprogowe jest. Przerodziło się w sympatię. Jakaś pani zapytała się, jak nazywa się samiec mewy i właściwie nie wiedziałem jak to odmienić i powiedziałem Marian i tak zostało - powiedział Dariusz Jakubowski.

Nowe wizytówki Kołobrzegu nie są zbyt duże i mierzą od 30 do 40 centymetrów.

Korba na rower, odc. 2: Rowerem wzdłuż BałtykuINTERIA.PL

Kołobrzeskie Mariany. Znajdziesz je w tych miejscach

Rodzina Marianów, czyli figurki mew w Kołobrzegu
Rodzina Marianów, czyli figurki mew w KołobrzeguGERARD/ REPORTEREast News

Spacer szlakiem "kołobrzeskich Marianów" to idealna propozycja na wiosenny spacer. Jeśli tylko aura dopisze, warto wybrać się na wycieczkę, podczas której będziemy mogli nie tylko uwiecznić popularne figurki, ale i przy okazji zobaczyć urokliwe zakątki Kołobrzegu. Znajdziemy je w następujących lokalizacjach:

  • Marian Kapitan: Lwowska 12a,
  • Marian na deskorolce: Bulwar Jana Szymańskiego,
  • Marian na rowerze: Warzelnicza 1, Port Jachtowy,
  • Marian Pirat: Norwida 1,
  • Marian Plażowicz: Sułkowskiego 9,
  • Marian Ratownik: Arciszewskiego 20,
  • Marian Wolontariusz WOŚP: Gierczak/Mariacka,
  • Marian z globusem: Łopuskiego 42,
  • Rodzina Marianów: Sikorskiego 1.

Figurki Marianów znajdują się w różnych miejscach Kołobrzegu, dlatego też spacer ich szlakiem można potraktować jako dobrą okazję do zwiedzania miasta. Rzeźby znajdują się m.in. przy deptaku i plaży, a stamtąd już tylko kroki dzielą nas od latarni morskiej czy Pomnika Zaślubin Polski z Morzem. 

Jeśli będziemy chcieli wpaść z wizytą do Mariana Wolontariusza WOŚP, przy okazji możemy udać się w kierunku kołobrzeskiego Ratusza i zajrzeć do Bazyliki pw. Wniebowzięcia NMP w Kołobrzegu. W okolicy znajdziemy nie tylko ciekawe zabytki, ale również restauracje i kawiarnie, w których możemy odpocząć i zaplanować dalszą wyprawę.

- Na spacer szlakiem kołobrzeskich Marianów przeznaczyliśmy cały dzień. Myślę, że to dobry pomysł nie tylko na spacer, ale i ciekawa możliwość zwiedzania miasta. Przy okazji można zrobić zdjęcie i mieć dość oryginalną pamiątkę. Spacer zaczęliśmy od Mariana Plażowicza i skończyliśmy w Podczelu, gdzie znajduje się figurka Mariana Kapitana - mówi Kinga, która uważa Kołobrzeg za jedno z najpiękniejszych polskich miast.

Kołobrzeg: popularne uzdrowisko i mekka turystów nad Bałtykiem

Kołobrzeg. Plaża w pobliżu molo
Kołobrzeg. Plaża w pobliżu moloMateusz Kotowicz/REPORTEREast News

Według raportu GUS "Turystyczne obiekty noclegowe na obszarach nadmorskich w lipcu i sierpniu 2022", Kołobrzeg był najpopularniejszą nadmorską miejscowością w Polsce. Według danych, do Kołobrzegu przyjechało najwięcej turystów, którzy spędzili tu przynajmniej dobę.

Raport podaje, że odnotowano tu 159 tys. turystów i 888 tys. noclegów. Kołobrzeg wyprzedził miasta takie jak Gdańsk (290 tys. turystów i 830 tys. noclegów) i Mielno (116 tys. turystów i 678 tys. noclegów).

Kołobrzeg słynie również z dużej liczby sanatoriów i uzdrowisk, a w mieście i okolicach występują solanki, pokłady borowiny i źródła wody mineralnej. Znajduje się tu również port morski, który pełni rozmaite funkcje, w tym rybacką, jachtową i pasażerską.

Turyści chętnie przybywają tu również ze względu na szerokie plaże, przy których znajdują się restauracje, puby i kawiarnie. Latem są oblegane przez turystów, a gwar dobiega z nich non-stop. Coś dla siebie znajdą również pasjonaci aktywnego wypoczynku. Z pewnością zainteresują ich rowerowe szlaki między Kołobrzegiem a wsią Ustronie Morskie. Co ciekawe, przez miasto przechodzi Międzynarodowy Szlak Rowerowy.

Kołobrzeg. Widok na latarnię morską
Kołobrzeg. Widok na latarnię morskąLUKASZ SOLSKI/East NewsEast News

***

Twoje Centrum Bezpieczeństwa – Oszustwo na kodINTERIA.TV